Si të personalizoni logon e Distros sonë kur funksionon Neofetch?

Si të personalizoni logon e Distros sonë kur funksionon Neofetch?

Si të personalizoni logon e Distros sonë kur funksionon Neofetch?

Si zakonisht traditë në shumë komunitete Linux për një kohë të gjatë, dhe gjithashtu këtu brenda Ubunlog Prej pak kohësh, çdo të premte, ne zakonisht festojmë të zakonshmen, spektakolare dhe argëtim #DeskPremte. Kjo do të thotë, ne shijojmë artin e personalizimit të sistemeve tona operative përkatëse (GNU/Linux Distros), falas dhe të hapura, në komunitet.

Dhe meqenëse, në to ne të gjithë priremi të përqendrohemi në shfaqjen e një sfondi të ri të desktopit, të shoqëruar me tema të reja grafike (ndërfaqe, dritare, ikona, kursorë, fontet) dhe ekzekutimin e një terminali (konzole) që tregon daljen e komandës Neofetch, Sot do të shpjegojmë diçka të re, plotësuese dhe po aq argëtuese. Meqenëse në rastin e mëparshëm jemi fokusuar në mësimdhënie si të ndryshoni informacionin teknik të shfaqur në Neofetch, ndërsa sot, ne do të fokusohemi në të treguar se si mund të bëjmë për të "Jini në gjendje të personalizoni logon e Distros sonë GNU/Linux kur ekzekutoni Neofetch", në një mënyrë më kreative, më të lehtë dhe më të shpejtë, duke përdorur aplikacionin e desktopit të quajtur Tekst i shtypur.

Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?

Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?

Por, përpara se të filloni këtë postim "si të personalizoni logon e Distros sonë GNU/Linux kur përdorni Neofetch", ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me artin e personalizimit të Linux, në fund të leximit të kësaj:

Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?
Artikulli i lidhur:
Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?

Letterpress: Personalizo logon e GNU/Linux Distro në Neofetch

Letterpress: Personalizo logon e GNU/Linux Distro në Neofetch

Çfarë është Letterpress?

Tekst i shtypur është një aplikacion vendas i Mjedisit të Desktopit GNOME, i cili, sipas seksionit të tij zyrtar në faqen e internetit të aplikacioneve GNOME (Rrethi GNOME) përshkruhet si më poshtë:

Letterpress i konverton imazhet tuaja në një imazh të përbërë nga karaktere ASCII. Mund ta ruani rezultatin në një skedar, ta kopjoni dhe madje të ndryshoni rezolucionin e tij. Rezultatet me rezolucion të lartë mund të shihen rehat duke zvogëluar faktorin e zmadhimit.

Aktualisht, e juaja versioni i fundit zyrtar është 2.0, botuar vitin e kaluar (20), dhe lajmin e tij tashmë e kemi përmendur shkurt në një postimi i mëparshëm.

Si të përdorni Letterpress për të personalizuar logon e GNU/Linux Distro tonë në Neofetch?

Siç e kemi shpjeguar më herët, Neofetch ka një skedar konfigurimi të quajtur "config.conf", i cili ndodhet brenda një dosjeje të fshehur që ndodhet në shteg ${HOME}/.config/neofetch/. Dhe brenda tij ka shumë parametra konfigurimi.

Megjithatë, këtë herë, ajo që ka rëndësi për ne është gjetja e rreshtit me parametrin "image_source='auto'" për të zëvendësuar vlerën "auto" me një shteg të personalizuar, me formatin e mëposhtëm: "/path/to/img" . Në rastin tonë, ne kemi zëvendësoi vlerën "auto" me vlerën "/home/sysadmin/Descargas/nuevologodistro.txt".

Pasi të jetë programuar një rrugë e personalizuar, dhe më parë ndërtoi imazhin tuaj të personalizuar ose ruajti një të palës së tretë brenda sistemit të skedarëve të Shpërndarjes sonë GNU/Linux, ne vazhdojmë kryej hapat e mëposhtëm, dhe më pas ekzekutoni komandën Neofetch dhe shikoni rezultatet.

Siç tregohet më poshtë:

 • Imazhi i personalizuar në rrugën e personalizuar

Imazhi i personalizuar në shtegun e personalizuar për Neofetch

 • Kërkoni dhe hapni aplikacionin Letterpress, të instaluar më parë.

Running Letterpress

Tekst i shtypur

 • Ngarkimi i personalizuar i imazhit në Letterpress: Duke shtypur butonin Hap skedarin, mund të ngarkoni imazhin e personalizuar të krijuar, i cili do të shfaqet menjëherë në formatin ASCII. Për më tepër, ai mund të zmadhohet ose të zvogëlohet përpara se të ruhet në disk duke përdorur kontrollin e madhësisë që ndodhet në pjesën e poshtme majtas.

Ngarko imazhin e personalizuar në Letterpress

Si të personalizoni logon e GNU/Linux Distro kur përdorni Neofetch: Pamja e ekranit 1

Si të personalizoni logon e GNU/Linux Distro kur përdorni Neofetch: Pamja e ekranit 2

 • Pasi të jetë zgjedhur një madhësi e përshtatshme, ajo duhet të ruhet në disk përgjatë shtegut të programuar dhe të ruhet me emrin e saktë të përmendur.

Si të personalizoni logon e GNU/Linux Distro kur përdorni Neofetch: Pamja e ekranit 3

 • Nëse gjithçka ka shkuar mirë, ne mundemi tani ekzekutoni komandën Neofetch në një terminal Linux, i vetëm ose i shoqëruar nga komanda Lolcat, për të marrë dalje me ngjyra, në vend të njëngjyrësh (e zezë ose e bardhë).

Ekzekutoni komandën Neofetch - 01 në një terminal Linux

Ekzekutoni komandën Neofetch - 02 në një terminal Linux

Ekzekutoni komandën Neofetch - 03 në një terminal Linux

Me shumë mundësi, në përpjekjet e para do të jetë radha e shumëkujt Provoni madhësi të ndryshme imazhi (rezolucion në pixel) dhe gjerësi karakteresh brenda Letterpress, derisa të gjeni të duhurin.

Si të personalizoni plotësisht menunë XFCE Whisker?
Artikulli i lidhur:
Si të personalizoni plotësisht menunë XFCE Whisker?

Përmbledhje 2023 - 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, tani që e dini "Si të personalizoni logon e GNU/Linux Distro tuaj kur përdorni Neofetch" dhe gjithashtu informacionin teknik në lidhje me sistemin tuaj operativ që e shoqëron atë, shpresojmë që ju ta zbatoni këtë njohuri në mënyrën më kreative dhe më të habitshme të mundshme. Kështu që ju mund të filloni të merrni pjesë në përrallore dhe argëtuese #DeskFriday me një personalizim më të mirë dhe më të bukur të Terminalit tuaj.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë postim argëtues dhe interesant me të tjerët, si dhe vizitoni fillimin e "faqe» në spanjisht ose gjuhë të tjera (duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera). Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.