NVIDIA 495.44 mbërrin me përmirësime të mbështetjes për seritë RTX 30xx dhe më shumë

NVIDIA së fundmi lëshoi ​​lëshimin e versioni i parë i qëndrueshëm i degës së re të drejtuesve të pronarit "NVIDIA 495.44" në të cilin mbështetja është eliminuar për modele të ndryshme ndër të cilat janë seritë GeForce 600,700, Nvidia quadro, ndër të tjera.

Përveç kësaj, në të njëjtën kohë, është propozuar një përditësim për degën e qëndrueshme të NVIDIA 470.82.00, në të cilin janë përfshirë disa rregullime të gabimeve.

NVIDIA 495.44 Karakteristikat kryesore të reja

Në këtë version të ri të drejtuesve mund ta gjejmë atë shtoi mbështetje për GBM API (Generic Buffer Manager) dhe u shtua lidhja nvidia-drm_gbm.so duke treguar te libnvidia-allocator.so backend i pajtueshëm me ngarkuesin Mesa 21.2 GBM.

Përveç kësaj, gjithashtu Mbështetje EGL për platformën GBM (EGL_KHR_platforma_gbm) ai zbatohet duke përdorur bibliotekën egl-gbm.so. Ndryshimi synon të përmirësojë mbështetjen e Wayland në sistemet Linux me drejtuesit NVIDIA.

Theksohet gjithashtu se shtoi një flamur mbështetës për teknologjinë PCI-e Resizable BAR (Regjistrat e Adresave Bazë), të cilat lejon CPU-në të aksesojë të gjithë kujtesën video të GPU-së dhe në disa situata, rrit performancën e GPU-së me 10-15%. Efekti i optimizimit është qartë i dukshëm në lojërat Horizon Zero Dawn dhe Death Stranding. Shiriti i ridimensionueshëm është i pajtueshëm vetëm me kartat grafike të serisë GeForce RTX 30.

Për më tepër, është theksuar moduli i përditësuar i kernelit nvidia.ko, i cili tani mund të ngarkohet pa një GPU të mbështetur NVIDIA, por me një pajisje NVIDIA NVSwitch në sistem, plus kërkesat për versionin minimal të kernelit Linux të mbështetur janë rritur nga 2.6.32 në 3.10.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Mbështetje e shtuar për shtesën EGL EGL_NV_robustness_video_memory_purge.
 • Mbështetje e zgjeruar për API grafike Vulkan. Shtesat VK_KHR_present_id, VK_KHR_present_wait dhe VK_KHR_shader_subgroup_uniform_control_flow u zbatuan.
 • Shtoi opsionin e linjës së komandës "–no-peermem" te nvidia-installer për të çaktivizuar instalimin e modulit të kernelit nvidia-peermem.
 • Mbështetja për NvIFROpenGL u hoq dhe biblioteka libnvidia-cbl.so u hoq, e cila tani dërgohet në një paketë të veçantë dhe jo si pjesë e drejtuesit.
 • Rregulloi një problem që shkaktoi rrëzimin e serverit X kur nis një server të ri me teknologjinë PRIME.
 • Mbështetja për seritë GeForce 700, GeForce 600, GeForce 600M, Quadro NVS 510, Quadro K600, Quadro K4xx dhe GRID K520 është hequr.

Më në fund nëse doni të dini më shumë rreth saj Për lëshimin e këtij versioni të ri të drejtuesve, mundeni kontrolloni lidhjen e mëposhtme.

Si të instaloni drejtuesit NVIDIA në Ubuntu dhe derivatet?

Për të instaluar këtë drejtues do të shkojmë në lidhjen vijuese ku do ta shkarkojmë.

Shënim: para se të kryeni ndonjë proces është e rëndësishme që të kontrolloni pajtueshmërinë e këtij drejtuesi të ri me konfigurimin e pajisjeve tuaja (sistemi, kerneli, linux-headers, versioni Xorg).

Sepse nëse jo, ju mund të përfundoni me një ekran të zi dhe në asnjë moment ne nuk jemi përgjegjës për të, pasi është vendimi juaj ta bëni apo jo.

Shkarko tani le të vazhdojmë të krijojmë një listë të zezë për të shmangur konfliktin me drejtuesit e rinj të rinj:

sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

Dhe në të do të shtojmë sa vijon.

blacklist nouveau

blacklist lbm-nouveau

options nouveau modeset=0

alias nouveau off

alias lbm-nouveau off

Bërë këtë tani ne do të rinisim sistemin tonë në mënyrë që lista e zezë të hyjë në fuqi.

Pasi sistemi të rindizet, tani do të ndalojmë serverin grafik (ndërfaqen grafike) me:

sudo init 3

Në rast se keni një ekran të zi gjatë fillimit ose nëse keni ndaluar serverin grafik, tani do të hyjmë në një TTY duke shtypur konfigurimin e mëposhtëm të tastit "Ctrl + Alt + F1".

Nëse tashmë keni një version të mëparshëm, Rekomandohet që të kryeni çinstalimin për të shmangur konfliktet e mundshme:

Thjesht duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt-get purge nvidia *

Dhe tani është koha për të kryer instalimin, për këtë ne do të japim leje ekzekutimi me:

sudo chmod +x NVIDIA-Linux*.run

Dhe ne ekzekutojmë me:

sh NVIDIA-Linux-*.run

Në fund të instalimit do të duhet të rindizni kompjuterin tuaj në mënyrë që të gjitha ndryshimet të ngarkohen gjatë fillimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.