Si të personalizoni plotësisht menunë XFCE Whisker?

Si të personalizoni plotësisht menunë XFCE Whisker?

Si të personalizoni plotësisht menunë XFCE Whisker?

Tani, në vitin 2024, nuk është sekret për askënd që, në nivelin e mjediseve të desktopit, GNOME Shell dhe KDE Plasma zënë vendet e para. Dhe jo vetëm sepse ato janë të fuqishme dhe efikase, por për të qenë një ekosistem i madh aplikacionesh dhe shërbimesh, përveç bukurisë dhe elegancës si parazgjedhje. Veçoritë që mund të rriten gjithashtu nëpërmjet shtojcave, shtesave dhe miniaplikacioneve.

Pas këtyre 2, me siguri pozicionet e mëposhtme do të shpërndahen midis mjediseve të mëposhtme të desktopit: Kanellë, Mate, LXQt, LXDE, XFCE dhe shumë të tjera. Secili në vete, me avantazhet dhe disavantazhet e tij, dhe karakteristikat e tij shumë të veçanta të produktivitetit, lehtësisë së përdorimit dhe personalizimit. Por, në rast se përdorni XFCE, sot do t'ju tregoj se si «personalizoni menunë XFCE Whisker» në panelin tuaj (Taskbar) me synimin për t'i dhënë një pamje vizuale të habitshme dhe inovative.

Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?

Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?

Por, përpara se të filloni këtë postim si të arrihet "përshtatja e menusë XFCE Whisker" pak më shumë, ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me artin e personalizimit të Linux, në fund të leximit të kësaj:

Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?
Artikulli i lidhur:
Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?

Personalizojeni menunë XFCE Whisker: Si ta bëni shpejt dhe lehtë?

Personalizojeni menunë XFCE Whisker: Si ta bëni shpejt dhe lehtë?

Hapat për të personalizuar plotësisht Menynë XFCE Whisker

Faza 1: Mënyra tradicionale

Për këtë fazë, dhe duke supozuar se tashmë po përdorni Menu Whisker, thjesht kliko me të djathtën në miniaplikacionin e panelit Whisker Menu XFCE dhe pastaj kliko me të majtën mbi Opsioni i Vetive nga menyja e kontekstit që na është treguar. Për të bërë më pas rregullimet e nevojshme. Ato që kam bërë janë këto:

Personalizojeni menunë XFCE Whisker - 01

Personalizojeni menunë XFCE Whisker - 02

Personalizojeni menunë XFCE Whisker - 03

Personalizojeni menunë XFCE Whisker - 04

Pas kësaj, dhe në rast të kanë mbajtur opsionin Trego si listë, ne do të lëviznim nga aspekti aktual vizual i menusë në tjetrin, siç tregohet më poshtë:

Personalizojeni menunë XFCE Whisker - 05

Personalizojeni menunë XFCE Whisker - 06

Është e rëndësishme të kihet parasysh se, për të përdorur transparenca, opsioni i kompozitorit duhet të aktivizohet në cilësimet e "Menaxherit të dritareve". Siç tregohet më poshtë:

Personalizojeni menunë XFCE Whisker - 07

Faza 2: Modaliteti i avancuar

Për këtë fazë, do të duhet të përdorim kodin CCS për të futur, modifikuar dhe përdorur brenda Skedari whisker-tweak.css në shtegun /home/sysadmin/.config/gtk-3.0/. Në rastin tim, pas disa shembujve të gjetur në internet, përdora a Copë kodi CCS nga kjo meny XFCE CCS për Whisker dhe e kam vendosur në të. Rezulton në pamjen e mëposhtme:

Faza 2: Mënyra e avancuar - 01

Dhe për ta përdorur atë lundrues dhe i përqendruar në ekranin e kompjuterit tonë, do të na duhet të krijojmë vetëm një shkurtore të tastierës me një mjet nga Distroja jonë GNU/Linux. Në rastin tim, planifikoni ekzekutimin e mëposhtëm Rendi i komandës: xfce4-popup-whiskermenu -c, duke përdorur mjetin MX Tweak kur shtyp tastin Meny në tastierën time, në mënyrë që të duket kështu:

Faza 2: Mënyra e avancuar - 02

Faza 2: Mënyra e avancuar - 03

Ndërsa, nëse dua diçka ndryshe, thjesht ndryshoni pak opacitetin e Menusë së Whisker y aktivizoni opsionin Show as icons. Siç tregohet më poshtë:

Faza 2: Mënyra e avancuar - 04

Dhe nëse ju pëlqen të personalizoni elementët përmes CCS/GTK3, ju lëmë lidhjet e mëposhtme: xfce4-panel – Tema e panelit, GTK3 + CCS y Pling: Menuja me mustaqe.

Pling Store dhe OCS-URL: 2 aplikacione për të personalizuar Linux dhe më shumë
Artikulli i lidhur:
Pling Store dhe OCS-URL: 2 aplikacione për të personalizuar Linux dhe më shumë

Përmbledhje 2023 - 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, tani që e dini si të arrihet "përshtatja e menusë XFCE Whisker" edhe pak, shpresojmë që këto njohuri t'i zbatoni në avantazhin tuaj, për të arritur një personalizim më të mirë dhe më të bukur të artikullin e thënë në desktopin tuaj aktuale, në rast të përdorimit të një Distro GNU/Linux me XFCE. Dhe nëse dini ose aplikoni metoda të tjera (cilësimet ose mjetet) për ta personalizuar atë në maksimum, ju ftojmë të mos i njoftoni ato përmes komentit për njohurinë dhe dobinë e të gjithëve.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë postim argëtues dhe interesant me të tjerët, si dhe vizitoni fillimin e "faqe» në spanjisht ose gjuhë të tjera (duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera). Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.