Si të shtoni Treguesi Applet në Budgie Remix ose Ubuntu me Budgie

Desktopi i Budgie

Në versionin e fundit të Mbështetja e mollëve në tryezë Budgie u aktivizua, applet të reja që ne mund t'i instalojmë dhe përdorim direkt pa pasur nevojë të hapim programin. Por ky funksion që është shumë i dashur nga të gjithë përdoruesit nuk gjendet në versionin e fundit të Budgie Desktop që ekziston për Ubuntu apo edhe në Budgie Remix, por është diçka që mund të ndryshohet në një mënyrë të lehtë dhe të sigurt.

Por ky funksion është më interesant sesa mendojmë sepse duke pasur shkurtore të vërteta për aplikacionet ne mund të përdorim për të krijuar një dok të fuqishëm.

Instalimi i Treguesit Applet në Budgie Desktop

Për të qenë në gjendje të instaloni Tregoni Applet, së pari duhet të kemi depoja e Budgie Desktop PPA. Nëse kemi Ubuntu plus Budgie Desktop, është më se e sigurt që e kemi dhe nëse kemi Budgie Remix, atëherë do ta kemi gjithashtu. Pra, thjesht duhet të hapim një terminal dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo apt-get update && upgrade

sudo apt-get install budgie-indicator-applet

Pas kësaj do të fillojë instalimi dhe pas mbarimit duhet të rindizim sesionin ose sistemin në mënyrë që të zbatohen ndryshimet e reja.

Krijoni një bankën e të akuzuarve për Budgie Desktop

Ne tashmë kemi mbështetjen e applet. Tani mundemi krijoni një dok të personalizuar. Së pari klikojmë me miun e djathtë në panelin e sipërm dhe shkojmë te opsioni «shtoni panelin« Ne shtojmë një panel dhe në konfigurim vendosim «pozicioni: fund« Tani në këtë panel shtojmë appletet dhe menunë nëse duam të kemi një menu startuese si Windows 10. Ne gjithashtu mund të ndryshojmë dhe rregullojmë madhësinë e panelit, duke e përqendruar atë dhe duke ndryshuar madhësinë. Meqenëse është një panel desktop, shpenzimi i burimeve do të ishte minimal dhe nuk do të ngadalësojë sistemin.

Përfundim

Siç mund ta shihni, Desktopi Budgie është një desktop mjaft i personalizueshëm dhe gjithnjë e më të fuqishme dhe më të përdorura. Megjithëse versioni tjetër i Budgie Desktop është ndoshta më interesant, ku desktopi do të jetë më i përshtatshëm dhe modular. interesante, apo jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   David aviles dijo

    pershendetje dikush atje