daedalOS, një mjedis desktop nga shfletuesi i internetit

rreth daedalOS

Në artikullin tjetër do t'i hedhim një sy daedalOS. Kjo është një mjedis desktopi që mund ta përdorim nga shfletuesi i internetit. Në rast se dikush nuk e di se çfarë është, thuaj se një mjedis desktop është një koleksion komponentësh të ndryshëm që integrohen me njëri-tjetrin.

daedalOS është shkruar në JavaScript dhe TypeScript. Ajo merr një qasje të ndryshme ndaj mjedisit tradicional të desktopit si GNOME dhe KDE. Qëllimi i këtij projekti është krijimi i një mjedisi desktopi të bazuar në ueb, i cili gjithashtu kërkon të jetë i përshtatshëm për përdorim të përditshëm, edhe pse siç do ta shohim më vonë, për ta arritur këtë ka ende një rrugë të gjatë për të bërë.

Instaloni daedalOS në Ubuntu 22.04

Ky softuer do të funksionojë duke përdorur fije, i cili është një menaxher i paketave. Për këtë shembull, le të përdorni npm për të instaluar fije. Npm është një menaxher paketash për JavaScript, i cili nuk është i parainstaluar me Ubuntu. Pra, le të instalojmë fillimisht npm duke hapur një terminal (Ctrl+Alt+T) dhe duke ekzekutuar komandën:

instaloni npm në ubutu 22.04

sudo apt install npm

Sapo instalimi të ketë përfunduar, ne mundemi vazhdoni dhe instaloni fije. Për ta bërë këtë, në të njëjtin terminal do të shkruajmë:

instaloni fije

sudo npm install --global yarn

Klononi depon e daedalOS

Hapi tjetër që do të bëjmë është klononi depon e projektit. Në një terminal thjesht përdorni komandën:

klononi depon e daedalOS

git clone https://github.com/DustinBrett/daedalOS.git

atëherë ne do të kalojmë në drejtorinë daedalOS:

cd daedalOS

Tani mundemi ekzekutoni kopjen tonë të desktopit daedalOS për shfletuesin me komandat:

nisni daedalOS

yarn && yarn build:fs && yarn dev

Prodhimi do të përfshijë linjën linja të ndryshme. Në njërën prej tyre ata do të tregojnë se serveri është nisur në 0.0.0.0:3000, dhe url-në nga e cila duhet të aksesohet.

Një vështrim i shpejtë në daedalOS

Duke pasur shërbimin të funksionojë në terminal, për të hyrë në desktop, do të na duhet vetëm hapni shfletuesin tonë të preferuar të internetit dhe shkruani URL-në:

daedalOS punon

http://localhost:3000

Kur desktopi ngarkon, nëse klikojmë me të djathtën në sfondin e animuar, do të na paraqitet një meny që do të na ofrojë mundësinë për të kopjuar skedarët nga kompjuteri pritës në desktopin e shfletuesit dhe anasjelltas. Kjo do të na lejojë të ngarkojmë skedarë.

shtoni skedarë në desktop

Plus gjithashtu Do të na lejojë të zvarritim dhe lëshojmë skedarë dhe dosje në ndërfaqen daedalOS, megjithëse më duhet të them se ky funksion gjatë testeve që kam kryer, në disa raste ka dështuar. Por kur kjo të ndodhë, opsioni për të shtuar skedarë nga daedalOS do të funksionojë në mënyrë të përsosur.

Tavolinën integron një shfletues ueb dhe një luajtës video (Video.js) që mbështet videon HTML5 dhe formatet moderne të transmetimit. Gjithashtu ka një shikues fotografish i pajtueshëm me formatet APNG, AVIF, GIF, JPEG, PNG, SVG dhe WebP. Ka gjithashtu në dispozicion PDF.js, një shikues PDF, praktik edhe nëse disi i ngadalshëm.

Ajo gjithashtu ka një konsol zhvilluesi (DevTools), a redaktor i kodit (Botuesi i Monakos), a analizues dhe përpilues Markdown (Marked), a redaktues teksti të pasur (TinyMCE), a klient irc, Një emulator terminal shumë e thjeshtë dhe a lexues audio (uebamp).

aplikacione të instaluara

daedalOS gjithashtu integron Ruffle për të ekzekutuar aplikacione JavaScript ose Virtual x86, një emulator i sistemit operativ. Për më tepër, ka edhe disa emulatorë, duke përfshirë Wine.

Zhvilluesi i projektit përfshin një sfond të animuar, e cila mund të jetë një problem për përdoruesit në makinat me burime të ulëta.

dritaret e hapura

Ndërsa desktopi ofron qasje në një sërë programesh me burim të hapur, ende mungon në shumë aspekte. Ndër to, ndoshta më e dalluara është ajo Për momentin nuk do të na lejojë të instalojmë aplikacione që na interesojnë.

Megjithatë, nëse ky projekt zhvillohet më tej, mund të jetë mirë të jeni në gjendje të ekzekutoni mjedisin tuaj të desktopit tërësisht në një shfletues ueb. Përveç kësaj, performanca nuk është gjithashtu e keqe, të paktën me një makinë me fuqi të arsyeshme. Pa dyshim, krijuesi i tij ka investuar shumë punë në zhvillimin e projektit. Ju mund të dini më shumë për këtë Magazinimi i GitHub, ose mundeni gjithashtu testoni daedalOS pa e instaluar duke vizituar uebfaqen e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.