Fije, instaloni këtë menaxher të varësisë JavaScript për Ubuntu 20.04

rreth fijeve

Në artikullin vijues do të hedhim një vështrim në Fije. Ky është një lloj Instaluesi i paketës JavaScript dhe menaxheri i varësisë i lëshuar nga Facebook në bashkëpunim me zhvillues të tjerë si Google. Ky instalues ​​prezanton ndryshimet në menaxhimin e varësisë, ekzekutimin e detyrave dhe disa përmirësime të performancës.

Fije mbështet regjistrimin e NPM, por ndryshon në instalimin e paketës. Përdor skedarë bllokues dhe a algoritmi i instalimit determinist, duke ju lejuar të mbani të njëjtën strukturë direktorie nyjet_module për të gjithë përdoruesit e përfshirë në një projekt. Kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e gabimeve që janë të vështira për t'u gjetur në shumë makina.

Në shumicën e projekteve të programimit, menaxhimi i varësisë është një detyrë e rëndësishme. Fije është një menaxher i shpejtë, i sigurt dhe i besueshëm i varësisë nga paketat për aplikimet NodeJS. Kjo është në përputhje me NPM, e përdorur për të instaluar, konfiguruar, azhurnuar dhe hequr paketat.

Fije është një menaxher me burim të hapur, e cila krijon një memorie memorie për paketën e shkarkuar në makinerinë e përdoruesit dhe mund ta ripërdorë këtë paketë kur është e nevojshme, pa e shkarkuar atë pa pushim. Duke përdorur tabela kontrolli, ky menaxher i paketës verifikon integritetin e secilës paketë të instaluar para se të ekzekutojë kodin e saj. Për më tepër, Fije mund të përdoret në modalitetin jashtë linje.

Në rreshtat vijues do të shohim si të instaloni Fije në Ubuntu 20.04 LTS duke përdorur mjedisin e rreshtit komandues. Për ta përdorur atë na duhet NodeJS , sepse kjo varet nga ai.

Instaloni Fije në Ubuntu 20.04 LTS

Një depo zyrtare në Ubuntu 20.04 LTS është në dispozicion për instalim. Duke përdorur këtë PPA, ne mund të instalojmë Fije globalisht në sistem. Për të vazhduar me instalimin në kompjuterin tonë, do të duhet të hapim një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe pastaj të ndjekim secilin nga hapat e mëposhtëm:

Instaloni cURL në Ubuntu 20.04 LTS

Nëse ende nuk e keni të instaluar këtë mjet në sistemin tuaj, mundeni instalojeni atë nga depoja zyrtare e paketës Ubuntu 20.04 LTS. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të ekzekutoni komandën e mëposhtme për të instaluar CURL:

instalimi i curl në Ubuntu 20.04

sudo apt install curl

Shto çelësin GPG

Pasi të kemi instaluar në mënyrë korrekte CURL në sistem, para se të fillojmë me instalimin, do të bëjmë shtoni çelësin GPG për të verifikuar paketat e fijeve. Për të importuar tastin GPG, thjesht shtypni komandën e mëposhtme në të njëjtin terminal (Ctrl + Alt + T):

shtoni çelësin GPG

curl -sL https://dl.yarnpkg.com/debian/pubkey.gpg | sudo apt-key add -

Aktivizoni depon e fijeve

Për të filluar instalimin, së pari ne do të shtojmë dhe mundësojmë depon e nevojshme në Ubuntu 20.04 LTS. Për ta bërë këtë, në të njëjtin terminal do të përdorim komandën:

shtoni repo

echo "deb https://dl.yarnpkg.com/debian/ stable main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/yarn.list

Përditësoni memorjen e fshehtë dhe instaloni Fije

Në këtë fazë, së pari do ta bëjmë azhurnoni cache-in e APT-së dhe më pas filli do të instalohet në Ubuntu 20.04 LTS duke përdorur komandën e mëposhtme:

objektet e fijeve

sudo apt update && sudo apt install yarn

Nëse jeni duke përdorur Nodejs dhe NPM, atëherë mund të instaloni Fije duke shtypur komanda e mëposhtme në terminal (Ctrl + Alt + T):

instaloni rekomandon

sudo apt install --no-install-recommends yarn

Kontrolloni Versionin e Fijeve

Sapo instalimi të ketë përfunduar, ne do të jemi në gjendje kontrolloni nëse është instaluar me sukses në sistemin tonë Ubuntu 20.04 apo jo. Ne do ta bëjmë këtë duke ekzekutuar në terminalin tonë (Ctrl + Alt + T):

versioni i fillit të instaluar në Ubuntu 20.04

yarn --version

Pas ekzekutimit të komandës së mësipërme, terminali do të na tregojë versionin e instaluar.

Instaloni paketat me fije

Shumica e paketave do të instalohen nga regjistri i NPM dhe do të emërtohen thjesht nga emri i tyre i paketës. Për shembull, nëse do të donim ta instalonim paketën reagoj të regjistrit të NPM nuk do të kishim më shumë për të shkruar komanda:

reagojnë instalimin

yarn add react

më shumë informacion në lidhje me mënyrën e instalimit të paketave me fije, përdoruesit mund të konsultohen me dokumentacionin në lidhje me këtë që mund ta gjejmë në faqen e internetit të projektit.

Nëse keni nevojë më shumë informacion mbi instalimin e Fijeve në Ubuntu, përdoruesit mund të konsultohen me faqja e projektit. Në këtë faqe mund të gjejmë gjithashtu dokumentim në lidhje me projektin. Ne gjithashtu do të gjejmë kodin tuaj dhe më shumë informacion nga faqja e Fijeve në GitHub.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.