Si të ndryshoni avatar të përdoruesit tuaj në Ubuntu

mbulesë-avatar

Kur PC-ja jonë ndahet nga disa njerëz, mund të jetë një ide e mirë përdorni një imazh tjetër për secilin përdorues. Epo, në këtë artikull ne duam t'ju tregojmë se si mund ta ndryshojmë avatarin e Ubuntu tonë në një mënyrë që funksionon në Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu dhe në fund të fundit çdo distro të bazuar në Ubuntu.

Si gjithmonë, ne do t'ju tregojmë disa mënyra për të përmbushur këtë detyrë. Njëri prej tyre do të jetë grafikisht dhe tjetri, përmes terminalit. Sidoqoftë, të dy procedurat janë shumë të thjeshta dhe të shpejta. Ne ju mësojmë hap pas hapi.

Siç e kemi përmendur sapo, ne mund ta bëjmë atë në dy mënyra të ndryshme. Një përmes vetvetes konfigurimi i Ubuntu tonë, i cili do të ndryshojë pak në varësi të distroit që po përdorim, dhe tjetri në përmes terminalit (ose gjithashtu grafikisht nëse dëshironi) që do të funksionojë "universalisht" për çdo distro të bazuar në Ubuntu.

1.- Përmes konfigurimit të sistemit

Nëse jemi në Ubuntu me GNOME, mund të shkojmë te Konfigurimi i sistemit, dhe pastaj duhet të klikojmë në seksion përdoruesit. Sapo të futemi brenda, duhet të klikojmë në imazhin që shfaqet si parazgjedhje, siç e shohim në imazhin vijues:

kap-profil-imazh

Pasi të klikojmë, mund të zgjedhim midis një serie imazhesh që Ubuntu na siguron, ose nga ana tjetër mund të zgjedhim atë që duam nga sistemi ynë i skedarëve.

Siç kemi përmendur, kjo procedurë mund të ndryshojë në varësi të distros që përdorni, pasi që padyshim që opsionet e konfigurimit nuk kanë të njëjtin emër në secilën prej distros.

2.- Përmes terminalit

Kjo procedurë është po aq e lehtë dhe ne gjithashtu mund ta bëjmë atë grafikisht, por ne kemi vendosur ta bëjmë atë përmes terminalit. Dhe a është ruajtur imazhi i profilit përmes një skedari të fshehur, i quajtur .fytyrë, në dosjen tonë personale.

Hapi i parë është të identifikojë imazhin ne duam të bëhemi avatar dhe riemëroni atë. Pasi të ndryshojmë, duhet të bëjmë lëviz imazhin me emër .fytyrë në dosjen tonë personale. Ne mund t'i bëjmë të gjitha menjëherë duke ekzekutuar komandën e mëposhtme:

mv ./imagen.jpg ~ / .fytyra

Kështu, përveç lëvizjes së imazhit që kemi zgjedhur (image.jpg) në dosjen tonë personale, ne gjithashtu do të ndryshojmë emrin në .fytyrë.

Përmes secilës prej këtyre dy procedurave, ne tashmë duhet të kemi ndryshuar me sukses imazhin e profilit tonë. A ju ka ndihmuar artikulli? Kështu shpresojmë!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.