Ndryshoni ikonën e lëshuesit të Unitetit në Ubuntu 16.04 LTS

mbulesë-ikonë-lëshuese-unitet

Siç e dimë tashmë, një nga avantazhet më tërheqëse të GNU / Linux dhe veçanërisht Ubuntu dhe shumica e aromave të tij zyrtare, është kapaciteti i madh që duhet të personalizoj gjithçka që ka të bëjë me ndërfaqen grafike.

Ne mund të ndryshojmë temën e dritareve, të shtojmë efekte, të ndryshojmë imazhin e kursorit, të ndryshojmë ikonat ... Por në këtë artikull ne ju sjellim një ndryshim të vogël që mbase nuk e keni menduar kurrë, por që mund të jetë mjaft interesant. Bëhet fjalë për mundësinë e ndryshoni ikonën e lëshuesit të Unitetit. Ne ju tregojmë se si mund ta bëjmë atë.

Shumë prej programeve që ne përdorim në GNU / Linux (të gjithë Terminalin, për shembull) gjenden të ruajtura në vend në PC tonë. Dhe jo vetëm programet, por edhe shumë skedarë, përfshirë imazhet (ikonat) që përdor UI, ruhen në disa drejtori të humbura nga sistemi.

Prandaj, ndryshimi i ikonës së lëshuesit të Unitetit është aq i lehtë sa të shkosh në direktori / usr / share / unit / icons / dhe kryej hapat e mëposhtëm:

 1. - Merrni ikonën që na pëlqen më shumë. Shtë e rëndësishme që ajo të jetë 128 × 128 piksel, që të ketë një sfond transparent dhe të jetë në format .png.
 2. Ne e quajmë ikonën që do të vendosim si lëshues_bfb.png
 3. - Shko te drejtoria ku kemi ruajtur ikonën duke ekzekutuar cd / path / to / icon /.
 4. - Pasi të hyni brenda direktorisë, ne ekzekutojmë tjetri:
sudo rm /usr/share/unity/icons<strong>/</strong><span class="skimlinks-unlinked">launcher_bfb.png</span> &amp;&amp; cp <span class="skimlinks-unlinked">./launcher_bfb.png /usr/share/unity/icons<strong>/</strong></span>

Me këtë ne eleminojmë ikonën që kemi si parazgjedhje dhe ne e zëvendësojmë me atë të ri.

Nëse nuk keni ide se cilën ikonë mund të vendosni, mos u shqetësoni, unë do t'ju sjell një të tillë që me siguri do t'ju pëlqejë:

lëshues_bfb

Për ta ulur atë, thjesht duhet të bësh kliko me të djathtën te Richard dhe pastaj në Ruani imazhin si. Siç mund ta shihni, ikona tashmë ka emrin e saktë (launcher_bfb.png) dhe madhësinë ideale për ta bërë atë të duket si duhet në lëshues (128 (128 piksele).

Shpresojmë që ky artikull të ju ndihmojë dhe tani mund të personalizoni Ubuntu tuaj pak më shumë. Deri herën tjetër

Artikullin origjinal mund ta gjeni në kjo lidhje, ku autori i saj Yoyo Fernández flet më gjerësisht se si ta bëjmë këtë proces dhe personalizimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mendoza dijo

  Përshëndetje mik, në postimin tuaj ju përmendni në lidhje me personalizimin e gjithçkaje që ka të bëjë me ndërfaqen grafike. Unë do të doja të dija nëse ka mënyra për të shtuar efekte zanore në Ubuntu tonë si në Kanellë, për shembull kur mbyllni një dritare lëshon një tingull të caktuar, unë kam hetuar, por nuk ka informacion të mjaftueshëm për këtë temë, unë vetëm kam parë si ta ndryshoni tingullin e fillimit (një proces i ngjashëm me atë që sapo keni bërë). Unë do të vlerësoja nëse mund të më ndihmoni.

  1.    Michael Perez dijo

   Sapo shkrova një artikull në lidhje me të. Kontrolloje -> këtu.

 2.   Aleksis Romero Mendoza dijo

  Përshëndetje mik, në postimin tuaj ju përmendni në lidhje me personalizimin e gjithçkaje që ka të bëjë me ndërfaqen grafike. Unë do të doja të di nëse ka ndonjë mënyrë për të shtuar efekte zanore në dritare si në Kanellë, për shembull kur mbyllni një dritare ajo lëshon një të caktuar tingull, unë kam hetuar dhe nuk ka asnjë informacion, ata përmendin vetëm për ndryshimin e tingullit të fillimit (një proces i ngjashëm me atë që sapo keni bërë) dhe jo se unë dua të ndryshoj desktopin, më pëlqen më shumë Uniteti. Nuk e di nëse mund të më ndihmoni do ta vlerësoja.