Monitorimi i Sistemit, si ta filloni me Ctrl + Alt + Del në Ubuntu

rreth menaxherit të detyrave të hapura me Ctrl + Alt + Del

Në artikullin vijues do të hedhim një vështrim si mund ta fillojmë menaxherin e detyrave Ctrl + Alt + Del në Ubuntu. Nëse jeni mësuar të filloni menaxherin e detyrave duke shtypur Ctrl + Alt + Del Në një kompjuter Windows, ju mund të humbisni këtë kombinim çelësash kur të kaloni në Ubuntu. Në linjat vijuese, do të shohim se si ta caktojmë këtë kombinim çelësash për të filluar Monitorimin e Sistemit.

By default, duke shtypur tastet Ctrl + Alt + Del Në sistemin Ubuntu, shfaqet një dialog për daljen në mjedisin e desktopit GNOME. Nëse kjo nuk është ajo që ju dëshironi dhe, duke shtypur këta tastë do të dëshironit të shihni Ubuntu System Monitor, atëherë ne do të shohim se si ta marrim atë.

Karakteristikat e Monitorit të Sistemit

  • Tregoni CPU dhe konsumin e kujtesës të proceseve për bërthamë.
  • Tregon hapësirën në dispozicion dhe të përdorur të diskut.
  • Kontrolli dhe monitorojnë proceset. Ne mund të eleminojmë një proces të padëshiruar.
  • Do të na sigurojë gjithashtu një vizualizim të përdorimit të rrjetit.

Konfiguroni Ctrl + Alt + Del për të filluar Monitorin e Sistemit në Ubuntu 20.04 LTS

Për të filluar ne do hap aplikacionin «konfiguracion« nga menyja e aplikacioneve Ubuntu.

opsioni i konfigurimit

Në dritaren që do të hapet, ne do të lëvizim poshtë tani kliko në opsionin "Kombinimet kryesore".

kombinime kyçe

Ne do të lëvizim nëpër listë duke kërkuar opsionin «Kontrollo«, e vendosur nën seksionin e Sistemit.

opsioni i daljes

tani do të duhet të caktojmë përsëri opsionin «Regjistrohu " me një grup çelësash. Për këtë shembull, unë do të caktoj kombinimin e tasteve Ctrl + Alt + L. Nëse klikojmë në «Kontrollo«, Do të shfaqet një dritare që na kërkon të shtojmë kombinimin e ri. Pasi të jenë shtypur tastet që na interesojnë, do të duhet të klikojmë në butonin vendos për të zbatuar ndryshimet.

vendosni një shkurtore të re të tastierës për të dalë nga llogaria

Ky hap është thelbësor sepse secili kombinim çelësash nuk mund të kryejë më shumë se një veprim. Kështu që ne duhet ta ndryshojmë këtë cilësim të paracaktuar në «Kontrollo« Me këtë do të arrijmë që kombinimi Ctrl + Alt + Del është në dispozicion për përdorim me një kombinim tjetër çelësash.

Tani le të nisni kutinë e dialogut Shto një shkurtore të personalizuar duke klikuar në "+", e vendosur në fund të dritares së lidhësve të tasteve.

shtoni shkurtoren e tastierës së menaxherit të detyrave

Do të shfaqet kutia e dialogut. Shtoni një shkurtore të personalizuar dhe do të na kërkojë një emër, komandë dhe një kombinim të çelësave. Ne do t'i japim shkurtores së tastierës një emër si "Task Manager", Komanda për të ekzekutuar e cila do të jetë"monitor-sistemi gnome”Dhe kombinimi i çelësave Ctrl + Alt + Del. Tani do të klikojmë në buton shtoj, e vendosur në të djathtën e sipërme të kutisë së dialogut për të përfunduar detyrën.

Kjo shkurtore e re e tastierës do të shfaqet në Kombinim i personalizuar.

u shtua shkurtorja e tastierës

Në këtë pikë, nëse shtypim kombinimin e tastierës Ctrl + Alt + Del menaxheri i detyrave do të hapet në Ubuntu 20.04 LTS.

menaxher detyrash në Ubuntu

Dritarja është e ndarë në tre skeda: proceset, burimet dhe sistemet e skedarëve.

Seksioni i procesit tregon të gjitha proceset që janë duke ekzekutuar në sistemin tuaj Ubuntu. ID-ja e procesit, kujtesa dhe përqindja e CPU-së shfaqen gjithashtu këtu. Për vrasin një procesE tëra çfarë ju duhet të bëni është të klikoni me të djathtën mbi të dhe të zgjidhni opsionin «Matar".

Skeda e burimeve shfaq historinë e CPU-së, historinë e rrjetit, historinë e ndërrimit dhe historinë e kujtesës.

Seksioni i sistemeve të skedarëve shfaq vetitë e pajisjes së diskut të ngurtë, përfshirë madhësinë totale, llojin, hapësirën e përdorur dhe disponueshmërinë.

Hiqni shkurtoren e tastierës

Për të hequr shkurtoren e tastierës së konfiguruar, do të duhet vetëm hap faqen përsëri konfiguracion dhe lundroni në seksion Kombinim i personalizuar. Nëse zgjedhim emrin e shkurtores, do të hapet një dritare konfigurimi. Në të, në krye do të gjejmë butoni i heqjes.

hiqni shkurtoren e tastierës së shtuar

Pas gjithë kësaj, tani mund ta përdorim Ctrl + Alt + Del për të filluar menaxherin e detyrave në sistemin tonë Ubuntu. Kjo mund të jetë shumë e dobishme në situata kur sistemi juaj ka ngrirë dhe ne duhet të heqim disa aplikacione me forcë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.