Redaktuesit më të mirë të videos falas për Ubuntu

Redaktimi i videos

Ubuntu mbështet lehtësisht botën multimediale, jo vetëm duke luajtur audio dhe video, por gjithashtu duke ndihmuar në krijimin e këtyre përmbajtjeve. Aktualisht ne mundemi krijoni skedarë audio dhe video lehtësisht dhe me rezultate profesionale nga Ubuntu. Dhe gjëja më e mirë për këtë është se ne mund ta bëjmë atë falas.

Në këtë rast do t'ju tregojmë redaktorë video falas që mund t'i marrim dhe instalojmë në Ubuntu. Instalimi i tij është pothuajse gjithmonë përmes depove zyrtare dhe ato ofrojnë mundësinë e krijimit të videove profesionale dhe madje edhe një mënyrë jetese, siç është rasti me youtubers. Sidoqoftë, duhet të themi se nuk janë të gjithë ata që janë, por janë të gjithë ata që janë.

Kdenlive

Pamja e ekranit Kdenlive

Kdenlive është një redaktues video shumë i plotë që përdor bibliotekat Qt. Kdenlive është një mundësi e shkëlqyeshme për përdoruesit që përdorin Plasma ose një shpërndarje me KDE, megjithëse ne mund ta instalojmë programin si në Ubuntu ashtu edhe në ndonjë sistem tjetër operativ si Windows ose macOS.

Kdenlive është një program plotësisht i lirë dhe i lirë që mund të kalojmë nëpër depot zyrtare të Ubuntu si dhe përmes faqen zyrtare të projektit.

Ubuntu nuk lexon hard disk
Artikulli i lidhur:
Çfarë të bëni nëse Ubuntu nuk lexon një hard disk të jashtëm ose nuk punon

Ky redaktues video ka mbështetje për monitor të dyfishtë, një kronologji me shumë shtigje, lista e klipeve, paraqitja e personalizueshme, efektet themelore të zërit dhe kalimet themelore. Kdenlive lejon eksportin dhe importimin e formateve të ndryshme të videos, si falas ashtu edhe jo. Kdenlive lejon gjithashtu shtojca dhe filtra që mund t'i përdorim për të krijuar prodhime më të mira.

Kdenlive është ndoshta opsioni më i mirë falas dhe pa pagesë atje për editimin e videos në Ubuntu, por gjithashtu duhet të themi që është opsioni më i ndërlikuar që ekziston për përdoruesit fillestarë, kjo është ajo që e bën atë të ketë dëmtues dhe që nuk është i përshtatshëm për shumë përdorues.

Kdenlive mund të instalohet përmes terminalit duke ekzekutuar kodin e mëposhtëm:

sudo apt install kdenlive

PiTiVi

Fotografitë e PiTiVi

PiTiVi është një redaktues video jolinear krejtësisht falas dhe falas që mund ta instalojmë në Ubuntu. Pitivi është një redaktues video që përdor kornizën Gstreamer. Kjo na lejon të krijojmë lehtësisht video nga Gnome ose desktopë të ngjashëm që përdorin biblioteka GTK. PiTiVi është një redaktues video shumë i plotë por është gjithashtu një nga redaktuesit e videos konsumoni më pak burime kur krijoni video, diçka që duhet ta marrim parasysh. Ky redaktues video nuk ka ende versionin e parë të qëndrueshëm, por ka shumë efekte dhe kalime për të krijuar videot tona. PiTiVi nuk ka pajtueshmëri me shumë formate video por ka mbështet formatet kryesore si ogg, h.264 dhe avi ndër të tjera.

logoja java
Artikulli i lidhur:
Instaloni Java 8, 9 dhe 10 në Ubuntu 18.04 dhe derivatet

Ne mund ta instalojmë PiTiVi në Ubuntu përmes terminalit, duke ekzekutuar kodin e mëposhtëm:

sudo apt install pitivi

OBS Studio

Pamja e ekranit OBSStudio

OBS Studio është një program falas dhe me burim të hapur që mund ta instalojmë në Ubuntu dhe sistemet e tjera operative. OBS Studio është bërë e njohur për të qenë një mjet i shkëlqyeshëm për të bërë video Ubuntu ose mjete të tjera kompjuterike pasi që ka një kapës të shkëlqyeshëm të ekranit. OBS Studio është një redaktues video shumë i thjeshtë që na lejon të përziemi lehtë imazhe, video dhe audio.

