A mund të instalohen aplikacione falas në Android?

Aplikacione falas për Android

Nëse jeni adhurues i softuerit të lirë, me siguri po pyesni veten: A mund të instalohen aplikacione falas në Android? Përgjigja është se, megjithëse nuk ka aq shumë opsione sa në desktop, ka disa alternativa.

Edhe pse ka ende disa përpjekje për të krijuar sisteme operative falas për pajisjet mobile, është pothuajse e pamundur t'i shpëtosh duopolit të Google dhe Apple. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ne duhet të heqim dorë plotësisht nga liria jonë.

A mund të instalohen aplikacione falas në Android?

Përgjigja është po. Thjesht duhet të dini se ku t'i kërkoni. Ka 3 opsione:

 1. Kërkoni për to në dyqanin e aplikacioneve të Google (Google Play)
 2. Shkarkoni dhe instaloni ato me dorë.
 3. Kërkoni për to ose instaloni ato nga dyqanet alternative.

Kërkoni ato në dyqanin e Google

Megjithëse Google Play zakonisht nuk diskriminon sipas llojit të licencës, ju mund të gjeni aplikacione në motorin e kërkimit Google duke përdorur fjalë kyçe si Android dhe softuer falas. Blogjet e dedikuara për burim të hapur gjithashtu zakonisht bëjnë lista. Thjesht duhet të merrni një emër, shkoni te lidhja dhe ajo do t'ju drejtojë në faqen përkatëse të shkarkimit të dyqanit zyrtar të Android.

Shkarkoni dhe instaloni ato me dorë

Nuk është metoda më e rekomanduar që atëherë Nuk ka përditësime automatike dhe mund të përbëjë rrezik sigurie. Thjesht duhet të shkarkoni skedarin APK nga faqja e projektit, transferojeni atë në telefon dhe klikoni mbi të. Pajisja do t'ju kërkojë të autorizoni instalimin manual.

Gjeni dhe instaloni ato nga dyqanet alternative

Në këtë rast kemi më të mirën nga të dyja botët. Mund të gjejmë lehtësisht llojin e aplikacionit që kërkojmë dhe nuk kemi pse të merremi me përditësime pasi për çdo gjë kujdeset dyqani alternativ. Disa opsione alternative të dyqaneve janë:

F-Droid

Nga alternativat për Google Play është  dyqani më i njohur nga dashamirët e softuerit me burim të lirë dhe të hapur.

Në realitet, këto janë dy shërbime të ndryshme.  Nga njëra anë, një katalog në internet i aplikacioneve tradicionale në të cilin mund të kërkojmë dhe gjithashtu të shkarkojmë aplikacione për t'i instaluar manualisht. Nga ana tjetër, mund të zgjedhim të shkarkojmë një aplikacion që kur ta instalojmë në pajisjen Android, do të kujdeset për procesin e shkarkimit. instalimi dhe përditësimi.

Mos harroni se nëse zgjidhni të shkarkoni aplikacione manualisht, do të duhet të aktivizoni opsionin për të instaluar paketat manualisht në opsionet e zhvilluesit të pajisjes.

Për sa i përket aplikacioneve që mund të shkarkojmë, F-Droid na jep zgjedhjen midis dy llojeve: burimore dhe binare. Burimi janë aplikacionet APK të ndërtuara nga vetë dyqani nga kodi origjinal ndërsa binarët ngarkohen nga vetë zhvilluesi. Në çdo rast, shumica e aplikacioneve korrespondojnë me llojin e parë.

Dyqani Aurora

Ky dyqan nuk ka është e specializuar ekskluzivisht në softuer të lirë. Përkundrazi, është një aplikacion me burim të hapur i fokusuar në privatësi pasi na lejon të shkarkojmë çdo titull nga Google Play pa pasur nevojë të përdorim bibliotekat e Google.. Kjo është shumë e dobishme nëse keni instaluar një variant falas të Android. Tema për të cilën do të flasim në artikujt e ardhshëm. Ajo që nuk do të mund të bëni është të shkarkoni aplikacione të reja me pagesë. Nëse dëshironi të aksesoni ato që keni pasur tashmë, duhet të identifikoheni duke ndarë të dhënat tuaja me Google. Përndryshe, ajo që bëni do të jetë plotësisht anonime pasi Aurora Store mbledh vetëm adresat IP.

Të dhënat që Google i qaset nëse identifikoheni me llogarinë tuaj janë:

 • Adresa IP e pajisjes.
 • Kërkimet dhe shkarkimet janë kryer gjatë seksionit aktual.

Për hyrje anonime, Dyqani Aurora krijon një shenjë aksesi në Google Play dhe një IP të ndryshme.

Një tjetër avantazh i madh i Aurora Store është se ju lejon të pretendoni të përdorni një pajisje tjetër për të anashkaluar kufizimet e modelit dhe markës.

Versioni më i fundit i disponueshëm në kohën e shkrimit mund të përdoret nga Android 5 e tutje.

Nëse dëshironi, mund të rekomandoni aplikacione falas për Android në formularin e komenteve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.