Conky, një monitor sistemi i lehtë dhe i lehtë për X

në lidhje me konky

Në artikullin tjetër do të hedhim një vështrim se si mund ta instalojmë Conky në Ubuntu 20.04. Kjo është një program me të cilin mundemi sisteme monitorimi Gnu / Linux dhe BSD. Programi monitoron burime të ndryshme të sistemit për të raportuar përdorimin aktual të CPU-së, memorjen, hapësirën e diskut, temperaturat, përdoruesit e lidhur, etj. në një miniaplikacion të vogël që do të shfaqet në desktop.

Conky është i lehtë dhe shumë i konfigurueshëm, kështu që ne mund ta ekzekutojmë atë në kompjuterin tonë pa pasur një ndikim të rëndësishëm në performancën e sistemit. Në linjat vijuese do të shohim se si ta instalojmë në Ubuntu 20.04 Focal Fossa dhe disa opsione themelore të konfigurimit.

Instaloni Conky në Ubuntu 20.04

instaloni Conky Në sistemin tonë, gjithçka që duhet të bëjmë është të hapim një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe në të të ekzekutojmë komandën:

instaloni konky

sudo apt install conky-all

Aktivizo Conky për të filluar në nisje

Nëse dëshironi që ky program të hapet automatikisht sa herë që fillon sistemi, hapni lëshuesin e aplikacionit Ubuntu dhe kërkon "Aplikimet gjatë fillimit".

aplikimet gjatë fillimit

Brenda dritares që do të shfaqet, klikoni në 'shtoj'në mënyrë që të shtoni një program të ri. Kjo do të hapë një dritare të re, dhe në të do ta hapim shkruaj emrin e programit "Monitorimi i Sistemit Conky”Dhe urdhri që do të përdoret do të jetë / usr / bin / conky.

shtoni në aplikacione gjatë fillimit

Kur gjithçka të përfundojë, ne do të klikojmë në butonin 'shtoj'për të përfunduar. Atëherë mund ta mbyllim dritaren, te rindizni ose hyni përsëri.

i butë nga parazgjedhja

Kur desktopi të ngarkohet përsëri, widget-i Conky do të ngarkohet, dhe siç mund ta shihni në ekranin e mëparshëm është paksa e thjeshtë për momentinPërveç kësaj që të jetë në një pozitë të tmerrshme nga default. Megjithëse tashmë duhet të ofrojë një pamje koncize të asaj që po ndodh me burimet e sistemit.

Personalizo Conky

Skedari i konfigurimit

Tani që Conky është duke funksionuar, ne mund të punojmë pak në estetikën e tij. Skedari universal i konfigurimit të Conky mund të gjendet në /etc/conky/conky.conf. Nëse po kërkoni të aplikoni ndryshime universale, punoni drejtpërdrejt me këtë skedar. Përndryshe, Për të modifikuar konfigurimin vetëm për përdoruesin tuaj, së pari krijoni një skedar konfigurimi Conky si më poshtë:

cp /etc/conky/conky.conf ~/.conkyrc

Për të zbatuar këto ndryshime, do të duhet të rimbushni desktopin duke rifilluar. Pas kësaj, përdorni redaktuesin tuaj të preferuar të tekstit për të hapur skedarin e konfigurimit.

vim ~/.conkyrc

radhitje

I pari nga ndryshimet e nevojshme do të jetë hiqni Conky në anën e majtë të ekranit, e cila është aty ku shfaqet si parazgjedhje. Ndrysho linjën 29 cfare thote:

rreshtimi i vendosur

alignment = 'top_left'

Për këtë tjetër:

alignment = 'top_right'

Me këtë do të bëjmë që Conky të shfaqet në anën e djathtë të desktopit. Dilni për të parë ndryshimet.

i vendosur në drejtim të djathtë

Ndërfaqja e rrjetit

Gjëja tjetër është që monitorimi i rrjetit të funksionojë si duhet. Si parazgjedhje, Conky monitoron ndërfaqen e rrjetit eth0, por ndërfaqja juaj e rrjetit ka shumë të ngjarë të përdorë një emër tjetër.

ndërfaqja e rrjetit

Gjeni emrin e ndërfaqes së rrjetit tuaj (lloji ifconfig në terminal) dhe pastaj zëvendësoni vlerën eth0 në rreshtin 76 me emrin e ndërfaqes tuaj të rrjetit. Ruani ndryshimet në skedar.

opsioni i rrjetit duke punuar

Ne gjithashtu mund të konfigurojmë Conky në monitoroni adresën e jashtme IP të sistemit tonë. Për këtë mund të shtojmë rreshtin vijues në skedarin e konfigurimit nën direktivë i butë.teksti:

ip i jashtëm

${color grey}External IP: $color${execi 1000 wget -q -O- http://ipecho.net/plain; echo}

Pas ruajtjes së ndryshimeve të skedarit, ne tashmë duhet të shohim IP-në tonë të jashtme në desktop:

pamje e jashtme ip

Pamja e jashtme

Gjëja tjetër që do të bëjmë është që Conky të duket pak më pak si një shesh i zi në ekran. Për këtë do të shkojmë shtoni linjat vijuese në skedarin e konfigurimit, në seksionin kryesor të konfigurimit.

opsionet e paraqitjes

own_window_argb_visual = true,

own_window_argb_value = 50,

double_buffer = true,

Kur të keni mbaruar, ne do të klikojmë në ruaj kontrolloni se si duken ndryshimet.

Conky me një konfigurim bazë

Gjithçka që është parë deri më tani, janë vetëm disa cilësime themelore. Ka shumë më tepër mundësi që mund të konfigurohen në Conky, me kusht që të keni pak njohuri dhe imagjinatë. Dhe nëse jo, interneti është plot me cilësime të shkëlqyera që mund të përdoren.

konfigurim shtesë konky

Ndihmë

Për më shumë informacion, përdoruesit mund të vizitojnë faqe zyrtare në GitHub të këtij projekti, ose hidhni një vështrim në dokumentacionin manual të faqes:

man conky

Kjo është një nga shërbimet më të vjetra dhe më të dobishme të monitorimit të sistemit në dispozicion në Gnu / Linux. Sapo ta bëjmë të duket mirë, është e lehtë të harrosh se nuk është në të vërtetë pjesë e mjedisit të paracaktuar të desktopit të Ubuntu. Natyra e tij e lehtë dhe e konfigurueshme e bën atë një të preferuar për shumë përdorues, megjithëse ka edhe dëmtuesit e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.