S-TUI 1.1.4: Versioni i ri i aplikacionit CLI monitorues HW

S-TUI 1.1.4: Versioni i ri i aplikacionit CLI monitorues HW

S-TUI 1.1.4: Versioni i ri i aplikacionit CLI monitorues HW

Pak më shumë Vjet 5, folëm për herë të parë për një aplikacion të quajtur S-TUI (ndërfaqja e ndërfaqes së stresit-Terminal). Në atë kohë, ne diskutuam se çfarë ishte dhe si ishte statusi i saj aktual. version 0.6.2. Përveç kësaj, mënyra e tij e instaloni dhe çinstaloni në Ubuntu.

Prandaj, pas kaq shumë kohësh, ne kemi vendosur të shohim se çfarë i ri janë përfshirë në të, që prej saj versioni 1.0, i datës qershor 2020, deri në rrymën e tij version 1.1.4 nisur para disa ditësh, pra në këtë muaji nëntor 2022.

rreth s-ti

Dhe, përpara se të filloni këtë postim rreth asaj që ka të re e gjithë seria 1.XX e aplikacionit S-TUIsidomos e fundit e tij versioni "1.1.4"Ju ftojmë të eksploroni sa vijon përmbajtje të lidhura, në fund të ditës së sotme:

rreth s-ti
Artikulli i lidhur:
S-tui, monitoroni lehtësisht CPU-në nga terminali
monitorix
Artikulli i lidhur:
Monitorix 3.14.0 tashmë ka dalë dhe këto janë të rejat e tij

S-TUI (Stresi-Terminal UI) 1.1.4: Publikimi në nëntor 2022

S-TUI (Stresi-Terminal UI) 1.1.4: Publikimi në nëntor 2022

Çfarë ka të re në S-TUI nga versioni 1.0.0 në 1.1.4

1.0.0

 • ndryshimet grafike: Përfshirja e grafikave të shumta për çdo font. Për shembull, temperatura për bërthamë, përdorimi për bërthamë, etj. Përveç kësaj, përmbledhjet në menynë anësore tani paraqesin të gjithë informacionin në formë teksti.
 • Opsionet e kontrollit: Përfshirja e mundësisë për të aktivizuar/çaktivizuar si elementët anësor të menysë ashtu edhe grafikët. Përveç mundësisë për të qenë në gjendje të ruani grafikët e përzgjedhur për përdorime të ardhshme, dhe të jeni në gjendje të tregoni një mesatare në to kur është e aplikueshme.
 • ndryshimet e kodit: Kodi është bërë më modular, kështu që tani, për shembull, shtimi i një burimi të ri është thjesht zbatimi i të gjitha metodave të klasës. Megjithatë, kjo veçori e re e modularitetit nënkuptonte që disa veçori u hoqën.

Ta dini më shumë detaje rreth këtij versioni, mund të klikoni në vijim lidhje.

1.0.1

 • Kryesisht rregullime të vogla të gabimeve dhe stabilitetit.

1.0.2

 • Më shumë rregullime të gabimeve dhe stabilitetit: Ndër të cilat ata theksuan disa të tilla si dështimi për të ruajtur konfigurimin pa direktorinë .config për përdoruesin, rregullimin në mënyrë që përmbledhjet të mos ruhen, pavarësisht nga grafikët, dhe zgjidhja në mënyrë që numëruesi i stresit të mos shfaqet kur softueri i stresit nuk ishte i instaluar, ndër të tjera.

1.1.1

 • Më shumë rregullime të gabimeve dhe stabilitetit.
 • Vëzhgimet: Aplikacioni tani duhet të ekzekutohet si rrënjë për ta bërë atë të shfaqë statistikat e fuqisë. Kjo është për shkak të ndryshimeve në operacionet e kernel Linux.

1.1.3

 • Zgjidhja e problemit të defektit të përplasjes në Raspberry Pi.
 • Vëzhgimet: Tani mbështet leximet e energjisë në CPU-të AMD dhe Intel, por në modalitetin rrënjë.

1.1.4

 • Lejon shfaqjen e frekuencës së shfaqur në GHz në vend të MHz, nëse përditësohet varësia e paketës "psutil".

Për të marrë më shumë informacion rreth S-TUI ju mund të eksploroni drejtpërdrejt tuajin faqen zyrtare të internetit dhe seksionin e tij GitHub. Mbi të gjitha, për të parë mënyrat e ndryshme të instalimit.

Instalimi i S-TUI - 1

Ekzekutimi S-TUI - 1

rreth sysstat
Artikulli i lidhur:
SysStat, një mjet për të monitoruar sistemin Ubuntu
rreth coolero
Artikulli i lidhur:
Coolero, kontrolloni dhe monitoroni pajisjet tuaja ftohëse

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Me pak fjalë, ky aplikacion, për mbi 5 vjet, ka vazhduar me zhvillimin e saj të ngadaltë por të qëndrueshëm, duke shkuar nga versioni S-TUI 0.67 nga ajo kohë e deri më sot versioni "S-TUI 1.1.4". duke përfshirë lajm i madh dhe i dobishëm, të cilat kanë bërë që ajo të vazhdojë të jetë një alternativë përrallore për shumë në kohën kur dëshirojnë apo kanë nevojë, lehtë dhe shpejt, hardueri i monitorit të kompjuterëve të tyre.

Së fundi, dhe nëse thjesht ju pëlqeu përmbajtja, komentoni dhe shpërndajeni. Gjithashtu, mbani mend, vizitoni fillimin tonë «faqe», përveç kanalit zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme ose të tjera të ngjashme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.