Me GNOME 44 tashmë mes nesh, projekti fokusohet në zhvillimin e GNOME 45

Këtë javë në GNOME

Këtë javë ka arritur GNOME 44 në atë që është bërë e tashmja e projektit dhe e gjithë rrethit të tij. Tani është koha për të bërë dy gjëra, ose tre: për ata që nuk mund ta përdorin ende, prisni; për ata që e përdorin, kënaquni; dhe të dyja, mësoni për të gjitha lajmet që ata po përgatiten për GNOME 45, i cili do të jetë i disponueshëm pas verës. Gjithçka që ata po përgatisin do të publikohet në TWIG dhe ne do t'i bëjmë jehonë me artikuj të përjavshëm.

Shumica e ndryshimeve që janë paraqitur sot janë përditësime të aplikacioneve, qofshin ato nga GNOME, të cilat do të bëhen pjesë e projektit (ato që janë aktualisht në inkubator) ose nga rrethi i tyre, të cilat nuk janë zyrtare, por mbështeten nga GNOME. . Ndryshimi i parë na tregon se AdwAboutWindow (Libadwaita) tani ka një konstruktor new_from_appdata i cili lejon krijimin e AdwAboutWindow nga të dhënat e vlefshme të AppStream. Pjesa tjetër e lista e lajmeve është ajo që keni më poshtë.

Këtë javë në GNOME

 • Loupe tani mbështet shfaqjen e GIF-ve të animuar, PNG-ve dhe WebP-ve. Formati i imazhit HEIC (kodeku x265) tani mund të ndahet në një shtesë që ngarkohet automatikisht nëse disponohet. Kjo është kryesisht për shkak të patentave të softuerit në pritje që mund të aplikohen në disa vende. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, zbulimi i formatit të imazhit është unifikuar. Loupe tani, në shumë situata, do të jetë në gjendje të ngarkojë imazhe me zgjerimin e gabuar dhe të shfaqë formatin aktual të imazhit në vetitë.
 • Share Preview 0.3.0 ka mbërritur me:
  • Karakteristikë e re e regjistrit të gërvishtjes.
  • Mos harroni platformën e fundit sociale të zgjedhur.
  • Përmirësime të projektimit.
  • Përditësuar për të përdorur veçoritë më të fundit të libadwaita.
  • Shumë rregullime të vogla të gabimeve.
  • Përkthime të azhurnuara

Shpërndaje Pamjen Paraprake

 • Identity v0.5 ka ardhur me një opsion për të krahasuar videot dhe imazhet "kokë më kokë". Imazhet dhe videot mund të sistemohen në kolona ose rreshta, dhe pozicioni dhe zmadhimi i tyre mbahen plotësisht të sinkronizuara. Gjestet për zmadhimin, zvarritjen dhe lëshimin dhe të tjera janë përmirësuar gjithashtu, duke marrë frymëzim nga Loupe.

Identiteti v0.5

 • Dialekti ka shtuar veçori të reja, si p.sh. dritarja e preferencave është ridizajnuar pak. Tani mund të zgjidhni midis ofruesve të ndryshëm të tekstit në fjalim, aktualisht midis Google dhe Lingva. Ata kanë shtuar gjithashtu ofrues përkthimi Bing dhe Yandex.

dialekt

 • Commit 4.0 prezanton:
  • GNOME 44
  • Kërkoni konfirmim përpara se të hidhni poshtë ndryshimet.
  • Trego emrin e depove në shiritin e titullit.
  • Parandaloni shkurtoren nga ruajtja e detyrave boshe.
  • Përmirësoni këshillat e veglave.
  • Përmirësime të dizajnit.
 • Rregullime në Contrast, AppIconPreview dhe Icon Library.
 • HBud 0.4.2 tani në dispozicion. Është një media player i thjeshtë dhe nuk ka arritur ende formën e tij përfundimtare, por shumë probleme që ishin të pranishme janë rregulluar në këtë version.

HBud

 • Versioni i ri i Geopard, klienti Gemini:
  • Përditësuar me libadwaita dhe GTK më të fundit për performancë dhe përputhshmëri të përmirësuar, duke përfshirë përdorimin e miniaplikacionit të ri Adw.TabOverview për të përmirësuar menaxhimin e skedave në ekranet e vegjël.
  • Mbështetje e shtuar për hapjen e skedarëve të binjakëve dhe llojeve të mimave nga linja e komandës.
  • U shtua një menu e historisë së skedave në shigjetat e klikuar me të djathtën për navigim më të lehtë.
  • Rregulloi problemin e lidhjeve jo bosh.
  • Shiriti i lëvizjes zhvendoset në skajin e dritares për një ndërfaqe më të pastër.
  • Këshillat e veglave janë shtuar në elementët e shiritit të kokës për të ofruar më shumë informacion për përdoruesit.
  • Më shumë informacion është shtuar në dritaren "Rreth" që përdoruesit të njihen më mirë me projektin.
  • Rregullime dhe rifaktorime të ndryshme.
 • Login Manager Settings v3.beta.0 është lëshuar:
  • Kohët e ekzekutimit të flatpak janë përmirësuar në versionin 44.
  • Rregulloi një defekt ku aplikacioni mund të mos hapej në PureOS.
  • Përmirësimet e kodit.
 • Cawbird tani mund të shfaqë dhe të raportojë postimet e gozhduara në faqen e detajeve të një përdoruesi. Mastodon përmendet në kapje, dhe supozohet se Twitter nuk lejon më klientë jozyrtarë.

Cawbird në GNOME

 • Me lëshimin zyrtar të Libadwaita 1.3, Udhëzimet e Ndërfaqes Njerëzore GNOME janë përditësuar për të përfshirë udhëzime për miniaplikacionin e ri të banerit. Kjo zëvendëson udhëzimet për shiritat e informacionit, të cilat janë zhvlerësuar.
 • Auto Activities ka marrë përmirësime të rëndësishme, të tilla si:
  • Shto preferencë për të shpërfillur hapësirën e fundit të punës.
  • Opsioni Hide New Window është aktivizuar si parazgjedhje.
  • Rifresko dritaren e preferencave.

Veprimtaritë automatike në GNOME

Dhe kjo ka qenë e gjithë këtë javë në GNOME. Për të parë gjithashtu lajmet në lidhje me fondacionin, ju rekomandojmë të vizitoni artikullin origjinal në DEPUGJA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.