Glimpse 0.2.0 më tej zgjidhet nga GIMP për t’u dukur më shumë si Photoshop

Shikim 0.2.0

Ka kaluar një kohë e gjatë që kur zhvilluesit nuk janë të kënaqur me aplikacionin më të famshëm për redaktimin e imazheve me emrin e tij versioni i parë i qëndrueshëm i propozimit tuaj. Historia është se GIMP është një fjalë e keqe në disa gjuhë ose kontekst, kështu që ata vendosën të lëshojnë një alternativë me një emër të ri dhe një drejtim të ri. Ky kurs është përcaktuar më tej me fillimin e Shikim 0.2.0.

E vërteta është se Glimpse 0.2.0 ka qenë në dispozicion për vetëm një javë, por erdhi me një lajm të rëndësishëm. Si zakonisht, megjithëse nuk duhet të jetë në një pirun të një programi kompjuterik si GIMP, disa nga risitë e këtij versioni janë destinuar për Windows, por më e habitshmja është se të integruara në disa cilësime të PhotoGIMP. Për ata që nuk e dinë, është një mod GIMP që kopjon estetikën dhe renditjen e Photoshop në GIMP, në këtë rast Glimpse, që përfshin shkurtesat e tastierës.

Vështrim i shkurtër 0.2.0: ndryshimi i emrit bashkohet me transferimin

Ndër veçoritë e tjera të reja, Glimpse 0.2.0 gjithashtu paraqet këto ndryshime:

 • Baza e azhurnuar në GIMP 2.10.18 (versioni i fundit i GIMP është 2.10.20).
 • Shtoni mbështetje për 64bit në Windows.
 • Instaluesi për Windows është rishkruar dhe tani ofron mundësinë për të instaluar softuerin në një vendndodhje të personalizuar.
 • Python 2 është hequr tërësisht pasi është ndërprerë.
 • Ikona e aplikacionit është përshkruar pak.
 • Paketat BABL 0.1.78, GEGL 0.4.22 dhe MyPaint 1.3.1 dhe LibMyPaint 1.5.1 përdoren si varësi të jashtme.

Përdoruesit e interesuar për të instaluar Glimpse 0.2.0 mund ta bëjnë këtë në mënyra të ndryshme. Për momentin, versioni Snap, për të mos ndryshuar, ende nuk është azhurnuar, por versioni Flatpak mund të instalohet duke klikuar në kjo lidhje (ose me komandën flatpak instalo flathub org.glimpse_editor.Glips) nëse shpërndarja jonë e ka të aktivizuar mbështetjen. Shtë gjithashtu i disponueshëm në depot e paracaktuara të shumë shpërndarjeve Linux, por v0.2.0 nuk është e garantuar të ketë mbërritur ende.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.