Tweak MATE, një mjet i rëndësishëm për Ubuntu MATE

Rrëmujë MATEDisa ditë më parë vendosa të pastroj kompjuterin tim dhe të instaloj versionin më të fundit të Ubuntu, diçka që nuk e kisha bërë akoma. Pasi ta instalova, ndjeva nevojën për të provuar diçka, kështu që instalova MATE si desktopin kryesor dhe përsëri u ballafaqua me një ndërfaqe të njohur të vjetër dhe të vjetër.

Por duhet të jesh realist, nuk është njëlloj si Ubuntu i vjetër, ka gjëra që kanë ndryshuar, siç është pozicioni i butonave të dritares. Kështu që duke parë shënimet e mia, duke kërkuar në Net, nuk gjeta asgjë derisa u gjenda Mate Tweak, një program i shkëlqyeshëm thelbësor nëse kemi MATE.

Instalimi dhe konfigurimi i Mate Tweak

Instalimi i MATE Tweak është i thjeshtë, ai gjendet në depot kështu duke hapur terminalin dhe shtypur

sudo apt-get install mate-tweak

Instalimi do të fillojë dhe pas disa sekondash programi do të instalohet.

Mate Tweak punon si Ubuntu Tweak por me më pak mundësiDua të them, të njëjtën gjë që bëjmë me MATE Tweak mund ta bëjmë me dorë por është më e çrregullt dhe e komplikuar, ndërsa me mjetin është më e shpejtë dhe më e lehtë.

Rrëmujë MATE

Pasi të hapim MATE Tweak kemi tre ikona në këndin e majtë: Desktop, Windows dhe Interface. Në Desktop shohim elementet që duam të shfaqen, të tilla si Plehra, kompjuteri im, skedarët, etj ... për ata që vijnë nga Windows, është një ndryshim i dobishëm edhe pse nuk do ta përdor në kompjuterin tim për momentin.

Windows na lejon të modifikojmë aspekte specifike, të tilla si pozicioni i butonave minimizim, maksimizim dhe mbyllje që gjenden në nënseksionin e paraqitjes, kur të ekzekutohet Compiz dhe cilin Menaxher Dritarësh të përdorë me MATE, në rastin tim unë kam lënë Marco, por ne mund ta përdorim të tjera sa kohë më parë kemi shpjeguar në këtë punë praktike. Në Interface mund të gjejmë elemente për të modifikuar siç janë madhësia e ikonave ose lloji i panelit për t'u përdorur në MATE, domethënë, nëse shtoni dy panele (një të sipërm me menunë dhe një të poshtme) ose thjesht një panel të poshtëm si në Kanellë. Ndërsa pamja e mëparshme e Ubuntu më pëlqen më shumë sesa Kanella, unë lë dy panele.

Rrëmujë MATE

Siç mund ta shihni, konfigurimi është i thjeshtë dhe i thjeshtë, nuk kërkon të jesh ekspert dhe ne mund të bëjmë gjëra të shkëlqyera me këtë program, edhe pse jo të gjitha ato që do të dëshironim të bënim siç ndodh me Ubuntu Tweak, por kohë pas kohe, se Mate Tweak ka vetëm disa muaj jetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Demian Kaos dijo

  Çfarë do të thotë "Përdor përbërjen"?

 2.   Peter Philippe dijo

  Përshëndetje. A mund të më tregoni se ku i ruani cilësimet e desktopit Mate-Tweak në Ubuntu Mate në mënyrë që të kem një rezervë në rast se ndryshoj shpërndarjen ose riinstaloj? Pershendetje