UbuntuEd, një shpërndarje e re që na kujton shumë Edubuntu të ndërprerë

të zhbllokuar

Edhe një herë, duhet të kujtojmë se ka shumë shpërndarje të reja të bazuara në Ubuntu. E para e valës së re për të cilën biseduam ishte Kanellë Ubuntu, më vonë erdhi një projekt tjetër i njohur si UbuntuDDE (Edicioni Deepin Desktop) dhe gjithashtu ka lajme nga ubuntu. Kohët e fundit kemi biseduar gjithashtu Ubuntu Unity, zhvilluesit e të cilave sapo kanë prezantuar atë që ata e kanë quajtur të zhbllokuar, një shpërndarje që na kujton një tjetër që në atë kohë ishte një aromë zyrtare.

Prezantimi u bë në rrjetin social Twitter në një temë prej 4 tweets në të cilat Përmendet Edubuntu. Në fakt, nuk e di nëse rastësisht apo jo, llogaria zyrtare është @ed_ubuntu, e cila ka pothuajse të njëjtin emër me versionin e mëparshëm arsimor të sistemit të Canonical. Zhvilluesit e tij thonë se është një zëvendësim për Edubuntu dhe shpërndarja është krijuar për arsimimin e fëmijëve, shkollave dhe universiteteve. Pika e tij më e fortë, ose ajo që e dallon UbuntuEd nga distros tjetër, është programi kompjuterik që ka instaluar si parazgjedhje.

Edukimi UbuntuEd ose Ubuntu: Edubuntu kthehet

Në kohën e shkrimit të këtyre rreshtave, nuk isha i sigurt se çfarë emri do të kishte kjo shpërndarje e re. Ata e promovojnë veten e tyre si Edukim Ubuntu, por vendosin "UbuntuEd" në kllapa. Por nëse i kushtojmë vëmendje asaj që ata kanë cicëruar, me imazhe të përfshira, shpërndarja do të quhet UbuntuEd:

Versioni i parë i qëndrueshëm i UbuntuEd 20.04 është tani në dispozicion. Ky është një edicion edukativ i Ubuntu për fëmijë, shkolla dhe universitete dhe një zëvendësim për shijen tashmë të ndërprerë të Edubuntu.

Do të jetë mjedisi i paracaktuar grafik që do të përdorë UbuntuEd Unitet, dhe ne kujtojmë se ata janë të njëjtët zhvillues që janë përgjegjës për projektin Ubuntu Unity. Por do të jetë gjithashtu në dispozicion në GNOME, i njëjti desktop që përdor versioni kryesor. Të dy mjediset janë instaluar si parazgjedhje dhe ju mund të zgjidhni njërën ose tjetrën nga identifikimi.

Nëse jeni të interesuar të provoni UbuntuEd, mund të shkarkoni imazhi juaj i parë ISO nga Google Drive i cili mund të përdorësh kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.