LXQt ardhmëria e LXDE dhe Lubuntu?

Tavolinë LXQt

Gjatë gjithë kësaj jave një version i qëndrueshëm i LXQt një desktop i ri që ndërthur filozofinë LXDE me bibliotekat QT, bibliotekat që përdoren në desktop si KDE por që deri më tani nuk kanë përdorur desktopin e lehtë pasi LXDE përdor bibliotekat GTK 2. Siç kemi thënë, LXQt përdor të njëjtën filozofi si LXDE, mund të konsiderohet si një evolucion i LXDE megjithëse nuk e dimë vërtet nëse LXQt do të jetë e ardhmja e LXDE apo jo.

Në këtë rast, LXQt në vend që të përdorë projekti OpenBox, ajo që bën është të përdorë menaxherin e dritares desktop brisk-qt, një tryezë shumë e lehtë që ka dhënë shumë dhe që duket se ende duhet të kontribuojë në shumë projekte. Përveç menaxherit të dritares, LXQt përdor modulet ose programet që janë krijuar për LXDE si LXTerminal, LXApperance, LXMusic, etj ...

Pse LXQt dhe jo LXDE?

Ashtu si të gjitha projektet, gjërat gjithmonë duken mirë kur flasim për këtë, por duhen më shumë prova. Kjo duhet të jetë menduar nga zhvilluesit dhe kanë vendosur të japin prova që ato kanë kryer në një makinë virtuale. Pra OpenBox zë rreth 58 Mb ram; Xfce, një tjetër nga tryezat e lehta parësore, zë rreth 89 mb dash. Lxde me OpenBox arrin rreth 78 mb ram dhe LXQt rreth 95 mb ram. Unë e di që krahasimi i këtyre rezultateve duket i palogjikshëm që LXQt është më i lehtë se LXDE, por kjo tryezë e fundit përdor bibliotekat GTK 2 që kanë një kohëzgjatje gati të skadojnë dhe me bibliotekat GTK 3 konsumi jo vetëm që është i ndryshëm, por tepër joproporcional, prandaj duket që alternativa e Qt duket si gjëja më logjike për të bërë.

Si të provoni LXQt në Ubuntu?

Për të provuar këtë desktop të ri, gjëja e parë që do të duhet të bëjmë është të hapim një terminal dhe të shkruajmë:

sudo add-apt-depo ppa: lubuntu-dev / lubuntu-çdo ditë

sudo apt-get freskimin e

sudo apt-get instalo lxqt

Nëse tashmë kemi të instaluar Lxde ose ne kemi instaluar Lubuntu, ndoshta ajo që na ndodh është që i gjithë desktopi të azhurnohet, pasi që është i njëjti ekip zhvillimi, edhe kështu, duhet të tregohet kujdes me të dhe nëse kemi një ekip prodhimi më mirë të mos e bëjmë pasi që është akoma eksperimentale. Akoma, nëse keni mundësi, ia vlen ta provoni Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carles dijo

  Dua të them, ne u rritëm pothuajse 20 MB më shumë konsum dashi

 2.   Stan dijo

  @carles por LXDE nuk ka një menaxhim korrekt të kujtesës, gjë që e bën atë më të rëndë se LXQT. Mirë?
  Por nuk e di, unë gjithashtu shoh desktopin shumë të çuditshëm me atë që tani është Lubuntu D:

 3.   leillo1975 dijo

  Performanca nuk krahasohet me konsumin e RAM. Mund të konsumojë më shumë RAM por lëviz më mirë. Përveç kësaj, shumë faleminderit për sqarimin e shumë gjërave në lidhje me LXDE dhe LXQT. Unë me të vërtetë nuk i kuptova disa nga ndryshimet.

 4.   John dijo

  Po stabiliteti dhe shpejtësia?

 5.   Joseph Ramon Marcano dijo

  Përshëndetje. Informacion i shkëlqyer. Por mua më duket se kjo fjali është e formuluar keq: "duket e palogjikshme që LXQt është më i lehtë se LXDE" duhet të lexohet: "duket e palogjikshme që LXQt është më i rëndë se LXDE". Dhe këtë e them duke ndjekur krahasimet që bën në çdo menaxher desktop dhe dritare.

 6.   Roberto dijo

  më shumë se memoria ram, duhet të shqetësoheni për përdorimin e mikroprocesorit. shumë njerëz besojnë se matet gjithmonë me konsumin e memories ram, dhe jo. jo gjithçka është memorie ram, duhet të shqetësoheni edhe për përdorimin e mikroprocesorit për të ditur nëse është vërtet i lehtë dhe efikas.

  1.    kornizë e thyer dijo

   E saktë. në një fletore efektet, animacionet dhe të tjerat përdorin më shumë burime, më shumë bateri.
   Gjëja e rëndësishme është përdorimi efikas i CPU-së për jetëgjatësi të gjatë të baterisë.