Si të shkarkoni audio nga Youtube në Ubuntu

Si të shkarkoni audion në Youtube

Youtube është një shërbim shumë i popullarizuar dhe i përdorur, jo vetëm nga përdoruesit e sistemeve si Windows ose macOS por edhe nga përdoruesit e Gnu / Linux.

Suksesi i YouTube është i tillë që na lejon ta përdorim atë si një shërbim muzikor përmes transmetimit. Por A mund të përdoret jashtë linje? A mund të shkarkojmë audio vetëm nga Youtube? Përgjigja është po dhe pastaj ne ju tregojmë disa nga zgjidhjet që mund të përdorim në sistemin tonë operativ.

Youtube në mp3

Youtube në mp3

Youtube në MP3 është një nga aplikacionet e para që kanë lindur për platforma të ndryshme, përfshirë Ubuntu dhe Gnu / Linux. Youtube në MP3 është një aplikacion i lehtë që mund të instalohet vetëm përmes një depoje të jashtme, domethënë, nuk është në depot zyrtare të Ubuntu. Përdorimi i tij është i thjeshtë dhe brenda pak minutash mund të marrim audio në format mp3 me tingullin e videos që kemi treguar.

Gjithashtu, aplikacioni jo vetëm që përdor URL-në e videos por gjithashtu përdor imazhin e paracaktuar që pronari ka futur, në mënyrë që të shohim nëse kemi futur videon e saktë apo jo.

Për të instaluar këtë aplikacion, duhet vetëm të hapim një terminal dhe të shtypim sa vijon:

sudo add-apt-repository https://www.mediahuman.com/packages/ubuntu
sudo apt-key adv --keyserver pgp.mit.edu --recv-keys 7D19F1F3
sudo apt-get update
sudo apt-get install youtube-to-mp3

Pas kësaj, Youtube To MP3 do të instalohet dhe ne mund ta gjejmë atë në menunë e aplikacioneve në tavolinën tonë të punës. Operacioni është i thjeshtë pasi Në "Paste URL" duhet të fusim adresën e videos dhe formatet që mund të shkarkojmë do të shfaqen, ne shtypim butonin "Luaj" dhe audio-ja e videos do të fillojë të shkarkohet.

Kapje kapëse

Clipgrab është një aplikacion që u krijua për të shkarkuar audion dhe videon e videove të ngarkuara në YouTube. Ky aplikacion nuk është në depot zyrtare të Ubuntu por ne mund ta instalojmë atë përmes depove të jashtme. Për ta instaluar atë duhet të ekzekutojmë sa vijon në terminal:

sudo add-apt-repository ppa:clipgrab-team/ppa
sudo apt-get update && sudo apt-get install clipgrab -y

Tani, kur ekzekutojmë aplikacionin, do të shfaqet dritarja vijuese:
Kapje kapëse

Në të duhet të fusim adresën në internet të videos, atë që shfaqet në shiritin e adresave në shfletuesin kur shikojmë videon dhe në Shkarkimet duhet të ndryshojmë formatin në MP3 në mënyrë që Clipgrab të shkarkojë vetëm audion nga Youtube. Procesi është i thjeshtë por Clipgrab gjithashtu na lejon të shkarkojmë në formate video falas ose në formate më të njohura siç është MP4.

youtube-dl

youtube-dl është një mjet që do të na lejojë të shkarkojmë audio nga YouTube si dhe video nga vetë terminali Ubuntu. Për shkarkimin e audios është interesante pasi që nga terminali jo vetëm që mund të shkarkojmë por edhe të luajmë audio, duke qenë interesant për përdoruesit që duan të përdorin vetëm terminalin. Për ta instaluar atë duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme në terminal:

sudo apt-get install youtube-dl

Ndoshta nëse nuk i kemi të instaluara, duhet të instalojmë bibliotekat e mëposhtme: fmpeg, avconv, ffprobe ose avprobe.

Tani, pasi të kemi instaluar këtë program, për të shkarkuar audio nga Youtube me Youtube-dl ne thjesht duhet të shkruajmë komandën e mëposhtme:

youtube-dl --extract-audio “URLs del video de Youtube”

Pas kësaj, Ubuntu do të fillojë të shkarkojë audion e videos që kemi treguar. Mos harroni se është shumë e rëndësishme të shkruani adresën e videos në mënyrë korrekte, sepse një gabim në një O për një 0 mund të bëjë që programi të mos shkarkojë audion që duam.

Tube-Riper

Tube-Riper

Utube-Ripper është një nga aplikacionet e pakta që lindi dhe mbetet vetëm për Gnu / Linux. Arsyeja për këtë është sepse Utube-Ripper është shkruar në Gambas dhe krijuar për Gnu / Linux. Kjo e bën aplikacionin në anglisht dhe vetëm në dispozicion në rpm dhe format deb, por funksionimi i tij është po aq i thjeshtë dhe i thjeshtë sa aplikacionet e mëparshme.

Në Utube-Ripper duhet të tregojmë url-në e videos, pastaj shtypni "Shkarkoni" dhe shkarkoni videon. Nëse duam të shkarkojmë vetëm audion, duhet të shkojmë në pjesën e poshtme, të tregojmë se ku është videoja dhe pastaj të shënojmë opsionin "Rip audio vetëm" e ndjekur nga shënimi i butonit "Convert". Pastaj do të fillojë të shndërrojë videon e shkarkuar në audio. Procesi nuk është shumë i komplikuar dhe çdo përdorues fillestar mund ta bëjë këtë.

