Monitor Plus: Shërbimi i ri i privatësisë së të dhënave të Mozilla-s

Monitor Plus

Monitor Plus, është një shtesë e Mozilla Monitor

Me rastin e Ditës së Internetit të Sigurt, Mozilla lëshuar përmes një postimi në blog nisja e një shërbimi të ri abonim që synon të ndihmojë njerëzit të mbrojnë informacionin e tyre personal dhe konfidencial nga faqet e internetit të ndërmjetësit të të dhënave.

Mozilla Monitor, i njohur më parë si Firefox Monitor, ka bërë një hap përpara në mbrojtjen e privatësisë në internet, pasi shërbimi tani do të njihet si Monitor Plus dhe premton të jetë një aleat në luftën kundër faqeve të kërkimit dhe ndërmjetësve të të dhënave, të cilët shpesh e trajtojnë informacionin tonë në mënyrë joetike.

Çfarë është Monitor Plus?

Monitor Plus është oferta e re e shërbimit të abonimit me pagesë të Mozilla Monitor, një shërbim falas që njofton përdoruesit kur të dhënat e tyre janë komprometuar në një shkelje të të dhënave. Oferta e re e Monitor Plus synon të adresojë shqetësimet në rritje në lidhje me privatësinë në internet dhe t'u sigurojë përdoruesve një zgjidhje gjithëpërfshirëse për të mbrojtur informacionin e tyre personal.

Në ditët e sotme, është e lehtë të gjesh të dhëna për dikë në internet. Ka shumë faqe interneti të dedikuara për mbledhjen dhe shitjen e informacionit personal, nga të dhënat kriminale deri te detajet financiare. Gjëja më shqetësuese është se, megjithëse ka shumë mënyra për të kërkuar heqjen e të dhënave tona nga këto faqe, procesi është kompleks, i mundimshëm dhe kërkon kohë.

“Kur lançuam Monitor, qëllimi ynë ishte të ndihmonim njerëzit të zbulonin se ku mund të ishin ekspozuar informacionet e tyre personale. Tani, me Monitor Plus, ne do t'i ndihmojmë njerëzit të rikuperojnë të dhënat e tyre të ekspozuara nga faqet e ndërmjetësuesve të të dhënave duke u përpjekur t'i shesin ato," tha Tony Amaral-Cinotto, menaxher produkti për Mozilla Monitor në Mozilla. “Angazhimi ynë afatgjatë për t'i vënë nevojat e njerëzve në plan të parë dhe procesi ynë i thjeshtë hap pas hapi e bëjnë Monitor Plus unik.

Këtu hyn në lojë ky Monitor Plus, pasi Mozilla e ka projektuar këtë shërbim për të ofruar një zgjidhje praktike dhe efektive për këtë problem. Monitor Plus u ofron përdoruesve mundësinë për të gjetur dhe hequr informacionin e tyre personal nga faqet e internetit të ndërmjetësit të të dhënave, duke ofruar një zgjidhje proaktive për të mbrojtur të dhënat e ndjeshme në internet.

Në bashkëpunim me Onerep, Mozilla Monitor Plus skanon të dhënat e përdoruesit dhe fillon kërkesat për fshirje, të cilat përgjithësisht përpunohen brenda 7 deri në 14 ditë. Megjithëse jo të gjitha të dhënat mund të fshihen, Mozilla angazhohet për përpjekje të vazhdueshme dhe udhëzon anëtarët e Plus për fshirjen e të dhënave personale.

Si funksionon kjo gjë?

Funksionimi i shërbimit falas Mozilla Monitor dhe Monitor Plus është i ngjashëm, dhe ajoPërdoruesit i japin Mozilla-s emrin dhe mbiemrin e tyre, qytetin dhe shtetin aktual, datën e lindjes dhe emailin për të nisur një skanim (informacion që Mozilla pranon t'i mbajë të koduar dhe se trajtimi i tij ndjek politikën e privatësisë së Mozilla-s).

Analiza zbulon se ku ekspozohen informacionet personale, duke përfshirë shkeljet e të dhënave dhe faqet dhe këtu vjen dallimi midis shërbimit falas kundrejt Monitor Plus, pasi siç u përmend në shërbimin falas ju tregon vetëm faqet ku kanë qenë të dhënat tuaja të ekspozuara. gjetur dhe përdoruesi është ai që duhet të jetë përgjegjës për kryerjen e detyrës për të kërkuar fshirjen.

ndërsa për rasti i Monitor Plus, siç e kemi përmendur tashmë, Mozilla kujdeset për gjithçka dhe kryerjen e skanimeve mujore për të siguruar që informacioni personal i përdoruesve nuk është i pranishëm në faqet e ndërmjetësuesve të të dhënave. Kjo ndihmon në parandalimin e ekspozimit të vazhdueshëm të të dhënave dhe siguron një shtresë shtesë të sigurisë në internet.

Së fundi, nëse doni të dini më shumë për shërbimin, duhet të dini se ai ofrohet përmes një abonimi vjetor prej 8.99 dollarë në muaj dhe aktualisht është i disponueshëm vetëm për përdoruesit në SHBA, por Mozilla synon ta zgjerojë shërbimin në më shumë vende.

Fuente: https://blog.mozilla.org/


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.