Përmirësime në LibreOffice: Ndryshimet në ndërfaqen e përdoruesit

Përmirësime në LibreOffice: Ndryshimet në ndërfaqen e përdoruesit

Përmirësime në LibreOffice: Ndryshimet në ndërfaqen e përdoruesit

Siç është e njohur tashmë për shumë, LibreOffice është një paketë zyrash falas dhe me burim të hapur, bazuar në OpenOffice, por me shumë veçori shtesë, përputhshmëri e përmirësuar me Microsoft Office, përditësime të rregullta dhe përmirësime të vazhdueshme. Çfarë e ka bërë atë zgjedhjen e parë të paketës së zyrës për sisteme operative të lira dhe të hapura bazuar në GNU/Linux.

Megjithatë, pavarësisht nga kaq shumë përditësime dhe "përmirësime në LibreOffice", si çdo program që mund të perfeksionohet, ai zakonisht ka një anë të dobët, të dobët ose të neglizhuar që zakonisht kërkon një qasje më të mirë dhe shumë më tepër punë për t'u përmirësuar. Dhe në këtë rast, pa dyshim, është e juaja dizajn (UI dhe UX). Si i tillë, Zhvilluesit dhe Komuniteti i tij kanë punuar shumë për këtë gjatë viteve të fundit, me rezultate të mira, veçanërisht për sa i përket grupeve të reja të ikonave dhe një sërë përditësimesh shtesë në ndërfaqen e përdoruesit. Siç do ta shohim sot, me disa pika kryesore dhe të përfshira në të ardhmen Raporti vjetor të Fondacionit të Dokumentit për vitin 2022.

Apache OpenOffice 4.1.14: Çfarë ka të re që nga viti 2019?

Apache OpenOffice 4.1.14: Çfarë ka të re që nga viti 2019?

Por, para se të filloni këtë postim për më të shquarit "Përmirësimet e LibreOffice" e njohur në lidhje me ndërfaqen e përdoruesit, ju rekomandojmë të eksploroni të mëparshmen Përmbajtja e lidhur, në fund të leximit të tij:

Apache OpenOffice 4.1.14: Çfarë ka të re që nga viti 2019?
Artikulli i lidhur:
Apache OpenOffice 4.1.14: Çfarë ka të re që nga viti 2019?

Përmirësime në LibreOffice 7.3 dhe 7.4

Përmirësime në LibreOffice 7.3 dhe 7.4

Përmirësime të dukshme në LibreOffice gjatë vitit 2022

Ndërmjet "Përmirësimet e LibreOffice" më të shquarit gjatë vitit 2022 e njoftuan zyrtarisht këtë 12 maj 2023 në blogun zyrtar janë të mëposhtmet:

  1. Në versionin LibreOffice 7.3: Theksoj Ndryshim i madh në lidhje me stilin e kufirit. Për këtë, aiOpsionet më parë të rastësishme të trashësisë së vijës janë rregulluar me emra të përcaktuar qartë dhe hapa të arsyeshëm.
  2. Në versionin LibreOffice 7.4: Ata theksuan shumë të kryera në Programi Calc Për shembull, prezantimi i "linjave të shkëndijës", të cilat lejojnë përdoruesit të vendosin një imazh të ngjashëm me diagramin në qeliza që shfaq vizualisht përmbajtjen numerike. Një përmirësim tjetër i dukshëm ishte fakti që tani kolonat/rreshtat e fshehura mund të kenë një tregues, i cili nëse aktivizohet, do të vizatojë një vijë me pika pranë përmbajtjes së fshehur. Dhe së fundi, ndryshimi rreth lOpsionet e renditjes dhe renditjes së artikujve që bënë të mundur lehtësimin e aksesit përmes skeda kryesore; dhe modifikimi i dialogut të shkronjave që e lejoi atë të mbetet kompakt kur aktivizohen gjuhët aziatike dhe/ose komplekse.
  3. Për versionin e Windows: Në këtë rast, ajo përmirësoi temën e ikonës Colibre (Tema e parazgjedhur në Windows). Ky ndryshim, teTani përfshin një variant të errët që funksionon shumë më mirë në temat e sistemit të errët, duke ruajtur përbërjen monokrome të ngjyrave të Microsoft.
LibreOffice 7.4
Artikulli i lidhur:
LibreOffice 7.4 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij

Raporti vjetor i Fondacionit të Dokumentit (The Document Foundation) për vitin 2022

Së shpejti, organizata LibreOffice do të njoftojë përmirësime të tjera të dukshme në të ardhmen Raporti vjetor të Fondacionit të Dokumentit (The Document Foundation) për vitin 2022. Pra, do të duhet të presim pak për të mësuar më shumë për ato që ata konsiderojnë se kanë qenë ndryshime pozitive ose jo, për LibreOffice.

Artikulli i lidhur:
LibreOffice 7.3 vjen me përmirësime të ndërveprimit MS dhe më shumë

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Shkurtimisht, shpresojmë që të jeni "Përmirësimet e LibreOffice" të shquar gjatë vitit 2022 dhe të ardhshëm që do të vijnë në këtë vit aktual 2023 dhe të tjerat, u pëlqejnë shumë njerëzve. Dhe gjithashtu, vazhdoni të kontribuoni për të përmirësuar dhe zbukuruar tonën suita e preferuar e zyrës në fushën linux. Nëse në rastin tuaj ju pëlqyen apo jo, ju ftojmë të na tregoni mendimin tuaj, përmes komenteve për dijeninë e të gjithëve.

Së fundi, mbani mend, vizitoni fillimin tonë «faqe», dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.