MyPaint një program vizatimi dhe pikture me mbështetjen për dixhitalizimin e tabletave

logo mypaint

MyPaint është një aplikacion ndër-platformor me burim të hapur dhe i shkruar falas në C, C ++ dhe Python dhe se kodi i tij lëshohet nga GPL v2. Ky aplikacion përdoret për të ilustruar dhe vizatuar me një tabletë dixhitalizuese për të shfrytëzuar në maksimum këtë aplikacion, megjithëse është gjithashtu e mundur të pikturoheni dhe vizatoni me miun

Ka një ndërfaqe të thjeshtë, ku pothuajse të gjitha funksioneve themelore të vizatimit u është caktuar një shkurtore e tastierës, duke e bërë më të shpejtë hyrjen në mjete.

Gjithashtu unë e di ju mund të fshehni të gjithë ndërfaqen grafike dhe të përqendroni të gjithë vëmendjen në vizatim, pa u shpërqendruar me butona ose vozitje të panevojshme ose komplekse.

Nuk ka mjete përzgjedhjeje, shënjues, shumëkëndësha, pikat e syve, kontrolle të mprehjes / mjegullimit, hapësira me ngjyra, filtra ose rrjeta për tu shqetësuar, mjaftueshëm.

Me këtë tha, MyPaint bën më të mirën për t'i siguruar piktorit përvojën më të mirë të pikturës.

Karakteristikat MyPaint zhbëj dhe ribëj, ashtu si kanavacë aktuale në të cilën është vizatuar është e pafund në madhësi, kështu që ju nuk keni nevojë të zgjidhni dimensionet pixel para se të filloni.

MyPaint përdorni formatin e skedarit Open Raster (i cili bazohet në formatin Open Document) Si parazgjedhje për të ruajtur punimet, megjithëse ato mund të ruhen gjithashtu si një imazh PNG ose JPG.

Ndër tiparet e këtij aplikacioni, veçohen sa vijon:

 • Crossshtë ndër-platformë. Punon në Linux, Windows dhe Mac OS.
 • Përmban një mori opsionesh për krijimin dhe konfigurimin e furçave
 • Kanavacë e pakufizuar.
 • Mbështetja e shtresës bazë.
 • Furça jashtëzakonisht të konfigurueshme
 • Modaliteti në ekran të plotë pa shpërqendrime
 • Përputhshmëri e gjerë me tableta grafike
 • Shpejtësia, thjeshtësia dhe ekspresiviteti.
 • Modeli real i pigmentit i ngjashëm me bojën.
 • Hapësirë ​​lineare me ngjyra RGB 70 bit 15-bit
 • Cilësimet e furçave të ruajtura me çdo goditje në kanavacë.
 • Shtresat, mënyrat e ndryshme dhe grupet e shtresave

Si të instaloni Mypaint në Ubuntu dhe derivatet?

Nëse jeni të interesuar të instaloni këtë aplikacion në sistemin tuaj, mund ta bëni duke ndjekur udhëzimet që ndajmë më poshtë.

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se MyPaint është një aplikacion që mund ta gjeni brenda depove të Ubuntu, kështu që mund ta instaloni këtë aplikacion në sistemin tuaj direkt nga qendra e softuerit duke kërkuar për "mypaint".

bojë myp

O nga terminali (të cilën mund ta hapni me kombinimin e tasteve Ctrl + Alt + T) dhe në të shtypim komandën e mëposhtme:

sudo apt-get install mypaint

Ata gjithashtu duhet ta dinë këtë Ekziston një depo e cila do të na ofrojë më shpejt versionet më të fundit të MyPaint që ndryshe nga pakoja e ofruar në depot ubuntu (e cila kërkon më shumë kohë për tu azhurnuar).

Për këtë Gjëja e parë që do të bëjmë është të shtojmë depon në sistemin tonë, duke ekzekutuar komandën e mëposhtme në një terminal:

sudo add-apt-repository ppa:achadwick/mypaint-testing -y

Bërë këtë tani ne do të azhurnojmë listën tonë të paketave me:

sudo apt-get update

Më në fund do të shtypim komandën e mëposhtme për të instaluar aplikacionin:

sudo apt-get install mypaint

Instalimi nga FlatHub

Nëse nuk doni të shtoni ndonjë depo në sistemin tuaj dhe ju pëlqejnë paketat Flatpak, duhet të dini se MyPaint ka një paketë të tillë.

Vetëm për të instaluar Ju duhet të keni mbështetjen për të instaluar këtë lloj aplikacioni në kompjuterin tuaj dhe për të ekzekutuar komandën e mëposhtme:

flatpak install flathub org.mypaint.MyPaint

Dhe në rast se nuk mund të gjeni lëshuesin e aplikacionit në menunë tuaj të aplikacionit, mund të ekzekutoni MyPaint nga terminali me:

flatpak run org.mypaint.MyPaint

Si të çinstaloni MyPaint nga Ubuntu?

Më në fund, nëse për ndonjë arsye doni të hiqni këtë aplikacion nga sistemi juaj sepse nuk ishte ai që prisnit ose thjesht nuk funksionoi për ju.

Ju mund ta bëni këtë duke hapur një terminal dhe në të do të ekzekutoni komandën e mëposhtme:

sudo apt-get remove mypaint mypaint-data-extras --auto-remove

Y Nëse keni instaluar aplikacionin nga depoja e tij, duhet gjithashtu të hiqni depon nga lista juaj.

Ju e eleminoni atë duke ekzekutuar komandën e mëposhtme shtesë:

sudo add-apt-repository ppa:achadwick/mypaint-testing -r -y

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.