Rregulloi disa dobësi të LibreOffice në Ubuntu 16.04 LTS

Relativisht së fundmi Ubuntu 16.04 LTS Beenshtë lëshuar dhe siç e dimë mirë, është e pashmangshme që në fillim të jetës së versioneve të reja, do të lindin disa probleme ose dobësi që zbulohen dhe zgjidhen.

Epo, dje, Canonical publikoi një deklaratë në të cilën raportoi se depot e LibreOffice ato ishin azhurnuar plotësisht. Dhe është se një dobësi ishte zbuluar që rrezikonte sigurinë e sistemit, duke bërë që një sulmues të fillojë malware në fillim të sesionit. Nëse doni të dini se në çfarë baze është ky azhurnim, ju rekomandojmë të lexoni artikullin e plotë

Sipas deklarata zyrtare, ky azhurnim prek versionet vijuese të Ubuntu dhe derivatet e tij:

  • Ubuntu LTS 16.04
  • Ubuntu 15.10
  • Ubuntu LTS 12.04

Për më tepër, problemi që tashmë është rregulluar, preku gjithashtu disa versione të Arch Linux dhe Debian.

Problemi vjen sepse ishte zbuluar se LibreOffice trajtuar gabimisht dokumentet e RTF-së. Dhe është që në rast të mashtrimit të përdoruesit për të hapur një dokument të RTF-së të manipuluar me qëllim të keq, kjo mund të shkaktojë rrëzimin e LibreOffice, përveç se është në gjendje të ekzekutojë kod arbitrar.

Për të korrigjuar këtë dobësi në Ubuntu, ArchLinux ose Debian, thjesht me azhurnimin e LibreOffice në versionin e fundit të qëndrueshëm. Duket se versioni më i qëndrueshëm sot është LibreOffice 5.1.4. Ky version mund të shkarkohet nga Faqja zyrtare e Ubuntu, Launchpad, duke bërë lëviz deri në paragraf Shkarkime dhe shkarkimin e paketës përkatëse në sistemin tonë. Nëse po përdorni ndonjë nga versionet e prekura të Ubuntu, mund të shkarkoni LibreOffice 5.1.4 nga këtu.

Gjithashtu, për më kuriozët, nëse doni të shihni saktësisht kodin burimor (në C ++) që është korrigjuar, mund të hidhni një vështrim në ndryshon që janë ngarkuar edhe në Launchpad (në seksionin Ndryshimet e disponueshme).

Shpresojmë që artikulli të ketë qenë i dobishëm dhe që ta azhurnoni sa më shpejt të jetë e mundur në versionin e fundit të qëndrueshëm të LibreOffice, nëse përdorni ndonjë nga versionet e prekura Ubuntu, Arch Linux ose Debian. Përndryshe, një sulmues mund t'ju detyrojë të përdorni një skedar RTF të krijuar posaçërisht dhe të shkaktojë një ndërprerje të sistemit pa e kuptuar as vetë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.