Aplikimi në internet

Aplikacionet në internet mund të punojnë gjithashtu me video në Youtube. Ideja është që përmes një faqe në internet të mund të shkarkojmë videon YouTube dhe të nxjerrim audion nga ajo video. Pasi të jetë bërë gjithçka që duam, aplikacioni në internet na lejon të shkarkojmë skedarin në kompjuterin tonë. Operacioni është i ngjashëm në të gjithë dhe zgjedhja e njërit ose tjetrit do të varet nga shijet tona, lloji i lidhjes që kemi ose opsionet që kërkojmë. Aplikacionet më të njohura në internet të të gjitha janë Flvto dhe Onlinevideoconverter. Në të dy aplikacionet në internet mund të shkarkojmë video në YouTube me rezolucionin origjinal ose me rezolucionin që lejon YouTube, si dhe të jemi në gjendje ta shkarkojmë në formate të ndryshme dhe midis tyre është edhe formati audio, kështu që mund të shkarkojmë drejtpërdrejt audion e një videoje .

Në rastin e Flvto, aplikacioni në internet ka një aplikacion jashtë linje që mund ta shkarkojmë por që nuk do të funksionojë në Gnu / Linux pasi që për momentin është i disponueshëm vetëm për Windows / macOS. E njëjta gjë nuk ndodh me Konvertues video-online, i cili ofron të njëjtin aplikacion në ueb por nuk ka një program për të instaluar por nëse ekziston një shtesë për Google Chrome që mund ta instalojmë dhe përdorim në Gnu / Linux. Shtesa nuk është në depon zyrtare të Google por shtesa funksionon si duhet.

Shkarkues Flash Video - Shkarkim YouTube HD [4K]

Shkarkues Flash Video - Shkarkim YouTube HD [4K]

Më parë kemi folur për shtesat për shfletuesit e internetit, një alternativë efektive për shumë shërbime që varen nga një aplikacion i vetëm dhe ky nuk është për Gnu / Linux. Google Chrome nuk ka një shtrirje zyrtare ose mbështetet nga Dyqani i Chrome. Por e njëjta gjë nuk është rasti me Mozilla Firefox. Mund të jetë sepse Chrome mbështetet nga Google dhe YouTube gjithashtu i përket Google. Çështja është se Në Mozilla Firefox gjejmë mjaft shtesa që na ofron shkarkimi i videos në YouTube.

Lidhur me audion, domethënë, për të shkarkuar audio nga Youtube, ne kemi një plotësues i quajtur Shkarkues Flash Video - Shkarkim Youtube HD [4K]. Gjëja pozitive për këtë shtesë dhe për të cilën përdoret nga shumë njerëz, është se punon me shërbime të tjera që nuk janë YouTube. Me fjalë të tjera, Flash Video Downloader - YouTube HD Download [4K] punon me Dailymotion, Youtube, Metacafé ose Blip.Tv ndër të tjera.

Dhe cilën zgjedh?

Ka shumë mundësi për të shkarkuar audio nga YouTube, por personalisht Unë preferoj Youtube ndaj MP3, një program i shkëlqyeshëm që shkëlqen për rezultatet dhe thjeshtësinë e tij. Por është gjithashtu e vërtetë që Youtube-dl është një shërbim shumë i popullarizuar që ka mjaft ndjekës. Unë mendoj se dy zgjidhjet janë të mira, megjithëse të gjitha ato të përmendura ia vlen të provohen dhe testohen, kush e di, mund të na pëlqejë ndonjë alternativë më shumë se çdo tjetër Nuk mendoni ju


4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ronald dijo

  Faleminderit!!!
  Unë qëndroj me ClipGrab.

 2.   Emerson dijo

  Na mungon vërtet një aplikacion që punon si tërheqës i atubeve në dritare, plotësimi i të cilit, i cili kërkon mp3, shkarkon këngët në dhjetë sekonda,
  Por hej, Linux, ne tashmë e dimë, për të shkruar letra dhe pak më shumë ...

 3.   SALVADOR dijo

  Unë jam një fëmijë në këtë Linux dhe kam menduar sot të instaloj një konvertues nga youtube në mp3. Nuk ka qenë e mjaftueshme me atë që tregohet në Youtube për mp3 sepse më tregon se një çelës publik i Unë nuk e di se çfarë po mungon. Ndoshta ata prej jush që dinë më shumë për këtë gjuhë programimi kanë burime më të mira për të dalë nga telashet, por ata prej nesh që janë neofitë mbyten në përpjekjen për të instaluar një program duke bërë një prerje dhe ngjitje në terminalin e asaj që na raportohet në kjo faqe në internet dhe është e tmerrshme të shohësh se asgjë nuk është instaluar. Nëse mendoni se ekziston një zgjidhje që mund të rregullojë rrëmujën, unë do ta vlerësoja nëse mund të më jepni një përmbledhje se si ta zgjidh atë. Rast negativ Unë do të heq dorë nga përdorimi i terminalit sepse është e tmerrshme të kopjoni me kujdes të gjitha udhëzimet dhe të shihni se është e padobishme.

  1.    Sergio dijo

   Çlodhuni. Bëni të qetë. Unë bëra të njëjtën gjë si ti (pak a shumë) dhe më funksionoi; është e natyrshme që në fillim të diçkaje ajo që keni më shumë është dështimet.