OBS Studio lejon krijimi i videove në format flv, mkv, mp4, mov, ts dhe m3u8. Formatet jo shumë të hapura por po kompatibile për platformat online të botimit të videove. Ky redaktues na lejon të editojmë video, jo vetëm të transmetojmë, megjithëse duhet të themi se pjesa e redaktimit nuk është aq e plotë sa Kdenlive ose Openshot.

Gjithashtu, ndryshe nga redaktorët e tjerë të videos, OBS Studio lidhet me platformat e transmetimit të videos për të bërë video të drejtpërdrejta. Kjo e fundit e ka bërë atë një mjet shumë të popullarizuar mes youtubers, një mjet që mund ta instalojmë në çdo version të Ubuntu. Për këtë instalim, ne duhet të ekzekutojmë vetëm komandën e mëposhtme në terminal:

sudo apt install ffmpeg
sudo apt install obs-studio

Shotcut

Shfaqja e ekranit

Shotcut është një redaktues falas dhe me burim të hapur video që i ngjan Kdenlive dhe OpenShot. Ky redaktues video është e orientuar për përdoruesit fillestar edhe pse ofron zgjidhje po aq profesionale sa Kdenlive. Një nga gjërat më të habitshme që kemi në këtë redaktues video është sasia e kalimeve dhe efekteve që përmban redaktori, si dhe shumëllojshmëria e formateve audio dhe video që programi mbështet.

Aktualisht ne mundemi instaloni Shotcut përmes paketës së parakohshme. Kjo mund të bëhet duke ekzekutuar sa më poshtë në terminal:

sudo snap install shotcut

Por një tjetër nga pikat pozitive që Ne gjejmë në Shotcut është sasia e mësimeve që ekzistojnë për të përdorur këtë mjet. Një nga mësimet më të mira në spanjisht për Shotcut është bërë nga Profesor Juan Febles nga PodcastLinux, mësime video që ne mund t'i këshillojmë falas në përmes Youtube.

OpenShot

Foto nga OpenShot

OpenShot është një redaktues i thjeshtë, por i plotë i videos, që synon përdoruesit fillestarë. OpenShot është një redaktues video multiplatform që mund ta përdorim dhe instalojmë edhe në macOS dhe Windows. Personalisht, është redaktori i videos që më kujton mjetin Windows Movie maker, një mjet që erdhi me Windows dhe që ndihmoi në krijimin e videove në një mënyrë të thjeshtë. OpenShot lejon shtoni efekte dhe kalime; ka mundësi multitrack për audio dhe sapo të përfundojmë punën tonë, ne mund ta eksportojmë atë në çdo format që duam, Ne madje mund të lidhemi me platforma si YouTube në mënyrë që pasi të jetë krijuar video, OpenShot të ngarkojë këtë video në llogarinë tonë në Youtube, Vimeo, Dailymotion, etj.

Opsionet që OpenShot ka për të mbështetur klipe dhe video të tjera janë shumë të gjera, duke qenë në përputhje me pothuajse të gjitha formatet e videos ose të paktën më të njohurat. Ne mund të instalojmë OpenShot në Ubuntu përmes komandës së mëposhtme në terminal:

sudo apt install openshot

Cinelerra

Fotografitë e Cinelerra

Cinelerra është një redaktues video që ka lindur në 1998 për Gnu / Linux. Ishte redaktuesi i parë video jo-linear i pajtueshëm me platformën 64-bit për Gnu / Linux. Cinelerra pati sukses të madh gjatë viteve të saj të para pasi ishte një redaktues video shumë i plotë dhe falas, pothuajse unik në zhanrin e tij. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, zhvillimi ngeci dhe shumë përdorues vendosën të braktisin projektin.

