Riparoni dhe izoloni sektorë të këqij në hard diskun tuaj me këto mjete

Riparoni HDD në Ubuntu

Kohët e fundit i kam dhënë vetes detyrën e mirëmbajtjes së pajisjeve të mia, kështu që, brenda detyrave, identifikojeni atë disku im i ngurtë tashmë ka disa sektorë të këqij që ka qenë shkaku që ka ngadalësuar disi funksionimin e tij.

ndërsa në Linux kemi disa mjete shumë efektive dhe mjaft i fuqishëm për këtë lloj detyre, kjo është e shkëlqyeshme pasi që ne nuk do të thyejmë kokën duke kërkuar midis shumë që ekzistojnë për Windows dhe shumica bazohen në të njëjtën metodë.

Në Linux ata bëjnë të njëjtën gjë që është të kapsulojnë ose izolojnë sektorët që janë dëmtuar, në këtë mënyrë disku do të shmangë ruajtjen e informacionit në këta sektorë që nuk janë më optimale për të.

Duhet ta përmend atë Mjetet e mëposhtme do të zbulojnë vetëm dëmet në sektorë Prandaj, nëse ka ndonjë dëmtim fizik në disk ose probleme me kokat, ky lloj dëmtimi nuk mund të rregullohet më në një mënyrë të thjeshtë, prandaj rekomandohet që të ndryshoni diskun e ngurtë.

Tani brenda ddhe mjetet që ne do të përdorim këtë bllok bllokimesh, ky mjet i fuqishëm do të na ndihmojë të lokalizojmë ata sektorë me dështime ose që nuk janë më optimale për ruajtjen e informacionit dhe të përpiqemi t'i rikuperojmë ato.

Përdorimi i bllokimeve për të riparuar hard diskun.

Për përdorimin e këtij mjeti gjëja e parë është të identifikojmë diskun që do të riparojmë, për këtë ne do të hapim një terminal dhe do të ekzekutojmë:

sudo fdisk -l

Sapo të bëhet kjo, tani do të shohim pikën e montimit që ka disku ynë është e rëndësishme që disku që do të analizojmë dhe riparojmë me bllokime të gabuara nuk është në përdorim, pra është disku ku aktualisht keni sistemin tuaj, unë ju rekomandoj të përdorni një CD / USB të drejtpërdrejtë të sistemit tuaj.

Pika e montimit tashmë e identifikuar ne vazhdojmë të ekzekutojmë bllokime nga terminali, në rastin tim disku që do të riparoj ka montimin në / dev / sdb

sudo badblocks -s -v -n -f /dev/sdb

ku po tregojmë sa vijon:

 • -s. Na tregon procesin e skanimit të diskut, duke na treguar sektorët e kontrolluar tashmë.
 • -v Ajo tregon mënyrën e shkrimit të përdorur.
 • -n. Na vendos në mënyrë jo destruktive, kjo do të thotë që sektorët e dëmtuar do të rikuperohen dhe informacioni në hard disk nuk do të dëmtohet ose fshihet.
 • -f. Do të rregullojë sektorë të këqij.

Në rastin tim është një disk në të cilin informacioni është mbështetur tashmë, kështu që unë nuk kam asnjë problem me të dhënat, kështu që të gjitha të dhënat do të mbishkruhen, bllok për bllok ekzekutoj sa vijon:

sudo badblocks -wvs /dev/sdb
 • - w: Regjimi i shkrimit (shkatërrues).
 • -s. Na tregon procesin e skanimit të diskut, duke na treguar sektorët e kontrolluar tashmë.
 • -v Ajo tregon mënyrën e shkrimit të përdorur.

Thjesht duhet të kemi shumë durim edhe për këtë në varësi të dëmtimit dhe madhësisë së diskut mund të zgjasë nga orë në ditë. Prandaj ju rekomandoj që të lini kompjuterin dhe të përgatitni një maratonë të mirë në seri nëse disku juaj është dëmtuar rëndë.

Si të izoloni sektorë të këqij të hard drive?

tani nëse ajo që ju intereson është të jeni në gjendje të izoloni ata sektorë që nuk janë më optimale për ruajtje e informacionit, mund të përdorim mjetin fsck.

Ky mjet është një plotësues i mirë për bllokimet e këqija dhe unë gjithashtu rekomandoj përdorimin e tij për analiza dhe mirëmbajtje parandaluese, pasi që duke përdorur këtë mjet në mënyrë periodike do të kemi një disk në gjendje të mirë për një kohë të gjatë.

Për përdorimin tuaj, si bllok bllokimi, disku që do të analizojmë dhe riparojmë duhet të hiqet, tani duhet të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo fsck -cfvr /dev/sda

Aty ku po tregojmë sa vijon:

 •  -c. Kontrolloni blloqet në disk.
 • -f. Detyroni kontrollin, edhe nëse gjithçka duket në rregull.
 • -v. Shfaqni më shumë informacion.
 • -r. Modaliteti ndërveprues. Prisni për përgjigjen tonë.

Në të njëjtën mënyrë duhet të presim dhe të jemi të durueshëm.

Nëse dini ndonjë mjet tjetër që na ndihmon në këtë punë, mos hezitoni ta ndani me ne, gjithashtu si një koment personal nëse koha që u duhet këtyre mjeteve për të përfunduar detyrën e tyre është më shumë se një ditë, duhet të filloni të mendoni në lidhje me blerjen e një disku të ri që nga koha për të mbështetur informacionin tuaj dhe për të shmangur humbjet e panevojshme.


