Si të ndryshoni përmasat më të mëdha të fotove në Ubuntu

Redaktoni imazhet në Ubuntu

Me siguri shumë prej jush tashmë janë dashur ndrysho madhësinë e fotove dhe e ke bërë një nga një, me humbjen e kohës si pasojë, një detyrë e mundimshme që shumë webmastera duhet të bëjnë më shumë se një herë në muaj dhe mund të mos jetë e vetmja.

Ubuntu ka kohë që ofron aftësinë për të të jetë në gjendje të kryejë këtë detyrë me një komandë të thjeshtë dhe me kursimin konsekuent të kohës. Thjesht duhet të dini komandën e saktë, të shënoni rezolucionin dhe të zgjidhni fotot me shumicë që duam të ndryshojmë.

ImageMagick do të na lejojë të ndryshojmë përmasat e fotove në Ubuntu

Për të kryer këtë detyrë, Përdoruesi i Ubuntu ka nevojë për ImageMagick, një program që zakonisht instalohet në Ubuntu por nuk do të ishte keq të kontrollonim nëse e kemi apo jo para se ta instalojmë. Pasi të bëhet ky kontroll, ne shkojmë në një terminal dhe në terminal ne shkojmë në dosjen ku ndodhen imazhet që duam të ndryshojmë. Ne gjithashtu mund të shkojmë në dosje grafikisht dhe të hapim një terminal në dosje. Pasi ta kemi bërë këtë, duhet të shkruajmë komandën e mëposhtme për të ndryshuar përmasat e fotove:

mogrify -resize 800 *.jpg

Kështu, të gjitha fotot në dosje do të ndryshohen në 800 piksel. Shifra mund të modifikohet sipas dëshirës sonë, por pjesa tjetër e komandës mbetet. Nëse duam ndrysho madhësinë e fotografive në një madhësi të caktuar, atëherë do të shkruajmë sa vijon:

mogrify -resize 800x600! *.jpg

Në çdo rast, kjo komandë përmasoni vetëm imazhet me shtrirjen jpg, kështu që imazhet në formatin png ose me një format tjetër grafik nuk do të ndryshohen, për këtë do të jetë e nevojshme të ndryshohet shtrirja e formatit. Në çdo rast, me këtë komandë do të duhet të presim vetëm derisa Ubuntu ynë të bëjë funksionin e ndryshimit të madhësive të fotove, diçka praktike dhe e dobishme për shumë përdorues të Ubuntu që punojnë me imazhe në baza ditore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Anaya dijo

  Unë përdor bisedë aue për mua funksionon shumë mirë. Faleminderit për shpërndarjen!

  1.    Jimmy olano dijo

   Shkëlqyeshëm! Converseen bazohet në ImageMagick por me një ndërfaqe grafike shumë të bukur (edhe pse për mua e shoh më të dobishme si një rresht komande në serverat e internetit Apache) dhe gjithashtu në sistemet e tjera operative përveç GNU / Linux Faleminderit për informacionin, gjithashtu e shtova atë në udhëzuesin tim në imageMagick!

 2.   Jimmy olano dijo

  Epo, unë kam një tutorial në faqen time të internetit dhe ai komandë nuk ishte i njohur për mua!
  Unë tashmë e shtova atë si referencë, për të vazhduar ndarjen e njohurive!
  FALEMINDERIT. 😎