Aktualisht zhvillimi vazhdon dhe versionet e reja gradualisht po dalin për Ubuntu. Cinelerra ka një panel redaktimi të ndarë, si Gimp, ofron redaktim jo-linear të videos. Ashtu si të gjithë redaktorët e tjerë të videos, Cinelerra ofron efekte të ndryshme video dhe tranzicione për të krijuar video dhe prezantime. Ne mund të instalojmë cinelerra përmes SourceForge; pasi ta kemi duhet të ekzekutojmë skedarin përmes komandës. /

Cilin editor video duhet të zgjedh?

Ata nuk janë të gjithë redaktuesit e videove që ekzistojnë për Ubuntu por janë redaktues video që punojnë në Ubuntu dhe më të mirët që ekzistojnë për të krijuar video profesionale. Nëse do të më duhej të zgjidhja një redaktues video, unë patjetër do të zgjidhja Kdenlive. Një zgjidhje shumë e plotë dhe falas. Dhe nëse nuk do të ishte e mundur (sepse kompjuteri im është i ngadaltë, sepse kam Gnome ose sepse nuk dua asgjë nga KDE) atëherë do të zgjidhja Shotcut. Një zgjidhje e thjeshtë, por e fuqishme që ka një gamë të gjerë mësimesh që do të na ndihmojnë të krijojmë video profesionale. Dhe ti Çfarë opsioni zgjidhni?


19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juanma dijo

  Pa dyshim Cinelerra

  1.    Rafa dijo

   Pa dyshim një zgjedhje shumë e mirë

 2.   kakkin dijo

  Le të shohim se cila funksionon për mua, duhet të bëj një video me disa kalime disi të komplikuara, unë tashmë kisha përdorur kdenlive por për projekte SHUM të thjeshta. Faleminderit për artikullin, përshëndetje.

 3.   lorens dijo

  Po Davinci? ?

 4.   Nicole dijo

  Si ta shkarkoj

 5.   Rafa dijo

  Nga ata që përmenden në artikull pa dyshim më i miri është Cinelerra GG, sidomos sot, shkurt 2020, sepse ekipi që e ka marrë tani, Good Guys, po bën mrekulli me të, dhe me një lëshim të ri çdo muaj.
  Shkurtim për shtëpi dhe botime të thjeshta një mundësi shumë e mirë, kdenlive është akoma ajo që dua, por nuk mund të kem qenë gjithmonë, me më shumë gabime sesa suksese dhe me një punë të keqe për shkak të mbylljeve të vazhdueshme dhe përplasjeve të redaktorit, 18.12 u bë mjaft e qëndrueshme, por me 19.04 gjithçka shkoi përsëri në ferr.
  Unë rekomandoj Cinelerra të punojë si pro dhe Shotcut për redaktime më të lehta.

 6.   kevin dijo

  Ende më duhet të përmend avidemux, një tjetër të njohur të vjetër

 7.   Rubén dijo

  Përshëndetje, nga grupi i përdoruesve Avidemux në Spanjisht, ne e rekomandojmë këtë redaktues video falas dhe shumë të lehtë për t'u përdorur. Unë ju lë në internet https://avidemux.es/

  Të fala,

 8.   noobsaibot73 dijo

  Përshëndetje të gjithëve, unë do të doja të dija se çfarë është redaktuesi i videos në Linux, më i ngjashëm me Freemake Video Converter që përdor në Windows, kam instaluar Cinelerra, Avidemux, Pitivi ... Por nuk mund të arrij të bëj të njëjtën gjë Unë bëj me Freemake Video Converter (shndërroj video nga një format .mkv, .avi, .wmv ... në .mp4, prerë video, bashkoj dhe rrotulloj ato).
  Cila është më e afërta për mendimin tuaj?
  Thanks in advance

  1.    SIS i kafshëve shtëpiake dijo

   Përshëndetje. Për të kthyer në mes të formateve të videos keni Handbrake: https://handbrake.fr/ Nuk mund t'ju them për ato në artikull sepse nuk i njoh. Unë kam ardhur këtu pikërisht duke kërkuar informacion në redaktuesit e videove. Fat!

