Si të instaloni Budgie Desktop në Ubuntu tonë

Desktopi i Budgie

Budgie Desktop është një nga desktopët më të njohur që janë bërë gjatë vitit të kaluar, jo vetëm për shkak të fjalëve të Shuttleoworth por edhe për shkak të suksesit që Solus po bën, distro e parë ku u shfaq dhe funksionimi i saj në kompjuter. Desktopi Budgie është një desktop i lehtë dhe funksional që nuk e humb bukurinë e saj për këtë. Ndryshe nga shumë desktopë të tjerë, Budgie Desktop është rishkruar plotësisht dhe megjithëse përdor elementë nga desktopët e tjerë, në zhvillimin e tij ato janë lustruar dhe modifikuar për funksionimin e tyre korrekt.

Këtë tryezë mundemi instalojeni atë në versionin tonë të fundit të qëndrueshëm të Ubuntu, Pse jo në Ubuntu 16.04, arsyeja për këtë është se Budgie Desktop ka nevojë për Nautilus 3.18 dhe Ubuntu 16.04 përdor Nautilus 3.14, një problem por duhet të dini se Ubuntu 16.04 është ende në zhvillim.

Si të instaloni Desktopin e Budgie

Për të instaluar Budgie Desktop do të duhet të hapim një terminal dhe të shtypim sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:budgie-remix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install budgie-desktop

Pas kësaj, instalimi i desktopit të famshëm do të fillojë, por sapo të bëhet kjo dhe para se të rifilloni, ne duhet të kalojmë nëpër terminal sa më poshtë:

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.xsettings overrides "{'Gtk/ShellShowsAppMenu': ,'Gtk/DecorationLayout': <'menu:minimize,maximize,close'>}"

Këto rreshta janë të sakta një problem që ekziston me Gnome AppMenu, një problem që mund të mos ekzistojë edhe kur e instaloni, por është më mirë të jesh i sigurt sesa të vjen keq dhe kaq! Ne tashmë kemi Budgie Desktop që funksionon në Ubuntu.

Si të çinstaloni Budgie Desktop nga Ubuntu

Mund të ndodhë që pasi të instalohet Budgie Desktop të duket e shëmtuar ose jo shumë funksionale, ne do të dëshirojmë të kthehemi në desktopin e mëparshëm ose hiqni Budgie Desktop nga sistemi juaj, për këtë ju thjesht duhet të hapni terminalin dhe të shkruani sa vijon:

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:budgie-remix/ppa

Kjo do të çinstalojë Budgie Desktop dhe depon shtesë që kemi shtuar për të instaluar Budgie Desktop, duke e lënë sistemin tonë aq të pastër sa kurrë ose të paktën siç e kishim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Henri de Diego dijo

  Seriozisht, çfarë budallallëku mjedisor. Nëse është gnome 2 plotësisht !! Mund ta instaloni në çdo Ubuntu pa zhurmë të mëtejshme dhe ta personalizoni vetëm me panelin e sipërm dhe dokun, panelin e poshtëm si KDE / mate dhe panelin e dyfishtë Gnome, siç ishte gjithmonë.

 2.   Cristhian dijo

  Pyesni !!! Përshëndetje, a është e mundur të shihni indikatorët e aplikacionit në Budgie Desktop? Sepse programe si Megasync, Dropbox, Varietet, Kafeinë, etj (shumë më tepër që përdor), minimizohen në treguesit e tyre kur i mbyllni, ku ato kanë funksione të dobishme që nuk mund t'i përdor në Budgie (sepse nuk shihen) dhe që bëri përdorim me Unitetin. Më pëlqen ky ambient, por është i vetmi defekt që gjej. Faleminderit për ndihmën tuaj!