LanguageTool në LibreOffice: Udhëzues i shpejtë për konfigurimin e tij

LanguageTool në LibreOffice: Udhëzues i shpejtë për konfigurimin e tij

LanguageTool në LibreOffice: Udhëzues i shpejtë për konfigurimin e tij

Nëse jeni person që vazhdimisht shkruan ose harton dokumente ose çfarëdo lloj shkrimi (personal, edukativ ose pune) për ndonjë mjet zyre lokale ose online, me siguri ju përdorni disa funksione vendase ose të palëve të treta për të ruajtur tuajin drejtshkrimi dhe shkrimi sa më korrekte dhe të kuptueshme.

Në rastin e mjeteve lokale si LibreOffice Shpesh përdoren zgjerime drejtshkrimore, fjalorë dhe më shumë. Ndërsa, në Shfletuesit e Uebit dhe Aplikacionet Online ne zakonisht përdorim shtojcat tona dhe ato të palëve të treta. Duke qenë një emblematike në këtë fushë Mjet gjuhësor, e cila nga rruga, kohët e fundit mund të zbatohet në disa suita zyrash desktop. Prandaj, sot do të trajtojmë shpejt dhe në mënyrë koncize se si të konfigurojmë dhe përdorim "LanguageTool në LibreOffice".

Përmirësime në LibreOffice: Ndryshimet në ndërfaqen e përdoruesit

Përmirësime në LibreOffice: Ndryshimet në ndërfaqen e përdoruesit

Por, përpara se të filloni këtë postim se si të konfiguroni dhe përdorni shpejt "LanguageTool në LibreOffice", ju rekomandojmë të eksploroni të mëparshmen Përmbajtja e lidhur, në fund të leximit të tij:

Përmirësime në LibreOffice: Ndryshimet në ndërfaqen e përdoruesit
Artikulli i lidhur:
Përmirësime në LibreOffice: Ndryshimet në ndërfaqen e përdoruesit

LanguageTool në LibreOffice: Për të përmirësuar shkrimin

LanguageTool në LibreOffice: Për të përmirësuar shkrimin

Çfarë është LanguageTool?

Për ata që nuk e dinë ose nuk e përdorin ende, Mjet gjuhësor, vlen të theksohet se është sipas të vetëve faqen zyrtare të internetit tjetri:

Është një shtojcë për shfletuesit e internetit që funksionon si një kontrollues efikas dhe i shpejtë drejtshkrimor, gramatikor dhe stili, si për spanjisht/kastiliane, katalanisht/valenciane, anglisht dhe 30 gjuhë të tjera. Për më tepër, funksionet e tij themelore janë me burim të hapur.

Si të konfiguroni dhe përdorni LanguageTool në krye të LibreOffice?

Për rastin tonë të veçantë, domethënë për t'u përdorur LanguageTool në LibreOffice pa pagesë, shpejt dhe lehtë, ne kemi kryer hapat e mëposhtëm që do t'i tregojmë më poshtë duke ndjekur tuajin udhëzues zyrtar i integrimit mes të dyjave dhe pa pasur nevojë të regjistroheni në platformën tuaj dhe të abonoheni në ndonjë shërbim me pagesë:

 • Ne ekzekutojmë aplikacionin tonë LibreOffice 7.4.X ose më të lartë.

Konfigurimi dhe përdorimi i LanguageTool në LibreOffice: Hapi 1

 • Në menynë e opsioneve “Tools” zgjedhim opsionin “Opsionet”.

Konfigurimi dhe përdorimi i LanguageTool në LibreOffice: Hapi 2

 • Më pas, në ekranin e ri pop-up, gjeni dhe klikoni në "Cilësimet e gjuhës / Serveri i veglave të gjuhës". Më pas, shtypim kutinë e kontrollit të quajtur “Aktivizo Language Tool” për aktivizimin e tij.

Konfigurimi dhe përdorimi i LanguageTool në LibreOffice: Hapi 3

 • Pasi të kryhet ky hap, ne kopjojmë dhe ngjisim URL-në e mëposhtme "https://api.languagetool.org/v2" në fushën "URL bazë". Pastaj klikoni në butonin "OK".

Konfigurimi dhe përdorimi i LanguageTool në LibreOffice: Hapi 4

Konfigurimi dhe përdorimi i LanguageTool në LibreOffice: Hapi 5

 • Më pas, kthehemi në ekranin e opsioneve të mjeteve të LibreOffice, por në opsionin "Ndihma për të shkruar" dhe në kutinë e opsioneve të quajtur "Modulet e gjuhës së disponueshme" zgjedhim opsionin e ri të disponueshëm të quajtur "Kontrolluesi i gramatikës në distancë të LanguageTool". Pastaj klikoni në butonin "OK".

Konfigurimi dhe përdorimi i LanguageTool në LibreOffice: Hapi 6

Konfigurimi dhe përdorimi i LanguageTool në LibreOffice: Hapi 7

 • Së fundi, kthehemi te menyja e mjeteve dhe vërtetojmë që opsioni "Kontrollimi automatik i drejtshkrimit" është aktiv dhe nëse nuk është, duhet ta aktivizojmë. Në këtë pikë, ne rekomandojmë mbylljen dhe hapjen përsëri të LibreOffice dhe testimin që teksti ose dokumenti ynë i punuar është tashmë i kontrolluar dhe korrigjuar nga LanguageTool.

Konfigurimi dhe përdorimi i LanguageTool në LibreOffice: Hapi 8

Shënim: Zbatimi i LanguageTool në krye të LibreOffice është vetëm një lidhje midis serverit të largët të LanguageTool dhe aplikacionit lokal LibreOffice. Kjo është arsyeja pse, nevojitet një lidhje e qëndrueshme dhe e shpejtë në internet që ajo të funksionojë në mënyrë optimale. Gjithashtu, LibreOffice kërkohet të jetë një version i barabartë dhe më i lartë se 7.4.X.

Apache OpenOffice 4.1.14: Çfarë ka të re që nga viti 2019?
Artikulli i lidhur:
Apache OpenOffice 4.1.14: Çfarë ka të re që nga viti 2019?

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne e besojmë këtë "LanguageTool në LibreOffice" Është një kombinim i shkëlqyer për të na lejuar të shkruajmë më shumë dhe më mirë, shpejt dhe lehtë. Megjithatë, nëse jeni tashmë përdorues i LanguageTool në shfletuesit e uebit ose e keni tashmë atë duke u aktivizuar LibreOffice, OpenOffice, MS Word ose Google Docs, ju ftojmë të na tregoni për përvojën tuaj me të ose të dyja, përmes komenteve për dijeninë e të gjithëve.

Së fundi, mbani mend, vizitoni fillimin tonë «faqe», dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.