Lumina 1.3, një version i ri i kësaj desktopi të panjohur

Lumina

Një version i ri i Lumina tani është në dispozicion për të gjithë. Lumina 1.3 është versioni i fundit i kësaj desktopi të panjohur por në të njëjtën kohë aq e lehtë saqë ekziston për shpërndarjet Gnu / Linux, përfshirë Ubuntu. Lumina lindi si një desktop për shpërndarjet BSD, por brenda BSD u bë aq popullor sa që përdoruesit vendosën ta portonin atë në sistemet e tjera operative, përfshirë Ubuntu.

Versioni i ri është i disponueshëm për Ubuntu, por nuk do të jetë në depot zyrtare, por do të duhet ta instalojmë përmes depove të jashtme të shpërndarjes. Por më parë, Çfarë sjell versioni Lumina 1.3?

Lumina 1.3 ndryshon punën e artit në desktop. Lumina bazohet në bibliotekat QT, kështu që zhvilluesit e saj përdorën Oksigjenin e KDE. Kjo është ndryshuar kohët e fundit, duke përfshirë modelin e materialit të punës artistike në tavolinën e punës. Të jesh në gjendje të zgjedhësh, por natyrisht, duke ndryshuar pamjen e Lumina.

Një tjetër ndryshim në këtë version është në përfshirjen e një mjet i ri i quajtur Lumina-mediaplayer. Ky mjet do të jetë i ngarkuar me luajtjen e skedarëve multimedialë, por gjithashtu do të jetë në gjendje të lidhet me radio në internet si Pandora. Ekranet HiDPI janë marrë gjithashtu në konsideratë dhe tani kanë mbështetje më të mirë për përdoruesit që përdorin këtë lloj rezolucioni. Skedari gjithashtu është përmirësuar, duke shtuar funksionalitete të reja të tilla si ngjitja e një paneli anësor me pamjen e drejtorive në formatin e pemës.

instaloni Lumina 1.3 në Ubuntu tonë duhet të përpilojmë paketat në kompjuterin tonë dhe atëherë instaloni ato paketa. Për ta bërë këtë, së pari hapim terminalin dhe instalojmë të gjitha paketat e nevojshme për përpilimin:

sudo apt-get update
sudo apt-get install build-essential git qt5-default qttools5-dev-tools libqt5gui5 qtmultimedia5-dev libqt5multimediawidgets5 libqt5network5 libqt5svg5-dev libqt5x11extras5-dev libxcb-icccm4-dev libxcb-ewmh-dev libxcb-composite0-dev libxcb-damage0-dev libxcb-util0-dev libphonon-dev libxcomposite-dev libxdamage-dev libxrender-dev libxcb-image0-dev libxcb-screensaver0-dev qtdeclarative5-dev fluxbox kde-style-oxygen xscreensaver xbacklight alsa-utils acpi numlockx pavucontrol xterm sysstat

Tani, pasi të kemi gjithçka gati, ajo që do të bëjmë është të shkarkojmë paketën me kodin Lumina 1.3 dhe të futemi në kod:

git clone https://github.com/trueos/lumina.git

cd lumina

Pas kësaj, fillojmë përpilimin e ndjekur nga instalimi i paketës së krijuar.

qmake

make

sudo make install

Dhe me këtë do të kemi versionin e ri të Lumina 1.3 në Ubuntu tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julio dijo

  Nuk përpilohet.

 2.   Miguel dijo

  Më shumë e njëjta gjë

 3.   vee34 dijo

  nuk bën asgjë .. dikush me të vërtetë mund të shpjegojë se si instalohet dhe përpilon, faleminderit shumë

 4.   Tokage Dono dijo

  Epo, nëse ky desktop është i ndryshëm, faleminderit për detajimin, si dhe i përpiluar, unë jam një i porsaardhur në Linux dhe kam provuar të gjitha ose pothuajse të gjitha aromat dhe e vërteta është se jam i kënaqur me këtë sistem operativ që funksionon edhe në PC të vjetër .
  Faleminderit për informacionin dhe merrni kohë për ta publikuar.
  Unë jam duke shkuar për të provuar këtë tryezë të drejtë tani dhe pastaj unë do të kthehem për të të treguar se si shkoi.
  Përshëndetje nga Qyteti i Meksikës.