Rreth LXQt: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?

Rreth LXQt: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?

Rreth LXQt: Çfarë është, veçoritë aktuale dhe si ta instaloni?

En Ubunlog, ne shpesh priremi të trajtojmë lajmet e të ndryshmeve dhe më të njohurve Mjediset e Desktopit (Mjedisi i Desktopit – DE) kur shpallim lajmet e varianteve të ndryshme të Ubuntu. Kjo është, dhe për shembull, rreth Xfce kur ne eksplorojmë lajme xubuntu y më "LXQt" kur ne eksplorojmë çfarë ka të re në lubuntu; dhe kështu me DE të tjera më shumë.

Por, duke përfituar nga fakti se së fundmi kemi bërë një postim ekskluziv për XFCE, do të shfrytëzojmë rastin për të ndarë një postim unik dhe të veçantë për secilën prej tyre Mjediset më të njohura dhe të përdorura të desktopit aktualisht. Duke qenë, i zgjedhuri i sotëm: LXQt. E cila, ka shumë të ngjarë, do t'ju arrijë version 1.2.0 këtë nëntor.

Ubuntu 22.04

Dhe, përpara se të filloni këtë postim në lidhje me Mjedisi i desktopit "LXQt", ju rekomandojmë të eksploroni sa vijon përmbajtje të lidhura, në fund të ditës së sotme:

Ubuntu 22.04
Artikulli i lidhur:
Lubuntu 22.10 vjen me LXQt 1.1.0 dhe Linux 5.19
Ubuntu 22.04
Artikulli i lidhur:
Lubuntu 22.04 mbyll rrethin dhe tani është i disponueshëm me Linux 5.15 dhe veçori të tjera të reja, por duke mbajtur LXQt 0.17

LXQt: Një mjedis desktop i lehtë Qt

LXQt: Një mjedis desktop i lehtë Qt

Çfarë është LXQt?

Sipas zhvilluesve të saj, në të saj faqen zyrtare të internetit, LXQt është një mjedis desktop i lehtë Qt, e cila nuk pengon, varet ose ngadalëson sistemet operative të bazuara në GNU/Linux. Dhe kjo, për më tepër, fokusohet në të qenit a tavolinë klasike me pamje moderne.

"Historikisht, LXQt është produkt i një bashkimi midis LXDE-Qt, një shije e hershme Qt e LXDE, dhe Razor-Qt, një projekt që synon të zhvillojë një mjedis desktopi të bazuar në Qt me qëllime të ngjashme me LXQt aktual. LXQt duhej të bëhej pasardhësi i LXDE një ditë, por që nga 09/2016 të dy mjediset e desktopit vazhdojnë të bashkëjetojnë edhe sot e kësaj dite". Rreth LXQt

karakteristika të

Aktualisht shkon për version i qëndrueshëm 1.1.0, lëshuar në datën e Prill 2022. Dhe ruan karakteristikat e mëposhtme të dukshme:

 • Një menaxher i fuqishëm i skedarëve.
 • Një menaxher i shkëlqyer agnostik i dritareve.
 • Një kombinim i mirë i komponentëve të tij modularë.
 • Përshtatje e jashtëzakonshme e pamjes në të gjithë.
 • Një panel(e) i gjithanshëm me shumë shtojca dhe cilësime të disponueshme.
 • Është ndërtuar kryesisht në QT5 dhe komponentë të tjerë në krye të KDE Frameworks 5.

Dhe midis tij aplikacione të njohura janë të mëposhtmet:

 • PcManFm-qt si menaxher i skedarëve.
 • lximage-qt si shikues i imazheve.
 • QT terminal si Emulator i Terminalit.
 • Qps si shikues i procesit.
 • Screengrab si Regjistrues i Ekranit.
 • LXQt-arkivues si Menaxher i Arkivit.
 • LXQt-vrapues të tilla si aplikacioni Launcher i të tjerëve (launcher) dhe Llogaritësi.

instalim

instalim

Mund të jetë instaluar nëpërmjet GUI/CLI me Tasksel si vijon:

Instalimi përmes Tasksel GUI

apt update
apt install tasksel
tasksel install lxqt-desktop --new-install

Instalimi nëpërmjet Tasksel CLI

apt update
apt install tasksel
tasksel

Dhe përfundoni duke zgjedhur Mjedisi i desktopit LXQt, ndër të gjitha opsionet.

Instalimi manual nëpërmjet terminalit

apt update
apt install lxqt lightdm xfce4-goodies xfce4-appmenu-plugin xfce4-eyes-plugin xfce4-indicator-plugin xfce4-mpc-plugin xfce4-sntray-plugin xfce4-statusnotifier-plugin

Sigurisht, pas çdo instalimi të madh, rekomandohet gjithmonë të ekzekutoni komandat e mëposhtme:

apt update; apt full-upgrade; apt install -f; dpkg --configure -a; apt-get autoremove; apt --fix-broken install; update-apt-xapian-index
localepurge; update-grub; update-grub2; aptitude clean; aptitude autoclean; apt-get autoremove; apt autoremove; apt purge; apt remove; apt --fix-broken install

Dhe gati, ne rifillojmë duke u identifikuar me LXQt për të filluar ta shijoni atë.

Ubuntu 21.10
Artikulli i lidhur:
Lubuntu 21.10 shkon deri në LXQt 0.17.0, Qt 5.15.2 dhe gjithashtu mban versionin DEB të Firefox
Ubuntu 21.04
Artikulli i lidhur:
Lubuntu 21.04 tani i disponueshëm me LXQt 0.16.0 dhe QT 5.15.2

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Me pak fjalë, "LXQt" është një mjedis desktop i lehtë Qt, e cila na lejon të kemi një tavolinë në stil klasik, por me një pamje moderne, i denjë për t'u njohur dhe provuar nga të gjithë.

Së fundi, dhe nëse thjesht ju pëlqeu përmbajtja, komentoni dhe shpërndajeni. Gjithashtu, mbani mend, vizitoni fillimin tonë «faqe», përveç kanalit zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme ose të tjera të ngjashme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.