Mangaka Linux, një Ubuntu për më të mirët

Mangaka LinuxNjë nga risitë që Ubuntu prezantoi në botën e shpërndarjeve ishte prezantimi i "Flavors" që e bëri shpërndarjen më të prirur ose jo për një grup të caktuar njerëzish. Ky fenomen u pre shpejt gjithashtu nga Ubuntu, i cili filloi të denonconte ata që përdorën logot e tij pa lejen e tyre. Por ka akoma shpërndarje që përdorin Ubuntu dhe e modifikojnë atë për një qëllim specifik, siç është Mangaka Linux.

Mangaka Linux është një shpërndarje që bazohet në Ubuntu dhe se ai përpiqet ta përshtasë atë për adhuruesit e mangës, animes ose gjithashtu për ata që njihen si otakus. Kështu, tema dhe ambienti i Mangaka Linux është qartë manga, por për këtë arsye fuqia që do të përdoret në çdo kompjuter, përfshirë edhe ato të vjetrat, nuk sakrifikohet.

Dhe kjo Mangaka Linux filloi duke u ofruar vetë në kompjuterët e vjetër, duke qenë një nga shpërndarjet e para që përdor Ubuntu me Lxde. Por kjo ishte vetëm gjatë versionit të parë të shpërndarjes, i njohur si Mangaka One. Pastaj Gnome u përdor si desktop i paracaktuar derisa versioni i fundit doli me Pantheon.

Mangaka Linux ka Panteonin si desktopin e paracaktuar

Zhvillimi i Mangaka Linux është disi i paqëndrueshëm dhe kohët e fundit ai është rifilluar me përmirësime interesante të tilla si përfshirja e një versioni LTS ose ndryshimi i desktopit, në këtë rast është zgjedhur Pantheon, desktopi i përdorur në Elementary OS. Ai gjithashtu përfshin shumë programe falas dhe programe falas në mënyrë që adhuruesit e anime-ve të mund të shijojnë që në momentin e parë, kjo përfshin VLC, LibreOffice, Firefox, etj ...

Krijuesit pretendojnë se versioni i fundit, Mangaka Nyu është po aq i lehtë dhe i fuqishëm sa versioni i parë i Mangaka Linux dhe plotësisht funksional, i gatshëm për tu përdorur. Shkarko dhe madje edhe me disa hile për ta bërë atë të funksionojë më mirë. Megjithëse me të vërtetë nuk e di nëse adhuruesit e mangës do të zgjedhin këtë shpërndarje apo do të qëndrojnë me Ubuntu, versioni origjinal.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel Alejandro Quinonez Gudino dijo

  Soraya Maldonado Quiñonez kontrollon që

  1.    Soraya Maldonado Quinonez dijo

   kaloje faqen per shkembim qe me the

 2.   Viktor Manuel Ramos dijo

  Miguel e kapi ps migue

  1.    Michael Ramos dijo

   Unë dua atë: Q _______

 3.   Jose Ramon Rodriguez dijo

  Forshtë për fansububs

 4.   Fernando Rodriguez dijo

  Jesus Aranda, Uriel Rodriguez

  1.    Jezusi Aranda dijo

   Zarfat atje në prehër?

  2.    Uriel rodriguez dijo

   Shtë Samsung që po e merrni hahahaha

 5.   Japheth Lopez dijo

  Gjeta lidhjen, mendoj