Shfletoni Internetin përmes terminalit me Lynx

Logo-rrëqebulli

Më e zakonshmja për të bërë një pyetje në internet ose për të vizituar faqet tona të preferuara është duke përdorur një shfletues uebi, prej të cilave ne kemi një repertor të madh të tyre në Linux dhe ka të gjitha llojet.

Pothuajse të gjitha shpërndarjet Linux zakonisht përfshijnë një shfletues uebi By default brenda tyre, megjithëse, zgjedhja e kësaj zakonisht nuk i pëlqen disa përdoruesve, qoftë për shkak të performancës, funksionalitetit ose për shkak të sasisë së madhe të burimeve që ajo thith.

Tashmë në më shumë se një rast kam përmendur përdorimin e madh të burimeve që Firefox bën në Ubuntu dhe nuk është për ta nënvlerësuar atë, është një shfletues i shkëlqyeshëm, efikas me gjithçka që ju nevojitet për të pasur një seancë të këndshme shfletimi.

Megjithëse për mjaft kohë zhvilluesve Mozilla u është dhënë thjesht duke shtuar funksione të panevojshme dhe duke majmëruar shfletuesin në një shkallë të tillë që të bëhet një makth për burimet kompjuterike.

Ja përse Sot do të flasim për një shfletues, edhe pse disi ndryshe nga ajo që ne zakonisht dimë, shfletuesi për të cilin do të flasim është Rrëqebulli.

Surfing në Net me Rrëqebulli nga Terminali

Rrëqebulli është një shfletues uebi që ndryshe nga më popullorja kjo Përdoret përmes një terminali dhe navigimi bëhet përmes modalitetit të tekstit.

Rrëqebull mund të rezultojë të jetë një mjet mjaft tërheqës për dashamirët e terminalit dhe madje edhe për njerëzit që duan të maksimizojnë optimizimin e përdorimit të burimeve të sistemit.

Ne nuk mund ta mohojmë që shfletimi i Internetit duke përdorur një terminal plotësisht në modalitetin e tekstit mund të jetë një zbulim i shkëlqyeshëm për përdoruesit e rinj dhe madje jashtëzakonisht i rrallë për disa, ndërsa është gjithashtu një përvojë retrogradë për përdoruesit e vjetër.

Më parë shumë vite më parë, për të hyrë në faqet e internetit, i gjithë ky proces ishte bërë përmes rreshtit të komandës, përmes terminaleve të Unix apo edhe DOS-it të vjetër.

Sot, rrjeti i shkëlqyeshëm është jashtëzakonisht i evoluar, me faqe gjithnjë e më dinamike dhe të mbushura me burime.

Rrëqebulli duke qenë një shfletues që punon plotësisht në modalitetin e tekstit dhe përdoret përmes rreshtit të komandës, dheKy program mund të jetë një zgjidhje e mirë për sistemet e bazuara në tastierë, apo edhe në servera në rast se është e nevojshme të konsultoheni me internetin.

Si të instaloni Lynx në Ubuntu 18.04 dhe derivatet?

Nëse dëshironi të instaloni këtë shfletues uebi në sistemin tuaj, ne kemi mundësinë që të gjendet brenda depove zyrtare të Ubuntu.

Për të instaluar thjesht Ne mund ta mbështesim veten me Ubuntu ose Synaptic Software Center për të gjetur aplikacionin dhe për ta instaluar atë.

Rrëqebulli-wikipedia

Ose nëse preferoni, ne mund të kryejmë instalimin nga terminali me komandën e mëposhtme:

sudo apt instaloni Lynx

Do të duhet të presim vetëm që të kryhet instalimi në mënyrë që të fillojmë të përdorim shfletuesin në kompjuterin tonë.

Si të përdorni shfletuesin Lynx?

Navigimi bëhet duke përdorur tastet e shigjetës në tastierë, të cilat përdoren për të lëvizur midis fushave të kërkimit, lidhjeve dhe informacioneve të tjera.

për të filluar përdorimin e shfletuesit, thjesht shtypni komandën e mëposhtme në terminal:

lynx

Ose ata mund të bëjnë një kërkim të shpejtë, për shembull:

lynx Google

Për të dalë nga shfletuesi, thjesht shtypni ctrl + c ose thjesht shtypni shkronjën Q në tastierë.

Megjithëse shfletuesi bazohet në mënyrën e tekstit të terminalit, nëse jemi duke punuar në një mjedis grafik mund të përdorim miun për t'u pozicionuar në lidhje ose tekst për të cilët jemi të interesuar në mënyrë që t'i përdorim ato.

Pa zhurmë të mëtejshme, mund të them vetëm se përdorimi i këtij shfletuesi disa herë mund të jetë pak i çuditshëm, por gjithsesi është një program mjaft i mirë dhe lë diçka të re për njohjen e mjeteve Linux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   agapito dijo

  Pershendetje david
  Do ta provoj dhe shoh si.
  Ju faleminderit.