Qendra e Misionit: Një monitor i dobishëm dhe alternativ detyrash për Linux

Qendra e Misionit: Një monitor i dobishëm dhe alternativ detyrash për Linux

Qendra e Misionit: Një monitor i dobishëm dhe alternativ detyrash për Linux

Kur kanë të bëjnë me aplikacione falas dhe të hapura, shumica e shpërndarjeve GNU/Linux zakonisht vijnë me një nga secili, kur janë aplikimet thelbësore ose themelore. Qoftë për përdorim zyre, multimedia apo punë teknike brenda saj. Megjithatë, shumë herë për çdo lloj aplikacioni ka edhe shumë aplikacione të tjera të dobishme dhe inovative që zakonisht i japin një prekje origjinaliteti sistemeve tona operative të lira dhe të hapura.

Për shembull, në fushën e administrimit të sistemit dhe menaxhimit të detyrave ose monitorimit të aplikacioneve ose mjeteve, shumë herë çdo Mjedis Desktopi zakonisht vjen me të tijën. Por, të tjera mund të instalohen si ato që kemi eksploruar tashmë në mundësitë e kaluara, si p.sh. SysMonTask, WSysMon dhe SysMon dhe Qendra e Monitorimit Systema. Ndërsa sot, do t'ju flasim për një tjetër të quajtur mjaft të ngjashëm dhe po aq të mirë «Qendra e Misionit».

Qendra e Monitorimit të Sistemit: Versioni i ri 1.43.2 tani në dispozicion!

Qendra e Monitorimit të Sistemit: Versioni i ri 1.43.2 tani në dispozicion!

Por, para se të filloni këtë postim në lidhje me këtë mjet të ri të monitorimit të sistemit operativ të quajtur «Qendra e Misionit», ju rekomandojmë që më pas të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur:

Qendra e Monitorimit të Sistemit: Versioni i ri 1.43.2 tani në dispozicion!
Artikulli i lidhur:
Qendra e Monitorimit të Sistemit: Versioni i ri 1.43.2 tani në dispozicion!

Qendra e Misionit: Një mjet monitorimi i sistemit

Qendra e Misionit: Një mjet monitorimi i sistemit

Çfarë është Qendra e Misionit?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, aplikacionin Qendra e Misionit (ose Qendra e Misionit, në spanjisht) përshkruhet si më poshtë:

Një mjet softuerësh për monitorimCPU, memoria, disku, rrjeti dhe përdorimi i GPU-së së kompjuterit tuaj.

Dhe brenda tyre shumë karakteristika Vlen të theksohen 10 të mëposhtmet:

karakteristika të

 1. Ai është i aftë të monitorojë përdorimin e CPU-së, në përgjithësi ose me fije.
 2. Ju lejon të shikoni çdo proces të sistemit, numrin e temave dhe drejtuesve, dhe më shumë.
 3. Shfaq dhe e bën të lehtë monitorimin e përdorimit të RAM-it dhe Swap-in e instaluar.
 4. Monitoroni përdorimin e diskut dhe normat e transferimit.
 5. Monitoroni përdorimin e rrjetit dhe shpejtësinë e transferimit.
 6. Tregon informacionin e ndërfaqeve të rrjetit, si p.sh. emrin e kartës së rrjetit dhe shumë më tepër.
 7. Tregon përdorimin e përgjithshëm të GPU-së, përdorimin e koduesit dhe dekoderit të videos dhe më shumë.
 8. Ofron një përmbledhje të detajuar të përdorimit të burimeve sipas aplikacionit dhe procesit.
 9. Mbështet një pamje përmbledhëse të minimizuar për gjurmim të lehtë.
 10. Të tjera të rëndësishme: Përdor GTK4 dhe Libadwaita, është shkruar në gjuhën Rust dhe disponohet në formatin Flatpak.

instalim

Për instalim, rreth sistemi im aktual operativ (MX Linux) duke përdorur formatin Flatpak, thjesht ekzekutoni rendin e mëposhtëm të komandës dhe më pas ekzekutoni aplikacionin përmes Menysë së Aplikimit ose Nisësit të aplikacioneve. Siç tregohet në fotot e mëposhtme:

flatpak install flathub io.missioncenter.MissionCenter

Qendra e misionit - Pamja e ekranit 1

Qendra e misionit - Pamja e ekranit 2

Qendra e misionit - Pamja e ekranit 3

Qendra e misionit - Pamja e ekranit 4

Qendra e misionit - Pamja e ekranit 5

Qendra e misionit - Pamja e ekranit 6

Pamja e ekranit 7

Pamja e ekranit 8

Pamja e ekranit 9

Pamja e ekranit 10

Pamja e ekranit 11

Siç mund ta shihni, dhe shumë në stilin e Windows, Qendra e Misionit Kjo na lejon në një mënyrë të këndshme dhe të lehtë për të monitoruar dhe menaxhuarburimet e CPU, Memoria, Disku, Rrjeti dhe GPU nga kompjuteri ynë. E cila është mjaft e rëndësishme, pasi të kuptuarit se si këto përdoren brenda tij dhe menaxhohen nga sistemi ynë operativ është jetik për të siguruar funksionimin e qetë, për të parandaluar pengesat dhe për të identifikuar problemet e mundshme përpara se të ndodhin.

SysMonTask, WSysMon dhe SysMon: Menaxherët e detyrave alternative për Linux
Artikulli i lidhur:
SysMonTask, WSysMon dhe SysMon: Menaxherët e detyrave alternative për Linux

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Si përmbledhje, dhe pavarësisht se cilin administrim të sistemit dhe të menaxhimit të detyrave ose aplikacionit ose mjetit të monitorimit po përdorim si parazgjedhje brenda Mjedisit dhe Distro-s tonë të Desktopit GNU/Linux, ne gjithmonë mund të zgjedhim një alternativë si p.sh. «Qendra e Misionit», SysMonTask, WSysMon dhe SysMon dhe Qendra e Monitorimit Systema. Meqenëse këto zakonisht kanë ndërfaqe vizuale më të mira dhe veçori gjithnjë e më të mira, të cilat i japin një prekje origjinaliteti në inovacion të gjithë sistemit tonë aktual të lirë dhe të hapur operativ.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë informacion të dobishëm me të tjerët, përveç vizitës në shtëpinë tonë «faqe» për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.