Si të ndryshoni tingujt e sistemit në Ubuntu

tinguj kopertine

Ndërsa insistojmë shumë herë në Ubunlog, një nga tiparet më tërheqëse të GNU / Linux për përdoruesit është mundësia e rregulloje sistemin estetikisht. Siç e dini mirë, ne mund të ndryshojmë temën e dritareve, kursorin, ikonat. Por… A mund t’i ndryshojmë edhe tingujt e sistemit?

Kur bëhet fjalë për GNU / Linux është e qartë se përgjigja është po. Dhe në këtë artikull, ne do t'ju tregojmë se si mund t'i ndryshojmë tingujt e sistemit tonë. Nëse keni një afinitet me muzikën, mund të përdorni tinguj të krijuar nga vetë ju. Nëse jo, mund të kërkoni për tinguj të sistemit në internet, për shembull në faqe si Shikoni gnome o Pamja Xfce. Ne ju themi hap pas hapi.

Kurdoherë që do të ndryshojmë një përbërës grafik, siç është tema e ikonës, zakonisht shkarkoni paketën të ikonave në faqet e përmendura më sipër, ne zbërthejmë paketën, dhe së fundmi kopjojmë dosjen me ikonat në direktorinë përkatëse.

Epo, me tinguj procedura është shumë e ngjashme. Ekziston një direktori ku ruhen tingujt e sistemit. Ky direktori është, siç e kemi përmendur më parë, / usr / share / tinguj /, dhe siç do ta shihni, të gjithë tingujt janë në atë direktori.

Akoma, në versionet më të fundit të Ubuntu, ndryshoni tingullin nuk është aq e lehtë Ashtu si në versionet e mëparshme, pasi që në konfigurimin Tingull, ne nuk mund ta ndryshojmë drejtpërdrejt temën e tingujve, siç mund të bënim më parë. Kjo tha, zgjidhja që unë shoh më lehtë është të ndryshojmë tingullin që duam manualisht.

Për shembull, nëse jemi në KDE dhe duam të ndryshojmë tingullin e hyrjes, duhet ta gjejmë skedarin KDE-Sys-Identifikohu.ogg.

Pra, tashmë është çështje e zëvendësoni skedarin në fjalë me tingullin e ri që duam. Por është shumë e rëndësishme që tingulli që zëvendësojmë të ketë të njëjtin emër dhe të njëjtën zgjatje (KDE-Sys-Log-In.gog) Para se të bëni ndonjë ndryshim, ju rekomandojmë që të bëni një kopje rezervë të dosjes në fjalë. Për ta bërë këtë, thjesht ekzekutoni sa vijon:

mkdir / rezervë

tinguj rezervë cd && mkdir

sudo cp -avr / usr / share / tingujt / / backup

Atëherë mundemi zëvendësoni tingullin e ri brenda dosjes / usr / share / sounds /:

sudo rm /usr/share/sounds/KDE-Sys-Log-In.ogg

sudo cp KDE-Sys-Log-In.ogg / usr / share / tingujt /

Tinguj të tjerë që mund t'ju interesojnë janë:

 • KDE-Im-New-Mail.ogg (email i ri).
 • KDE-Sys-Log-Out.ogg (fundi i seancës).
 • Paralajmërim për KDE-Sys (mesazhe gabimi të sistemit).
 • KDE-Dritare-Minimizo (kur minimizon dritaren).
 • KDE-Dritare-Maksimizo (kur maksimizon dritaren).

Pastaj, siç e kemi përmendur, do të ishte çështje e zëvendësimit të atyre skedarëve brenda dosjes / usr / share / sounds / me tingujt e rinj që duam.

Shpresojmë që ky artikull të ju ketë ndihmuar dhe tani ju e dini se si mund të ndryshoni tingujt e sistemit, për t'i dhënë një prekje të veçantë Ubuntu tuaj. Deri herën tjetër


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eru dijo

  Përshëndetje Miquel Perez, a mund të ndryshohen vetëm ato tinguj që përmendni? Unë vij nga Windows dhe ka më shumë lloje tingujsh. Unë kam dosjen time me tinguj personalë për Windows dhe do të doja të di nëse ka tinguj këtu për të njëjtat veprime. Zbuloj se ato që përmendni janë shumë të pakta. = (