Shkurtoret e tastierës në desktopin Xfce

Shkurtoret e tastierës në desktopin Xfce

Kohët e fundit më është dashur të merrem përsëri me desktopin Xfce, siç e dini çdo ditë përdorni Unitetin të Ubuntu, në një shpërndarje të bazuar në Ubuntu dhe unë kam hasur në faktin se ekziston shkurtore të tastierës që nuk shfaqen në Xfce, si në rastin e hapjes së një terminali duke përdorur kombinimin e CONTROL + ALT + T, i cili ekziston në Unity por jo në Xfce. Kështu që, unë do t'ju tregoj se si të futni dhe modifikoni shkurtesat e tastierës në Xfce.

Shtoni shkurtore tastiere në Xfce

Për të shtuar shkurtesat e reja të tastierës në Xfce, së pari duhet të shkojmë në menunë Xfce dhe atje të shkojmë te "System Configuration" "Keyboard". Ky ekran do të shfaqet dhe ne do të shkojmë në skedën "Shkurtoret e aplikacionit".

Shkurtoret e tastierës në desktopin Xfce

Aty do të shohim një listë të aplikacioneve me kombinimin e tyre përkatës të tastierës. Nëse duam të modifikojmë ndonjë kombinim e shënojmë me miun dhe shtypim kombinimin e ri derisa të shënohet në listë.

Shkurtoret e tastierës në desktopin Xfce

Nëse ajo që duam është të shtojmë një aplikacion të ri, si në rastin tim terminalin, ajo që bëjmë është të shtypim butonin "Shtoj”Pas së cilës do të shfaqet ky ekran.

Shkurtoret e tastierës në desktopin Xfce

Klikojmë në Browse dhe kërkojmë aplikacionin që duam të shtojmë. Mos harroni se aplikacionet tona janë në dosjen / usr / bin dhe aplikacionet e sistemit janë në / bin.

Shkurtoret e tastierës në desktopin Xfce

Sapo të zgjidhet, shfaqet një tjetër që thotë "Shkurtore:", ne shtypim shkurtoren dhe do të kthehemi në ekran me listën e kombinimeve. Tani aplikacioni ynë do të shfaqet me kombinimin e tij. Nëse duam ta modifikojmë në të ardhmen, duhet vetëm ta shënojmë me miun dhe të shtypim kombinimin e ri, si të tjerët. Ky është një sistem i thjeshtë që e bën punën me çdo tryezë shumë më të lehtë, një zakon shumë i rekomanduar.

Më shumë informacion - Unë nuk e përdor (gjithashtu) Ubuntu më të fundit me UnityUniteti, disa shkurtesa të lezetshme të tastierës,

Imazhi -  Projekti Xfce


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   francisco dijo

    shume faleminderit