Netrunner Rolling azhurnohet gjithashtu në Prill dhe përfshin imazh të ri

Rrokullisje Netrunner

Ekipi Netrunner njoftoi ditë më parë fillimin e një versioni të ri të Netrunner Rolling, ai që korrespondon me Prillin e këtij sistemi operativ. Netrunner është i disponueshëm në dy versione, Netrunner Linux me bazë në Debian dhe Rrokullisje Netrunner e cila bazohet në Arch Linux. Ajo që është lëshuar këtë muaj është versioni i bazuar në Arch, një nga sistemet operative më të popullarizuara midis përdoruesve më me përvojë të Linux.

Versioni i ri vjen me shumë karakteristika të reja, ndër të cilat kemi KDE Plasma 5.15.3, KDE Frameworks 5.56, KDE Applications 18.12.3, Qt 5.12.2, Linux Kernel 4.19.32 LTS dhe versionet më të fundit të softuerëve si Firefox ose Thunderbird. Si përdorues i Kubuntu, unë shoh që Netrunner Rolling 2019.04 mbetet pak prapa versionit zyrtar të KDE të Ubuntu, pasi që versioni Plasma është një pikë më e hershme dhe po ashtu edhe bërthama. Ajo që është në të njëjtin nivel është paketa e aplikimit, duke përdorur të dyja KDE Aplikime 18.12.3.

Modaliteti i ri i errët në Netrunner Rolling

Netrunner Rolling, si vëllai i tij Netrunner Linux, përfshin në këtë version një modaliteti i ri i errët i cili përfshin motorin me temë Kvantum. Ky motor temash i shtuar në temën Alpha-Black i lejoi ata të krijonin një dizajn që është më afër 3D. Zhvendosja e miut në këndin e poshtëm të majtë tani fsheh të gjitha dritaret për të treguar desktopin, diçka që është e disponueshme në Kubuntu nëse e konfigurojmë ose klikojmë në ikonën e sirtarit të krijuar posaçërisht për të.

Firefox përfshin dialogun e ri të skedarëve KDE dhe shtesën e integrimit të plazmës, e cila është shumë e mirë nëse e përdorim në Plasma por gjithmonë do të shohim një gabim në mjedise të tjera nëse jemi të lidhur me Firefox Sync. Pa dyshim, mendoj se Mozilla duhet të punojë për një zgjidhje që do të shmangë këtë lloj mesazhi nëse përdorim shfletuesin e tij në disa kompjuterë.

Webapps, një kategori e re

Netrunner Rolling 2019.04 gjithashtu përfshin një të ri kategoria e shënimeve të menusë me emrin "Webapps". Këto janë lidhje me faqet e njohura që mund të arrihen shpejt me shkurtoren Alt + Space ose të shtohen si lëshues nga menuja. Duke marrë parasysh që i hap ato në shfletues, në vend të Webapps, unë do t'i quaja ato Shortcuts.

Keni më shumë informacion në lidhje me Netrunner Rolling 2019.04 nga kjo lidhje.

Pop_OS
Artikulli i lidhur:
Publikuar Pop! _OS 19.04 me Gnome 3.32, Kernel 5.0 dhe më shumë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.