PdfMasher ose si ta shndërroni pdf në epub

pdfmasher
Në fillim, përdorimi i veglave të tilla si eReaders ose Tablets ishte diçka që ishte e kufizuar në një pakicë të vogël, megjithatë sot ky fakt është i vjetëruar. Kjo i bën disa detyra që ne i kemi kryer leximi përmes skedarëve pdf ose Djvu le të ndalojmë së bërëi atë për të përdorur epub si formatin e paracaktuar kur lexoni.

Pastaj Çfarë bëjmë me të gjitha skedarët e vjetër pdf? En Ubuntu mund të përdorim mjete si PdfMasher dhe edhe nëse duam, ne mund të përdorim Calibër, megjithatë mjeti i parë është më i plotë për këtë detyrë.

Si të instaloni PdfMasher

PdfMasher nuk mund të gjendet në depot zyrtare të Ubuntu, kështu që instalimi do të duhet të bëhet përmes paketave dhe terminalit. Edhe kështu, procesi është i thjeshtë: së pari shkarkojmë paketën me komandën wget dhe pastaj e instalojmë me komandën dpkg. Ne e bëjmë kështu:

wget -a https://launchpad.net/~hsoft/+archive/ubuntu/ppa/+files/pdfmasher_0.7.4-1~quantal_all.deb
sudo dpkg -i pdfmasher_0.7.4-1 ~ kuantal_all.deb

Me këtë, do të fillojë instalimi i programit dhe në varësi të pajisjeve, për një kohë të shkurtër do ta kemi të instaluar.

Çfarë na ofron PdfMasher?

Ndryshe nga mjetet e tjera, PdfMasher na lejon të modifikojmë personalisht proceset që ekzistojnë deri në epub-in përfundimtar. Kjo është, në një proces të parë programi transformohet skedari pdf për format të ngjashëm me html, kjo na lejon të modifikojmë dhe shënojmë atë që dëshirojmë faqja kryesore, titujt, indekset, etj. Pasi të kemi shënuar të gjitha pjesët e dokumentit, ne përfundojmë dhe skedari përfundimtar Epub do të përpunojë dokumentin e krijuar.

Opinion

Edhe pse është ende disi konfuze dhe gjithashtu PdfMasher është një program i pambështetur, mendoj se është një nga mjetet më të plota që ekzistojnë, pasi aktualisht ekzistojnë mjete të tilla si Konverter kalibri që nuk na lejon të modifikojmë pjesë të veçanta të dokumentit gjë që e bën të pamundur pdf-në për tu shndërruar. Tani, PdfMasher nuk është i papajtueshëm me mjetet e tjera, kështu që ju mund të përdorni gjithçka Theshtë gjëja e mirë për Softuerin e Lirë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.