Pas 3 vitesh vjen versioni i ri i LazPaint 7.0.5

bojë lazhi

Pas gati tre vjet zhvillimi u njoftua lëshimi i versionit të ri nga programi popullor i manipulimit të imazhit "LazPaint 7.0.5" i cili në funksionalitet i ngjan redaktorëve grafikë PaintBrush dhe Paint.NET.

Fillimisht, projekti u zhvillua për të demonstruar aftësitë e bibliotekës grafike BGRABitmap, e cila siguron aftësi të përparuara të vizatimit në mjedisin e zhvillimit Lazarus. Në thelb LazPaint është një redaktues me shtresa i imazheve raster, qëllimi kryesor i të cilit është të jetë më i thjeshtë se GIMP.

Rendering bëhet me antialiasing dhe korrigjim gamaPërveç kësaj, LazPaint mund të lexojë dhe të shkruajë formate të zakonshme të imazheve dhe të ndërveprojë me redaktorët e tjerë të shtresuar përmes formatit OpenRaster.

Siguron shumë funksione të manipulimit të ngjyrave. Që nga versioni 6, ekzistojnë funksione të përshtatjes së kurbave ose kanaleve RGBA dhe me hapësirë ​​me ngjyra HSL. Ka funksione komplekse të përzgjedhjes, filtra të ndryshëm dhe pasqyrim të strukturës.

edhe importon skedarë Paint.NET (me strukturën e saj shtresore) dhe skedarët Photoshop (si imazhe të rrafshëta). Për më tepër, ju mund të importoni objekte 3D në formatin Wavefront (.obj).

Përveç kësaj Ka veçori të tilla si përveç hapjes dhe regjistrimit të skedarëve të imazheve në formate të ndryshme, duke përfshirë imazhe me shumë shtresa dhe skedarë 3D, mjete tipike vizatimi me mbështetje të shtresave, mjete për theksimin e pjesëve të imazheve me ndryshime anti-aliasing dhe maskë.

LazPaint ofron një koleksion filtrash për turbullira, konturimi, projeksioni sferik, etj. Ekzistojnë mjete për ngjyrosjen, ndryshimin e ngjyrave, ndriçimin / errësimin dhe rregullimin e riprodhimit të ngjyrave.

LazPaint mund të përdoret gjithashtu nga tastiera për të kthyer formatet dhe për të modifikuar imazhet (rrotullimi, shkallëzimi, shfletimi, shfaqja e linjave dhe gradientëve, ndryshimi i transparencës, ndryshimi i ngjyrave, etj.).

Aplikacioni është shkruar në Pascal duke përdorur platformën Lazarus (Free Pascal) dhe është shpërndarë nën licencën GPLv3. Binaret janë përgatitur për Linux, Windows dhe macOS.

Çfarë ka të re në LazPaint 7.0.5?

Në këtë version të ri të qëndrueshëm të LazPaint 7.0.5 ka pak ndryshime në përgjithësi pasi që ky version i ri rregullon vetëm disa gabime dhe shton disa gjëra.

I tillë është rasti i shtesës për të qenë në gjendje të shndërrojë "formën në kurbë" si dhe shtesa për të qenë në gjendje të rregullojmë koordinatat të përqendruara në piksele.

Për rastin e korrigjimeve theksohet zgjidhja për gabimin e ngarkimit TIFF në disa sisteme si dhe gabimin me miun në MacOS dhe Windows dhe rregullimin për ALT dhe CTRL me miun në MacOS.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy në këtë version të ri:

 • shkurtesat për zgjedhësin e ngjyrave janë "C", për pikën e lëvizjes së kurbës "Z", për pikën e futjes së kurbës "I" dhe gjithashtu për Fut
 • Mbushja e hapësirës së punës Max Zoom
 • Kutia e dialogut e drejtorisë së navigimit në macOS
 • ngjisni formën vektoriale në shtresën e zbrazët
 • drejtoni format vektoriale në piksele me CTRL ose CMD
 • çelësi i kthimit për të përfunduar formën e poligonit
 • rivendosni numëruesin e dritares për të "harruar dialogët"

Si të instaloni LazPaint 7.0.5 në Ubuntu dhe derivatet?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të aplikacionit në sistemet e tyre, ata mund ta bëjnë këtë duke ndjekur udhëzimet që ndajmë më poshtë.

Gjëja e parë që do të bëjmë është të shkarkojmë paketën të fundit version nga më poshtë lidhja (këtu do të gjeni të gjithë instaluesit për sistemet e ndryshme operative të mbështetura).

Në të njëjtën mënyrë mund ta bëjmë atë nga terminali i cili mund të hapet me ndihmën e kombinimit të tastave "Ctrl + Alt + T) dhe në të do të duhet të shtypin vetëm sa vijon.

Për ata që kanë një sistem 64-bit, komanda që duhet të shtypin është:

wget https://github.com/bgrabitmap/lazpaint/releases/download/v7.0.5/lazpaint7.0.5_linux64.deb -O LazPaint.deb

Tani për rastin e atyre që janë përdorues të sistemeve 32-bit komanda që ata do të shtypin është kjo:

wget https://github.com/bgrabitmap/lazpaint/releases/download/v7.0.5/lazpaint7.0.5_linux32.deb -O LazPaint.deb

Pasi të përfundojë shkarkimi, mund të instaloni me menaxherin tuaj të preferuar të paketës ose nga terminali me komandën e mëposhtme:

sudo dpkg -i LazPaint.deb

Dhe kjo është e gjitha, ju mund të filloni të përdorni aplikacionin në sistemin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  Do ta provoj që Gimp është tmerrësisht i komplikuar dhe kërkon shumë për tu ngritur. Kontrollon të gjitha shkronjat sa herë që ekzekutohet. Disshtë e neveritshme të bësh diçka të thjeshtë si kopjimi i ngjitjes së një screenshot dhe ta ruash atë si një rrëmujë e re ... për të mos përmendur bojën ,,, jo Ato janë për përdorim të thjeshtë, pse kaq të komplikuar? Një MsPaint dhe voila është ajo që u duhet shumica e njerëzve, unë nuk punoj si redaktues imazhesh dhe as nuk jam i interesuar të modifikoj fotot shumë siç është, doli pa gënjeshtra, le të themi që 90% nuk ​​janë profesionistë të imazheve, ata tashmë harruan gjërat e thjeshta dhe efikase sot gjithçka është e komplikuar sikur të gjithë të ishin profesionistë të multimedias jo sa duhet! .Faleminderit.