Elementary OS Freya është tani në dispozicion për shkarkim dhe kënaqësi

Freya e sistemit themelor

Nuk kishte shumë kohë që nga njoftimi i lëshimit të beta-s më të fundit të Elementary OS Freya kur disa orë më parë pamë fillimin e Freya Elementary në befasi. Ky version i Elementary që ka pasur kaq shumë probleme për të dalë është më në fund i qëndrueshëm dhe i gatshëm të shkojë.

Elementary OS Freya bazohet në Ubuntu 14.04 LTS, një version i Ubuntu që ka mbështetje deri në 2019 dhe desktopi i vetë Elementary OS, Pantheon. Për të cilën kemi biseduar tashmë kohët e fundit në Ubunlog dhe kjo i jep sistemit një pamje të ngjashme me atë të Apple.

Ky version i ri ka rregullime të shumta, duke përfshirë mbështetjen më të mirë për UEFI, një sistem të përmirësuar multitasking dhe shumë të tjerë, deri në 1.1000 rregullime. Përveç kësaj, është përfshirë një sistem i ri njoftimi dhe tre aplikacione të reja janë instaluar si parazgjedhje: kamera, kalkulatori dhe videot që bashkohen me aplikacionin Fotografitë, i cili është ridizajnuar plotësisht. Përveç kësaj, aplikacionet e palëve të treta janë përfshirë në mënyrë që përdoruesi të ketë gjithçka që i nevojitet, në këtë rast ajo bie në sy Geary, Shikuesi i Dokumenteve dhe Skanimi i thjeshtë.

Elementary OS Freya ka akoma desktopin e Panteonit

Siç mund ta shihni, orientimi dhe dizajni i Elementary OS Freya është i qartë, por nuk e bën atë më keq, përkundrazi. Ka shumë që përpiqen ta kthejnë shpërndarjen e tyre në Mac, diçka që është e dobishme pasi ndihmon maksimalisht për të pasur një produktivitet më të madh pa humbur performancën ose estetikën. Elementary OS Freya ka kernel 3.16, Tabela 10.3.2. dhe serveri grafik Xserver 1.15.1, siç mund të shihni më të fundit në versione të qëndrueshme dhe në vend të kësaj kërkesat për të qenë në gjendje të instaloni Elementary OS Freya janë:

 • Procesori 32-bit ose 64-bit 1 GHz
 • 1 GB memorie (RAM)
 • 15 GB hapësirë ​​në disk
 • Qasje në Internet

Kjo është, jo shumë kërkesa dhe nëse është e fundit në softuer.

Mendimi personal

Unë ende nuk kam qenë në gjendje të provoj këtë version të sistemit themelor, por gjërat janë premtuese dhe nëse nuk ndodh asgjë e keqe, asnjë gabim ose diçka e ngjashme, Freya mund të pozicionohet si një nga shpërndarjet më të bukura dhe të përdorshme të panoramës Gnu / Linux, ideale për shumë të rinj që nuk duan ata duan të mësojnë komanda por të përdorin kompjuterin. Por unë e them këtë pa e testuar distro akoma, kur ta provoj do të tregoj përshtypjet e mia.


7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dbillyx dijo

  Ne do të presim disa ditë para se ta shkarkojmë dhe instalojmë. Gjithmonë gjatë këtyre ditëve do të lexojmë çdo koment në rrjet. Ajo që kam dyshime është për shkak të 15 gigabajt hapësirë, ku kam versionin e mëparshëm dhe është një provë, është në një ndarje 13 gigabajt, a do të kem ndonjë problem ?, Unë do të pres për t'u lexuar të tjerëve.

  1.    milingonë dijo

   Nuk mendoj se keni ndonjë problem, e provova në virtualbox me 8 gigabajt dhe funksionon mrekullisht.

 2.   Tom fenyx dijo

  Faleminderit për përhapjen tuaj

 3.   leillo1975 dijo

  Për mua këto që kur morën farrucos me çështjen e dhurimeve kanë humbur të gjithë respektin tim. Përveç kësaj, çështja e të mos qenit në gjendje të lini asgjë në desktop duket shumë e mirë për të ruajtur estetikën, por jo për të funksionuar. Lidhur me karakteristikat teknike të pajisjeve për t'u përdorur në fjalë, thoni se versioni i mëparshëm ka punuar shumë më mirë me grafikë nga më shumë se 10 vjet më parë (një FX5500 për shembull nuk lëviz), kështu që unë gjithashtu do të vendosja grafikun "e tillë" si një minimumi

 4.   mund dijo

  Përshëndetje, sipas përputhshmërisë me uefi, e instalova siç bëj normalisht, por fillon vetëm dritaret. Unë duhej të bëja një hap specifik kur të ndaja diskun e ngurtë ose çfarë do të më rekomandonit, përshëndetje Unë kurrë nuk kam qenë në gjendje të instaloj ndonjë version në hard disk vetëm t'i përdor ato në modalitetin e drejtpërdrejtë

 5.   g3vi3s dijo

  Jo se kjo shpërndarje ishte një nga më të lehtat, ajo tashmë kërkon 1 GB RAM kështu lamtumirë OS elementare në kompjuterin tim të vjetër, mirato një tjetër çakmak të djathtë ^ _ ^

 6.   Nacho dijo

  në rastin tim kam instaluar freya x64 në një netbook vaio 11.6
  AMD e-350 dual-core 1.6ghz
  4 gb ram
  SSD 128 GB

  dhe ai ishte shume i ngadalte !!
  instaloni atë 32-bajtësh. dhe ai është më i mirë por ai nuk po fluturon dhe unë jam në një gjendje të fortë ... ndoshta ai është një procesor që është i vjetër dhe ka nevojë për mirëmbajtje.