Menu i shpejtë, një alternativë ndaj menusë klasike

Menu i shpejtë

Ka shumë përdorues që po ndryshojnë sistemin e tyre operativ të pronarit për Ubuntu ose një aromë zyrtare. Një alternativë më shumë se e mirë siç e kanë verifikuar shumë prej jush, por për përdoruesin fillestar, është ende diçka e vështirë për tu përshtatur.

Shumë ndryshime dhe mos mësimi i asaj që keni mësuar janë pengesat e mëdha që përdoruesit e Windows duhet të bëjnë kur të shkojnë në Ubuntu, por çdo herë që këto "probleme" janë të vogla. Ekipi i Ubuntu MATE dhe Solus kanë krijuar një menu të re, i cili tashmë është duke u përdorur në MATE dhe që synon të rikuperojë sjelljen e Windows Start Menu.

Ky aplikacion quhet Menu i shpejtë. Shtë një applet i Menusë që ka funksione të ngjashme me menunë startuese, duke e bërë më të lehtë për përdoruesin që vjen nga Windows. Në Menun e Shpejtë do të gjejmë sa vijon:

 • Hyrja e të preferuarave.
 • Mbyllni / ristartoni sistemin.
 • Butoni i kërkimit
 • Funksioni terhiq dhe lësho.
 • Integrimi me Veprat e Artit.
 • Instalimi përmes appletit.
 • Mbështetje për veprimet në desktop përmes menusë kontekstuale.

Menuja e shpejtë është tashmë në depot e Ubuntu dhe Solus, dhe edhe nëse përdorim Ubuntu MATE 17.10, tashmë po e përdorim, por mund të jetë që nuk e kemi sepse kemi një version të vjetër ose thjesht kemi Xubuntu ose Lubuntu dhe ne duam të përdorim këtë menu. Në këto raste mundemi instaloni atë duke përdorur një depo të jashtme. Për ta bërë këtë ne hapim një terminal dhe shkruajmë sa vijon:

sudo apt-add-repository ppa:flexiondotorg/brisk-menu
sudo apt update
sudo apt install mate-applet-brisk-menu

Kjo do të instalojë menunë në sistemin tonë operativ. Tani Thjesht duhet të rregullojmë panelin në të cilin dëshirojmë të jetë menuja dhe të shtojmë Bros Menu Applet. Pas kësaj, do të kemi menunë e stilit Windows. Isshtë një mjet i dobishëm, por është gjithashtu e vërtetë që mund të jetë më fitimprurëse për përdoruesin dhe për administratorin e kompjuterit që të mësojë të përdorë një menu të re që është e ndryshme nga Menuja Startuese e Windows. Ti zgjedh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.