Mir 2.4 vjen me përmirësime në grafikët API, mbështetje për X11 dhe rregullime të ndryshme

Mir

Kohët e fundit ekipi Canonical që qëndron pas zhvillimit të serverit Mir shfaq, lëshuar versionin 2.4 lëshim dhe ka përfshirë një seri rregullimesh të defekteve në kod dhe ndryshime në lidhje me përmirësimet e dhënies në Graphics API.

Për ata që nuk dinë për Mir, ata duhet të dinë se ekziston një server ekrani që është zhvilluar nga Canonical, pavarësisht nga fakti që unë braktisa zhvillimin e shell Unity dhe edicionin Ubuntu për smartphone.

Mir akoma e kërkuar në projektet Canonical dhe tani e dipozicionet si zgjidhje për pajisjet e ngulitura dhe interneti i gjërave (IOT) Mir mund të përdoret si një server i përbërë për Wayland, duke lejuar çdo aplikacion të bazuar në Wayland (p.sh. i ndërtuar me GTK3 / 4, Qt5 ose SDL2) të ekzekutohet në ambiente të bazuara në Mir.

Shtresa e pajtueshmërisë për X, XMir, bazohet në XWayland, ndërsa pjesët e tjera të infrastrukturës së përdorur nga Mir e kanë origjinën nga Android. Këto pjesë përfshijnë pirgun e hyrjes në Android dhe Mbrojtësit e Protokollit të Google. Mir aktualisht funksionon në një shumëllojshmëri të pajisjeve të mundësuara nga Linux, duke përfshirë desktopët tradicionalë, IoT dhe produktet e ngulitura.

Server grafik Mir lejon prodhuesit e pajisjeve dhe përdoruesit e desktopit të kenë një platformë të përcaktuar mirë, efikase, fleksibile dhe të sigurt për mjedisin e tyre grafik.

Risitë kryesore të Mir 2.4

Në këtë version të ri të Mir 2.4 është bërë punë për të përmirësuar përshtatshmërinë e API-ve që lidhen me mbështetjen e platformës grafike për përdorim në sisteme me grafike hibride. Përmendet se në veçanti, mg :: Platforma API është e ndarë në DisplayPlatform dhe RenderingPlatform, duke ju lejuar të përdorni GPU të ndryshme për pasqyrim dhe pasqyrim.

Një tjetër risi që bie në sy është Mir përmirësoi punën në platformën X11, Meqenëse në këtë version të ri të Mir kodi për mbështetjen e platformës X11 u transferua nga XLib në XCB, u shtua aftësia për të ndryshuar madhësinë e dritareve me aplikacione të bazuara në Mir të shfaqura në mjedisin X11.

Përmendet gjithashtu se janë bërë shumë rregullime për të mbështetur Wayland dhe Xwayland dhe shtoi opsionin "–driver-quirks" në gbm-km për të përjashtuar kontrollet për pajisjet që dështojnë.

Nga rregullimet e defekteve në kod që janë bërë në këtë version të ri të Mir 2.4:

 • Pozicioni i kursorit fiks në rezultatet e shkallëzuara
 • Trajtimi i ndryshimeve të gjendjes kryesore kur dritarja nuk është në fokus
 • Trajtimi korrekt i gabimeve XWayland
 • Dërgoni thirrjet e kornizës së pabaforizuar pas skadimit të afatit
 • Rivendosja fikse e sipërfaqeve të guaskës
 • Po kontrollon nëse kursori është i kyçur përpara se të dërgoni lëvizjen e treguesit

Së fundmi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth këtij versioni të ri, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni Mir në Ubuntu dhe derivatet?

Paketat e instalimit të këtij versioni të ri janë përgatitur për Ubuntu 18.04, 21.04 dhe 20.04 (PPA) dhe Fedora 34,33 dhe 32.

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë server grafik në sistemet e tyre, të gjithë ata që duhet të bëjnë është të hapin një terminal në sistemet e tyre (ata mund ta bëjnë atë me kombinimin e tasteve Ctrl + Alt + T ose me Ctrl + T) dhe në të do të shtypim komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:mir-team/release
sudo apt-get update

Me këtë, depoja tashmë është shtuar në sistemin tuaj, para instalimit të serverit grafik rekomandohet plotësisht që nëse jeni duke përdorur drejtues privatë në sistemin tuaj për kartën tuaj video ose të integruar, ndryshoni këto në shoferë falas, kjo në mënyrë që të shmangen konfliktet.

Pasi të jemi të sigurt që kemi të aktivizuar drejtuesit falas, ne mund ta instalojmë serverin duke ekzekutuar në terminal:

sudo apt-get install mir

Në fund do të duhet të rindizni sistemin tuaj në mënyrë që seanca e përdoruesit me Mir të ngarkohet dhe të zgjidhni këtë për sesionin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.