Ndryshoni sfondin e kanellës tuaj me këtë skenar të thjeshtë

Kanella 3.2 në Linux Mint 18.1

Ka shumë programe për të ndryshuar sfondin automatikisht me çdo hyrje pa pasur nevojë të shkarkoni atë imazh. Isshtë një program i thjeshtë që na lejon të përmirësojmë pamjen e desktopit tonë.

Por skenari që po ju themi sot ka për qëllim Kanellën dhe është shkruar në Python. Ky skenar falas na lejon të marrim imazhe nga shërbimi Imgur për t'i përdorur si sfond. Gjithashtu ky skenar lejon kapni sfondin që duam dhe të jemi në gjendje ta përdorin atë për ndonjë qëllim tjetër ose thjesht si një sfond i përhershëm i tavolinës sonë të kanellës.

Ky skenar na lejon të kapim çdo imazh të sfondit nga shërbimi imgur

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkarkojmë skenarin që do të bëjë të gjithë punën për ne. Ne gjithashtu duhet të lokalizojmë galeria imgur që duam të përdorim. Kjo e fundit është e rëndësishme sepse kur zgjedhni një galeri personale, një ditë imazhi që shfaqet si sfond mund të na befasojë. Pasi të kemi këto elemente, fillojmë konfigurimin.

I parë shkarkoni paketën me skenarin dhe ne e zbërthejmë atë në një dosje në sistemin tonë. Pasi të jetë zbërthyer, ne hapim një terminal në atë dosje dhe shkruajmë sa vijon:

Pyckground.py --galleryId "código de la galería"

Kjo do të ndryshojë sfondin në tavolinën e punës. Ndoshta ne duam të ndryshojmë sfond në të njëjtën sesion, atëherë ne do të shkruajmë sa vijon:

Pyckground.py --galleryId "código de la galería" --noDelete

Dhe nëse duam shkarkoni imazhin nga galeria, atëherë duhet të shkruajmë sa vijon:

Pyckground.py -c /home/user/Pictures/

Kjo për të punuar përkohësisht. Tani nëse duam që kjo të ndodhë sa herë që fillojmë sistemin operativ, atëherë ne shkojmë te Start Applications dhe fusim kodin me ekzekutimin e skriptit dhe emrin e galerisë. Kështu që sa herë që fillojmë kanellën tonë, sfondi do të ndryshojë duke treguar një imazh të bukur ose imazhe në lidhje me atë që na pëlqen interesante, apo jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jimmy olano dijo

  -Për të përdorur IMGUR API duhet të regjistroheni në: http://api.imgur.com/oauth2/addclient

  -Pasi të kemi kredencialet tona duhet të shkarkojmë klientin Python për IMGUR të quajtur (sa krijues -sarkazëm-) «imgurpython»: https://github.com/Imgur/imgurpython

  -Pasi të aktivizohet llogaria (posta elektronike kërkon kohë për tu verifikuar) ne i shtojmë sa më poshtë Pyckground.py (në këtë pikë ia vlen ta pirësh):

  nga importi imgurpython ImgurClient

  client_id = 'ID e KLIENTIT TUAJ'
  client_secret = 'SEKRETI JUAJ KLIENT'

  klienti = ImgurClient (klienti_id, sekretari i klientit)

  Dhe integroni autorizimin në funksionet Pyckground.py

  -Duhet të sqarojmë se Ubuntu ruan sfondet ('sfondi') në vendndodhjen vijuese «~ / .cache / letër-muri /» (ku «» përfaqëson dosjen tuaj të përdoruesit në «shtëpi»), kështu që ne duhet të ndryshojmë sa vijon në Pyckground .py:

  «» »
  Pyckground ju lejon të shkarkoni dhe vendosni një imazh nga interneti si
  prejardhja juaj
  «» »

  default_image_folder_path = './ Wallpapers'

  nga

  default_image_folder_path = '~ / .cache / letër-muri /'

  Shpresoj se është e dobishme për ju që të jeni në gjendje ta ekzekutoni atë në Ubuntu.

 2.   Luani dijo

  Dëshiroj të çaktivizoj përdoruesin që të ndryshojë imazhin e sfondit në kanellë
  Mund ta bëj të pa ekzekutueshëm skedarin cinnamon-settings.py por ai shkakton probleme shtesë
  Jam i sigurt se cilësimi është ruajtur diku, kështu që nëse mund ta bëja atë skedar vetëm për lexim, atëherë përdoruesi nuk do të ishte në gjendje ta ndryshonte figurën. Pyetja është ku është ky skedar?