Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?

Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?

Si ta personalizoni Neofetch-in e Distros sonë GNU/Linux?

Nëse gjatë vitit 2023 na keni lexuar shumë, duhet të keni njohur shumë prej tyre postimet tona kushtuar personalizimit të disa aspekteve vizuale ose grafike të Distros GNU/Linux. Për shembull, sfondi i desktopit me një imazh të ri ose me përdorimin e Conkys të bukur dhe të dobishëm, shfaqja e Menysë dhe paneleve të desktopit, GRUB ose pamja e përgjithshme vizuale (menytë, dritaret, ikona, kursorët) përmes aplikimit të tema grafike për të ndryshmet dhe më të zakonshmet Mjediset e desktopit (GNOME, Plasma, XFCE, Mate, kanellë, ndër të tjera).

Derisa, në nivelin e terminaleve (konzollave) Ne njoftuam ekzistencën dhe përdorimin e programeve të shkëlqyera për të personalizuar pamjen e tij duke parë disa detaje teknike të kompjuterit dhe sistemit tonë operativ, pra softuerit Fetch. Ndër të cilat përmendim Afetch, Archey, Fastfetch, Macchina, Neofetch, Nerdfetch, Pfetch, Screenfetch, Sysfetch, Ufetch dhe Winfetch. Dhe meqenëse një nga më të fuqishmet dhe më të përdorurat aktualisht është Neofetch, sot do t'ju tregojmë se si mund të bëjmë për të "menaxhoni të personalizoni Neofetch të Distros sonë GNU/Linux", pak më shumë, lehtë dhe shpejt.

Pfetch, Screenfetch, Neofetch dhe Fastfetch: Mjete të dobishme CLI

Pfetch, Screenfetch, Neofetch dhe Fastfetch: Mjete të dobishme CLI

Por, përpara se të filloni këtë postim "si të personalizoni Neofetch të Distros sonë GNU/Linux" pak më shumë, ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur me këtë lloj aplikacionesh Fetch, në fund të leximit të kësaj:

Pfetch, Screenfetch, Neofetch dhe Fastfetch: Mjete të dobishme CLI
Artikulli i lidhur:
Pfetch, Screenfetch, Neofetch dhe Fastfetch: Mjete të dobishme CLI

Neofetch: Si ta personalizoni shpejt dhe me lehtësi?

Neofetch: Si ta personalizoni shpejt dhe me lehtësi?

Hapat për të personalizuar Neofetch-in tuaj

Duke supozuar këtë, ju e dini se si instaloni Neofetch në Ubuntu, Debian ose Distro të tjera të ngjashme ose të ndryshme GNU/Linux nëpërmjet menaxherit të paketave CLI (Terminal) dhe ju po e përdorni me konfigurimin e tij të paracaktuar, i cili mund të modifikohet manualisht duke ndjekur udhëzime zyrtare për personalizim; Hapat e mëposhtëm do t'ju lejojnë të jepni një ndryshim vizual thelbësor dhe më i dukshëm, si për përdorimin tuaj personal ashtu edhe për të festuar ditët e mrekullueshme të #DeskFriday.

Dhe këto hapa janë si më poshtë:

  1. Ne shkarkojmë sa vijon skedar config.conf tashmë i personalizuar që është i ngjeshur (.tar .gz).
  2. Me një eksplorues skedari shkojmë në dosjen e fshehur që ndodhet në shteg ${HOME}/.config/neofetch/ dhe krijoni një kopje rezervë të skedarit tonë aktual config.conf.
  3. Më pas, kopjojmë skedarin e shkarkuar dhe e zëvendësojmë me origjinalin që ndodhet në shtegun tashmë të eksploruar.
  4. Dhe për të përfunduar dhe për të kontrolluar nëse funksionon me konfigurimin e ri të paracaktuar, do të na duhet vetëm të provojmë të ekzekutojmë Neofetch-in tonë në mënyrën e zakonshme.

Megjithatë, duke analizuar dhe kuptuar pak strukturën e re të kodit, me siguri shumë do të jenë në gjendje të bëjnë ndryshimet e nevojshme për ta përmirësuar atë shumë më tepër. Ashtu siç kam bërë, dhe e tregoj në pamjen e ekranit menjëherë më lart.

Përmbledhje 2023 - 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, tani që e dini "si të personalizoni Neofetch-in e GNU/Linux Distro tuaj" Shpresojmë që ju ta zbatoni këtë njohuri në avantazhin tuaj, si për puna, modifikimi, përmirësimi dhe optimizimi i kodit të konfigurimit e Neofektit tuaj; për të shijuar me palët e treta ndryshimet tuaja të mëdha që i keni bërë. Dhe nëse dini dhe përdorni një mënyrë apo metodë tjetër për ta arritur atë, ju ftojmë të mos na njoftoni përmes komenteve për njohurinë dhe dobinë e të gjithëve.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë informacion të dobishëm me të tjerët, si dhe vizitoni fillimin e "faqe» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.