Lubuntu 23.04 Beta: U lëshua!

Lubuntu 23.04 Beta: U lëshua!

Lubuntu 23.04 Beta: U lëshua!

Vetëm më pak se 2 muaj më parë, në një artikull të mrekullueshëm ne trajtuam detajet më interesante dhe këshillat më të dobishme rreth kërkesat e harduerit dhe detaje të tjera të rëndësishme në lidhje me Shpërndarjen aktuale Lubuntu, në përgjithësi. Ndërsa, disa muaj më parë, ne mbuluam si zakonisht gjithçka që lidhet me lançimin e Lubuntu 22.10 Kinetic Kudu.

Për këtë arsye, sot shohim konsistente dhe ideale, duke mos anashkaluar nisjen e djeshme, më 31 mars 2023, të "Lubuntu 23.04 Beta" me një rishikim të vogël dhe të përpiktë. Për të ditur disa detaje për të ardhmen e tyre lajme, përmirësime, korrigjime.

LUbuntu

Por, para fillimit të këtij postimi në lidhje me njoftimin e lansimit të "Lubuntu 23.04 Beta", ju rekomandojmë që më pas të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur:

Ubuntu 22.04
Artikulli i lidhur:
Lubuntu 22.10 vjen me LXQt 1.1.0 dhe Linux 5.19

Lubuntu 23.04 Beta: Lunar Lobster

Lubuntu 23.04 Beta: Lunar Lobster

Çfarë ka të re në Lubuntu 23.04 Beta

Futni lajmet më të spikatura të njoftimi zyrtar Lidhur me këtë nisje, mund të përmendim shkurtimisht sa vijon:

 1. Lubuntu 23.04 Lunar Lobster do të jetë publikimi i 24-të i Lubuntu, dhe publikimi i XNUMX-të i LUbuntu me LXQt si mjedis desktop të paracaktuar.
 2. kjo version i përkohshëm, 23.04, do të ndiqni periudhën standarde të mbështetjes së nëntë (9) muaj. DHE do të jetë i vlefshëm deri në daljen zyrtare të versionit përfundimtar dhe të qëndrueshëm më 20 Prill 2023.
 3. Do të vijë me LXQt 1.2 si parazgjedhje, dhe me Kallamarët 3.3 Alfa 2 si instaluesi i sistemit. Zëvendësimi i instaluesit Ubiquity që përdorin shumica e shijeve të tjera.
 4. Vetëm ISO juaj në dispozicion në 64 bit ofron një madhësi prej 2.9 GB.
 5. Dhe së fundi, programet e mëposhtme të instaluara:
 • Qt 5.15.8
 • Mozilla Firefox 111.
 • LibreOffice 7.5
 • VLC 3.0.18
 • Mbështjellës me pendë 1.3.5
 • Software Center 5.27.3
Kërkesat e Lubuntu
Artikulli i lidhur:
Cilat janë kërkesat për të instaluar Lubuntu

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Me pak fjalë, ky publikim i ri i "Lubuntu 23.04 Beta" bazuar në të ardhmen Ubuntu 23.04 Lunar Lobster, na sjell një ide të parë të mirë se cili do të jetë versioni i qëndrueshëm dhe përfundimtar i Lubuntu 23.04, i cili është planifikuar për 20 Prill 2023. Por, nëse jeni tashmë përdorues i kësaj beta të re version do të jetë një kënaqësi për t'u takuar me anë të komenteve Çfarë mendoni dhe si po e përdorni?

Gjithashtu, mbani mend, vizitoni fillimin tonë «faqe», përveç kanalit zyrtar të telegram për më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.