Menuja Whisker ose si të keni një menu të personalizuar në Xfce

Menuja Whisker ose si të keni një menu të personalizuar në Xfce

Flasim modifikimet në Unitet por ka edhe desktop të tjerë shumë të personalizueshëm dhe të konfigurueshëm që me pak programe ose aplikacione na lejojnë të ndryshojmë pamjen dhe të përmirësojmë përdorshmërinë e desktopit tonë.

Ne kemi folur shumë herë për doket që hyjnë brenda këtyre karakteristikave, por ka disa lloje të aplikacioneve që mund të shoqërojnë doket. Një prej tyre është Mëngjesi i gjelbër, një kërkesë për Xubuntu dhe Xfce që na lejon të transformojmë Menuja e fillimit Xfce në një menu të ngjashme me atë të Kanellë. Për momentin Mëngjesi i gjelbër Isshtë vetëm për versionin 4.8 ose më herët, pasi që deri më tani programi jep probleme në Ubuntu me Xfce 4.10.

Instalimi i Menusë së Uiskerit

Aktualisht ky aplikacion nuk gjendet në depot zyrtare të Ubuntu, megjithatë përmes konsolës mund ta rregullojmë, kështu që hapim terminalin dhe shkruajmë

sudo add-apt-depo ppa: gottcode / gcppa

sudo apt-get freskimin e

sudo apt-get instaloni xfce4-whiskermenu-plugin

Pas kësaj do të kemi gati aplikacionin që do të modifikojë menunë tonë të aplikacionit, për ta pasur atë që funksionon do të duhet vetëm të klikojmë me të djathtën në panel dhe të zgjedhim opsionin Shtoni artikuj të rinj”Dhe në listën që do të shfaqet, shënoni opsionin Mëngjesi i gjelbër dhe shtyp butonin "Shto."Në këtë mënyrë do të kemi menunë e re që punon në desktop.

Pasi të kemi instaluar këtë aplikacion, do të gjejmë përmirësime të jashtëzakonshme siç është kategoria e "Favoritos"Në Menunë tonë, ku mund të vendosim aplikacionet e preferuara me një klik të djathtë dhe opsionin"Shto te të preferuarat”, Kështu që ne do të kemi një zgjedhje të aplikacioneve të shpejta ose më të përdorura.

Opsione të tjera të përfshira në këtë aplikacion është aftësia për të rregulluar menunë në madhësinë që duam, si dhe për ta modifikuar atë plotësisht përmes mjetit të tij të konfigurimit ose modifikimit të ikonave të aplikacionit, diçka pak e konsideruar, por që ndonjëherë na ka qenë thelbësore për ta kryer, sidomos me disa aplikacione.

Mëngjesi i gjelbër Shtë një mundësi për tu marrë parasysh nëse dëshironi të keni një menu të personalizueshme, por ka mundësi të tjera si Alacarte që na lejojnë të modifikojmë menunë sipas dëshirës tonë. Tani radha është e juaja, ju zgjidhni çfarë të bëni në tryezën tuaj, por mos harroni atë Mëngjesi i gjelbër JO I BULETSHM P FORR XFCE 4.10.

Më shumë informacion - DockBarX në Xfce, si të vendosni Windows 7 bar në Xfce

Burimi dhe imazhi - webupd8


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   htony22 dijo

  Instaloni mustaqe dhe e vërteta është se funksionon shumë mirë. Pyetja ime është të di se si mund të modifikoj ose përfshij aplikacione në menu. Nga tashmë faleminderit shumë

 2.   atzx dijo

  Kur përdora xfce po kërkoja diçka të tillë mendova se nuk ekziston por jam i kënaqur, kam miq që përdorin këtë ndërfaqe do të komentoj nëse janë të interesuar.

 3.   nemesiuss dijo

  Përshëndetje. Unë jam fillestar në linux. Unë përdor ubuntu studio 20.04 e cila përdor menunë e whisker. Nuk jam i sigurt se çfarë kam luajtur dhe kam humbur kategoritë e paracaktuara, ato për prodhimin e zërit dhe imazhit. aplikacionet janë atje, por nuk gjej një mënyrë për tu rishfaqur. ndonjë ide që mund të më drejtojë? Faleminderit