MATE 1.24 bashkohet me këtë trend të mirë dhe përfshin mënyrën Mos shqetëso

MATE 1.24

Dje ishte një ditë e rëndësishme për përdoruesit e ... mirë, GNOME e vjetër, ajo që përdori Ubuntu derisa të kalonin në Unity. Aktualisht njihet si MATE por, siç mund ta shihni në pamjen e ekranit që kryeson këtë artikull, mjedisi grafik "i ri" nuk është asgjë më shumë sesa një ringjallje e GNOME 2 që i pëlqyen kaq shumë përdoruesve. Dita e rëndësishme dje ishte sepse u nis një version i ri i mjedisit grafik, MATE 1.24.0 për të qenë më specifik.

Si përdorues i softuerit KDE dhe Plazmës së tij, jam paksa i befasuar nga lista juaj e veçorive të reja. KDE lëshon softuerin e saj në paketa të ndara, nga njëra anë mjedisi grafik Plasma, nga ana tjetër Aplikimet e saj KDE dhe nga ana tjetër bibliotekat e saj (Kornizat). MATE përfshin gjithçka në të njëjtën pako, kështu që shumë prej veçorive të reja në MATE 1.24 janë ndryshimet që ata kanë bërë në aplikacione si Engrampa ose Syri i MATE.

MATE 1.24 vjen lajmi në mjedisin e tij grafik dhe aplikacionet e tij

Ndër risitë më të spikatura të MATE 1.24, kemi disa si këto:

 • Mjedisi i desktopit MATE është më i lehtë për t’u përdorur që nga momenti kur përdoruesi hyn në të. Tani mund të vendosni cilat aplikacione të shfaqen gjatë fillimit
 • Apleti monitori i sistemit tani ka mbështetje për disqet NVMe.
 • El Qendra e kontrollit tani shfaq ikonat në mënyrë korrekte në ekranet me rezolucion të lartë.
 • Shfaqje Mos u shqetëso, që do të thotë se njoftimet nuk do të shfaqen ndërsa i kemi të aktivizuara. Ato nuk japin detaje, por ka të ngjarë që ato të rëndësishme, të tilla si bateria e ulët, do të vazhdojnë të vijnë.
 • i18n: Të gjitha aplikacionet janë migruar nga intltools në gettext.
 • Lëndë kryesore tani ka mbështetje për disa formate të reja skedarësh.
 • Syri i MATE tani punon në Wayland dhe ne kemi shtuar mbështetjen për profilet me ngjyra.
 • La kalkulatriçe tani ju lejon të futni "pi" ose "π".
 • Lista e plotë e ndryshimeve në kjo lidhje.

MATE 1.24 tani në dispozicion në formë kodi dhe së shpejti do të mbërrijë si një azhurnim i sistemeve operative të tilla si Ubuntu MATE. Kur instaloni versionin e ri, mos ngurroni të komentoni duke na treguar për përvojat tuaja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.