Aktivizoni instalimin e shtesave të Gnome në Ubuntu 18.04 LTS

Zgjatjet e gnomit

Edhe pse djemtë në Canonical kanë marrë vendimin për të lini Unitetin për të bërë kalimin në Gnome Shell që nga versioni i tij i mëparshëm Ubuntu 17.10 Artful Aardvark dhe koha kaloi ata ende nuk i kanë bërë gjërat mirë Epo, një pikë e rëndësishme është harruar dhe më habit vërtet për këtë.

Fakti i kryerjes së një migrimi nga një mjedis në tjetrin dhe lëshimi i tij për publikun përfshin një seri testesh dhe lëshimesh beta për të njohur të gjitha ato probleme të krijuara në përdorim të zakonshëm përpara se të lëshoni një version të qëndrueshëm.

Por që harroni të kryeni integrimin të funksioneve thelbësore me të vërtetë lë shumë për të dëshiruar.

Vetëm disa ditë pas fillimit zyrtar të Ubuntu 18.04 gjatë kësaj periudhe ju keni bërë instalimet dhe konfigurimet tuaja për të personalizuar sistemin tuaj, mund ta keni vene re nëse keni për të provuar instalimi i disa shtesave të Gnome thjesht nuk mund të bëhet lehtë.

Dhe kjo ndodh sepse sistemi nuk dërgon me një funksion të veçantë "për të lidhur" midis zgjerimeve dhe mjedisit të desktopit.

Kjo është arsyeja pse Ne duhet t'i vendosim duart për të qenë në gjendje të instalojmë shtesat Gnome në sistemin tonë.

Si të instaloni shtesat Gnome Shell në Ubuntu 18.04 LTS?

Nëse dëshironi të shijoni përfitimet e përdorimit të shtesave Gnome Shell në sistemin tuaj, duhet të instalojmë një paketë shtesë që do të funksionojë si urë midis faqes në internet të zgjerimeve të Gnome dhe sistemit tonë.

instalimi i shtesave

Për këtë Ne duhet të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt-get install chrome-gnome-shell

Bërë instalimin Ky shtesë do të funksionojë si në Google Chrome, Firefox ose Opera, si dhe shfletuesit e bazuar në këto më lart ose që mbështesin sistemin e tyre të shtesave prej tyre.

Tani hapi tjetër është të shkoni në faqen zyrtare të internetit të zgjerimeve të Gnome dhe Mund të shohim një seksion ku na tregon se na duhet një plotësues për të qenë në gjendje të instalojmë shtesat direkt nga shfletuesi ynë.

Ose nëse preferoni:

 • Për Google Chrome, Chromium dhe Vivaldi, instaloni shtojcën përmes Dyqani i uebit i Chrome.
 • Në Firefox, instaloni shtesën nga faqja Mozilla Addons.
 • Për Opera, instalojeni atë nga faqja Opera Addons.

Duke klikuar në butonin për të instaluar shtesën, ajo do të shtohet në shfletuesin tonë, mund t'ju kërkohet të rindizni shfletuesin tuaj, thjesht mbyllni atë dhe rihapeni.

xhuxh

Pasi të jetë bërë kjo, do të kthehemi në faqen zyrtare të shtesave Gnome, do të mund të vërejmë që mesazhi është zhdukur dhe shfaqet një ndërprerës me të cilin mund të instalojmë ose heqim shtojcat Gnome Shell nga shfletuesi.

Si të menaxhojmë shtesat e Gnome Shell në Ubuntu 18.04?

Të kemi kontrollin e këtyre nga sistemi ynë ne kemi një mjet se më shumë se një e di tashmë, kështu po flas Gnome Tweak Tool e cila ka një faqe për të menaxhuar shtesat e instaluara të Gnome Shell.

Për ta instaluar ata duhet ta kërkojnë vetëm si 'Gnome Tweaks''në aplikacionin e softuerit Ubuntu dhe instalojeni atë.

atëherë ata duhet të ekzekutojnë vetëm mjetin manipulimi dhe menaxhimi i shtesave të instaluara të Gnome Shell në skedën "Shtesat".

Instalimi i Gnome Extension Pack nga depot e Ubuntu

Ubuntu, si dhe disa shpërndarje të tjera Linux që kanë një version ose përdorin Gnome Shell si një mjedis desktop ato zakonisht ofrojnë një paketë me një grup minimal të zgjerimeve të Gnome, pavarësisht nga versioni i mjedisit që ata po përdorin, kjo paketë është plotësisht në përputhje me të.

Në thelb, midis 8 deri në 10 shtesa do të instalohen në sistem, për këtë Ne vetëm duhet të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt install gnome-shell-extensions

Pasi të jetë bërë kjo, ne mund të shkojmë në faqen zyrtare të internetit të shtesave ose nga Gnome Tweak Tool dhe mund të shohim shtesat e reja të instaluara gati për t'u aktivizuar në sistemin tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge Ariel Utello dijo

  Al pordha guaska nuk është vendase, nuk i merr?

 2.   Jonathan dijo

  Pas shtypjes së komandave në terminal, shkarkimit të gjithë përmbajtjes në mënyrë korrekte, ajo ende nuk funksionon ...

  A keni ndonjë mundësi tjetër që mund të përpiqem t'i integrojë këto shtesa në kompjuterin tim?

  1.    David naranjo dijo

   Nëse keni instaluar integrimin, mjafton të keni një shtesë për shfletuesin tuaj dhe është metoda e vetme, nuk ka pse të dështojë.
   Me cilin shfletues po e bëni këtë?