Rreth LXDE: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?

Rreth LXDE: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?

Rreth LXDE: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?

Duke vazhduar me qasjen progresive të secilit prej më të njohurve dhe më të përdorurve Mjedise desktop (DE), sot do të vazhdojmë me "LXDE", meqë ishte i mëparshmi LXQt dhe të dyja kanë shumë histori të përbashkët.

Edhe pse, duhet pranuar se LXQt është shumë më i ri, modern dhe i përditësuar, kjo nuk e pengon LXDE vazhdon me përmirësimet dhe përditësimet e saj, ritëm edhe më të ngadaltë, por jo të ndalur. Arsyeja pse, Shumë Distro dhe Respins e përdorin atësi një DE i fortë, i qëndrueshëm dhe i lehtë, ideale për Sistemet Operative të pajisje me burime të ulëta ose shumë të vjetra.

Rreth LXQt: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?

Rreth LXQt: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?

Dhe, përpara se të filloni këtë postim në lidhje me Mjedisi i desktopit "LXDE", ju rekomandojmë të eksploroni sa vijon përmbajtje të lidhura, në fund të ditës së sotme:

Rreth LXQt: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?
Artikulli i lidhur:
Rreth LXQt: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?
LXQt 1.2.0: Tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij!
Artikulli i lidhur:
LXQt 1.2.0: Tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij!

LXDE: Një mjedis desktopi i shpejtë, i lehtë dhe miqësor

LXDE: Një mjedis desktopi i shpejtë, i lehtë dhe miqësor

Çfarë është LXDE?

Sipas zhvilluesve të saj, në të saj faqen zyrtare të internetit, LXDE është një Mjedisi i desktopit e cila edhe sot e kësaj dite është ende në fuqi falë krijuesit të saj, Hong Jen Yee dhe komunitetin e saj Zhvilluesish. Të cilat nuk e kanë braktisur zhvillimin e tij, pasi, pak nga pak, po përpiqen ta portojnë GTK + 3 për pajtueshmëri më të mirë me Mjedisi Gnome3.

“LXDE do të thotë Mjedisi i Desktopit të Lehtë X11. Dhe është një mjedis desktop i shpejtë dhe i lehtë. E cila është krijuar për të qenë miqësore dhe e lehtë për përdoruesit dhe kompjuterin, duke kërkuar të mbajë një përdorim të ulët të burimeve. Wiki zyrtare LXDE

karakteristika të

Aktualisht shkon për version i qëndrueshëm 0.99.2, lëshuar në datën e Tetor 2014. Megjithatë, shumë prej komponentët e tij kanë marrë përditësime raportuar edhe gjatë vitit të kaluar dhe tani, siç thuhet në faqet e internetit të GitHub y SourceForge. Dhe ruan karakteristikat e mëposhtme të dukshme:

 • Ndërfaqe e mrekullueshme, por me veçori tradicionale.
 • Mbështetur nga Linux, dhe testuar me sukses në FreeBSD.
 • Dizajni i tij është përshtatur me standardet e nxjerra nga freedesktop.org.
 • Komponentët e tij mund të përdoren në mënyrë të pavarur nga vetë DE.
 • Mbështetje shumë-gjuhëshe, krijimi i tasteve standarde dhe shumë të tjera.

Dhe midis tij aplikacione të njohura janë të mëposhtmet:

 • PCManFM (Skedari),
 • Leafpad (Redaktues teksti),
 • GPicView (Shikuesi i fotove),
 • LXTerminal (Emulator i terminalit), ndër të tjera.
Loc-OS: Një Distro interesante e bazuar në Debian/antiX me LXDE

Loc-OS: Një Distro interesante e bazuar në Debian/antiX me LXDE

instalim

Mund të jetë instaluar nëpërmjet GUI/CLI me Tasksel si vijon:

Instalimi përmes Tasksel GUI

apt update
apt install tasksel
tasksel install lxde-desktop --new-install

Instalimi nëpërmjet Tasksel CLI

apt update
apt install tasksel
tasksel

Dhe përfundoni duke zgjedhur Mjedisi i desktopit LXDE, ndër të gjitha opsionet.

Instalimi manual nëpërmjet terminalit

apt update
apt install lxde

Sigurisht, pas çdo instalimi të madh, rekomandohet gjithmonë të ekzekutoni komandat e mëposhtme:

apt update; apt full-upgrade; apt install -f; dpkg --configure -a; apt-get autoremove; apt --fix-broken install; update-apt-xapian-index
localepurge; update-grub; update-grub2; aptitude clean; aptitude autoclean; apt-get autoremove; apt autoremove; apt purge; apt remove; apt --fix-broken install

Dhe gati, ne rifillojmë duke u identifikuar me LXDE për të filluar ta shijoni atë.

Rreth XFCE: Lëshimi tjetër i XFCE 4.18 në dhjetor
Artikulli i lidhur:
Rreth XFCE: Lëshimi tjetër i XFCE 4.18 në dhjetor

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Me pak fjalë, "LXDE" Mbetet një mjedisi aktual i desktopit dhe plotësisht i përdorshëm, gjë që na lejon të kemi një desktop solid, miqësor dhe i lehtë, ideale për tu zbatuar ekipe me burime të ulëta ose shumë të vjetra.

Së fundi, dhe nëse thjesht ju pëlqeu përmbajtja, komentoni dhe shpërndajeni. Gjithashtu, mbani mend, vizitoni fillimin tonë «faqe», përveç kanalit zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme ose të tjera të ngjashme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.