13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Peter Rrip dijo

  Përshëndetje, faleminderit për ndihmën, po përpiqem të rikuperoj një disk rezervë që u dëmtua. Gjëja është e ngadaltë por funksionon :), kur të mbaroj do të ndaj rezultatin.

 2.   Reinaldo Gonzalez dijo

  Faleminderit për informacionin, unë kam një hard disk 500 GB me dy SOS, u përpoqa të analizoj slackware 14.2 por më dha një gabim pas një përplasjeje dhe në asnjë rrethanë nuk do të më lejojë të hyj tani me këtë metodë.

  syri nëse dikush di ta rikuperojë këtë gabim, ju lutem më tregoni

 3.   Kafshët dijo

  Sa tutorial i mirë, shumë faleminderit. Unë kam filluar të skanoj një HDD 1Tb dhe u deshën 16 orë, 2 modele përfunduan tjetrin me 4%. Ishte disku origjinal që sjell HP 14-ac132la, vura re një ndryshim në performancën e tij duke prishur shumë punën, e kam ndryshuar për një Kingston SDD 240 GB dhe rrjedh në mënyrë perfekte. I mëparshmi që kam futur në gjirin e CD-ve (ky laptop nuk vjen me atë njësi) me një kuti dhe është përshtatur në mënyrë të përsosur. Tani të presim që puna e bllokimeve të mbarojë, vazhdoni me fsck dhe shpresojmë se do të optimizohet si hapësirë ​​shtesë për ruajtje. Unë gjithashtu kam ndryshuar OS nga Win10 në Ubuntu, më kishte ngopur me azhurnimin kaq shumë mediokër dhe ngadalësues.
  Faleminderit përsëri për tutorialin.
  Edhe një ndjekës.

  1.    CarlosD dijo

   Unë kisha të njëjtin problem, disku origjinal 1 Tb i laptopit tim HP nuk e ngriti Win 10, unë bëra ndryshimin me një disk të fortë 128 GB dhe përfitova nga instalimi i Ubunto 19.10, tani po riparoj diskun 1 Tb me bllokime dhe Unë jam duke shkuar 53 orë, le të shohim kur do të përfundojë.
   40464163 bërë, 53:18:44 mbaroi. (Gabime 1772/0/0)
   40464164 bërë, 53:22:01 mbaroi. (Gabime 1773/0/0)
   40464165 bërë, 53:25:18 mbaroi. (Gabime 1774/0/0)

 4.   Guille RS dijo

  Përfundimisht pata një gabim dhe OS do të ngrijë, më ra në mend të analizoja diskun dhe kisha gabime në blloqe dhe grupe. Thjesht përdorni fsck me parametrat e mësipërm dhe Xubuntu ndaloi ngrirjen.

  Faleminderit për ndihmën e shkëlqyeshme për tutorialin.

  Përshëndetje nga Argjentina!

 5.   John Gesell Villanueva Portella dijo

  Ok, faleminderit shumë, tani gjëja e bllokimeve po më shkon mirë, unë tashmë identifikova 4 blloqe të dëmtuara. Unë jam duke bërë operacionet nga një imazh ISO në një pendrive; Shpresoj që gjithçka të jetë në rregull, në fund të fundit, faleminderit për gjithçka!

 6.   Babil dijo

  Përshëndetje, tutoriali është shumë i mirë! Unë ju bëj një pyetje: në kompjuterin tim mjeti i diskut më hedh sig. mesazhi: «Disku i saktë, 32456 sektorë të këqij», dhe me Smart unë shoh disa artikuj si «Para-dështimi». Kjo është normale? Dhe gjëja e çuditshme është se kur drejtoj Badblocks ose FSCK, kuptoj se gjithçka është në rregull dhe nuk ka gabime. Kjo mund të ndodhë? Faleminderit shume!

 7.   Akili Baeza dijo

  SHshtë një turp i vërtetë, që faqet ku inkurajohet përdorimi i softuerit FALAS, i detyrojnë vizitorët të pranojnë përdorimin e cookies, me të vërtetë, ata janë të turpshëm për të tjerët.

  1.    Christian Cala dijo

   Dhe është gjithashtu një turp i vërtetë fakti që ju nuk e dini se çfarë është një cookie, gafo! Hesht dhe përqendrohu në mësimin e kllounit

  2.    Amado dijo

   Komenti juaj pasqyron njohuritë e pakta që keni në lidhje me Blogun dhe menaxhimin e faqeve të internetit. Para se të kritikoni, këshilloni veten tuaj në mënyrë që të mos vuani dhimbje.

  3.    liria dijo

   Biri im, ti po i përzien qerpikët me gomarin. Kjo nuk është një mashtrim kapitalist, por një detyrim ligjor për të GJITHA faqet e internetit, pasi të GJITHA janë pritur në një server që pret cookies në kompjuterin tuaj.

 8.   Engjëll Kirilov dijo

  Hello,
  Disk 1TB për 216 orë dhe% është 106189% ?!
  Askund nuk thotë sa ka mbetur, çfarë duhet të bëj?

 9.   Akshay patil dijo

  A mund të instaloj një OS të ri pas izolimit të sektorëve të këqij pa asnjë gabim? Ndërsa instalojmë OS të ri, ne duhet të formatojmë diskun, i cili mund të heqë izolimin?