   1.    noobsaibot73 dijo

    Pershendetje Petsis,

    Faleminderit për përgjigjen, por jo vetëm në konvertimin midis formateve, më duhet gjithashtu lehtësi për të prerë një video, për të bashkuar disa video në një ose për t'i rrotulluar ato ... Frena dore (që kam parë të paktën, nuk lejon bashkimin ose prerjen e videove ose pjesët e një video

 9.   William dijo

  Nga kur këtu obs është një program për të redaktuar video ... ju më bëtë të harxhoj kohën time duke e instaluar atë ... ju lutem shikoni se çfarë shkruajnë ata

 10.   jbern dijo

  Pa dyshim, unë do të zgjidhja Avidemux, të thjeshtë, të lehtë për t'u përdorur dhe me rezultate të jashtëzakonshme për të qenë një redaktues video falas.

  Këtu është për ubuntu: https://avidemux.gratis/avidemux-linux/

 11.   Miguel Montalvan dijo

  Tani ka edhe Lightworks dhe DaVinci Resolve.

 12.   noobsaibot73 dijo

  Cinelerra, kur e pashë, më hodhi mbrapa, nuk është intuitiv dhe sa më shpejt që ta hapni, ju mbingarkon me miliona opsione ... Një program i mirë për redaktimin e videos nuk duhet t'ju mbingarkojë, por përkundrazi t'ju inkurajojë ... FreeMake Video Converter është një shembull i mirë, Po, nuk krijon video, por për të kthyer, bashkuar video, prerë ato ... …shtë shumë e lehtë për t'u përdorur, do të doja të kisha një version Linux
  OpenShot, mirë, ai vazhdoi të përpiqet të rikodifikojë 15 minuta që kishte prerë nga një video, dhe atje qëndroi ... Nëse nuk mund të prerë as 15 minuta të një videoje, fiku dhe shkojmë, kur më në fund arrita bëje të funksionojë, ato 15 minuta të kodifikuara (e njëjta rezolucion, të njëjtët kodues dhe opsione dhe audio rikthehen në mp3 në vend të aac, dhe kjo më jep më shumë peshë skedari sesa e gjithë videoja ... E papranueshme ... Dhe e njëjta gjë me Frena dore, Pitivi ... Vetëm ShotCut më lejoi ta bëja me më pak madhësi të arkivit

 13.   Al Gomez dijo

  Pas një përplasjeje me Sony Vegas, vendosa të migroj te programi falas, pasi përdor një platformë të dyfishtë, Windows-Linux. Kam lexuar disa mendime rreth redaktorëve të videove për Ubuntu dhe ai për të cilin flitet më shumë, të paktën në Youtube, është Shotcut. Për momentin, dhe nga nevoja rrethanore, po e përdor atë. Sidoqoftë, mendoj se padyshim që do të zgjedh Cinelerra. Ndoshta pak më komplekse, por, me pak përkushtim (dhe pa presion), unë do të arrij atë që bëra në programet e pronarit. Pershendetje

 14.   Adrian dijo

  Pa dyshim që Kdenlive është më e mira

 15.   Karen Suarez dijo

  Dua të regjistroj video dhe të postoj foto me muzikë

 16.   vfrd dijo

  Tani softueri popullor i redaktimit është TunesKit AceMovi. Për redaktuesit e papërvojë të videove, ky redaktues video është një zgjedhje e mirë. Në fund të fundit, funksionet janë gjithëpërfshirëse dhe funksionimi është shumë i thjeshtë.