Lxle, një shpërndarje ideale për të ringjallur një ekip të vjetër

Lxle, një shpërndarje ideale për të ringjallur një ekip të vjetër

Çdo ditë ka më shumë ekipe zhvillimi ose njerëz që kërkojnë një shpërndarje për pajisjet e tyre të vjetra ose të vjetruara. Shpërndarjet nënë pëlqejnë Debian ose Ubuntu Ato na lejojnë të bëjmë një shpërndarje ose më saktë një instalim me porosi që përshtatet me nevojat tona, por kjo nuk na pengon të kemi një shpërndarje të përshtatur për të gjitha llojet e pajisjeve të vjetra. LXLE Shtë një shpërndarje që plotëson kërkesat e mëparshme, është një shpërndarje ideale për të gjitha pajisjet e vjetra me vlerë të kripës së saj, veçanërisht për ato që nuk kanë më shumë se 512mb dash.

Nga vjen LXLE?

LXLE bazohet ne LUbuntu, aroma popullore e Ubuntu për makineritë me pak burime, por LXLE-së i është dhënë edhe një kthesë, është ajo që ata e quajnë një respirin o një shpërndarje e rimastifikuar për një grup specifik ose një nevojë specifike siç është rasti.

baza e LXLE es Ubuntu 12.04, një version shumë i fortë dhe solid LTS, mbase i pari që Lubuntu ka parë ndonjëherë. Por është ribërë, përpiluar dhe lustruar për të punuar në mënyrë perfekte në kompjuterët e vjetër, një proces shumë i ngjashëm ose i ngjashëm me atë të shpërndarjeve të tilla si Dax OS o Barn / Pussycat, kjo e fundit në çështjen debianite.

Çfarë më ofron LXLE që Lubuntu nuk e bën?

LXLE shfrytëzon objektivat e LXDEMidis tyre është ngjashmëria për përdoruesin me Windows XP, gjë që e bën kalimin nga një sistem operativ në tjetrin më pak traumatik. Në rastin e LXLE, ai jo vetëm që ka rritur këtë ngjashmëri, por gjithashtu ka krijuar një seri profilesh që do të formojnë LXLE në Windows XP, Vista, 7 Starter / Basic. Procesi i fillimit LXLE Hasshtë ndryshuar dhe përmirësuar, duke zgjatur vetëm 1 min. ose më pak, varësisht nga të gjitha burimet e disponueshme për kompjuterin. Mbështetja për depot e PPA është përmirësuar gjithashtu dhe janë shtuar programe të reja që, megjithëse gjithmonë mund ta bëjmë manualisht, nuk dëmton ta instalojmë si parazgjedhje, siç është rasti me GIMP, Linphone, Ubuntu One ose Synaptic.

http://youtu.be/99zomqqk1tM

Dhe mbështetja?

LXLE Nuk prishet me mbështetjen e dhënë nga ekipi i Lubuntu, megjithëse gjithashtu ka të vetin, kështu që nëse problemi që kemi është i zgjidhshëm, me siguri do ta kemi zgjidhjen. Akoma, projekti LXLE është i hapur për donacione, pasi nuk duhet të harrojmë se ka elementë të tillë si pajisje për mbajtjen në internet ose provë që nuk është falas.

Opinion

Personalisht, nuk e kam provuar këtë shpërndarje pasi që ekipi im nuk ka burime të kufizuara, megjithëse i duhen gjithnjë e më shumë për shkak të punës që unë i jap. Por LXLE nuk duket keq dhe sa herë që tingëllon keq, gjë që thotë shumë për to.

Burimi - Uebfaqja Zyrtare e LXLE


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Frames dijo

  "Sa herë që tingëllon keq"

  Shpresoj të tingëllojë më shumë dhe jo keq.
  😉

  Përshëndetje!

 2.   Federico Pardo Noteri dijo

  Provojeni, është një kalim nga Distro

 3.   uruguayo34 (@ uruguayo34) dijo

  Po e testoj dhe më duket shumë mirë, është e shpejtë dhe e shkathët

 4.   hernan rojas dijo

  Unë e instalova atë në një Celeron me 512 megabajt RAM dhe funksionon mjaft i pranueshëm, merr pak memorie, mund të shikoni video në YouTube, vizitorët e zënë atë në shtëpi, shikojnë prezantime të ppt-së ose lundrojnë se po shkon shumë mirë, përshëndetje.