Si të instaloni dhe ekzekutoni Photoshop CC në Ubuntu

fotoshop linux

Photoshop Stillshtë ende udhëheqësi i padiskutueshëm në programet e redaktimit të fotove sot. Hasshtë eksportuar zyrtarisht në shumë sisteme operative por, edhe sot, Linux nuk është njëri prej tyre. Kjo ka një zgjidhje të lehtë falë mjeteve të tilla si PlayOnLinux, të cilat na lejojnë të ekzekutojmë programe të platformës Windows brenda një ambienti Linux.

Nëse rifillimi i kompjuterit tuaj për të filluar një mjedis Windows ose drejtimi i programit nën një mjedis të virtualizuar nuk janë zgjidhje që ju kënaqin, ky udhëzues do t'ju mësojë si të instaloni dhe ekzekutoni Photoshop CC në Ubuntu.

Mjedisi i kohës së ekzekutimit nën të cilin kryhen hapat e mëposhtëm është MATE, të cilat nuk duhet të ndryshojnë nga të tjerët në lidhje me përmbajtjen e tyre, por vetëm aspektin grafik. Cfare ka me shume, versioni i Photoshop CC në të cilin ne punojmë është versioni 32-bit nga 2014, pasi ai që u shfaq në 2015 nuk është ende në përputhje me Linux. Meqenëse Adobe ka hequr versionin e mëparshëm nga faqja e saj në internet, duhet të kërkoni atë nëse nuk keni ndonjë të mëparshëm për të punuar.

Po instalon Adobe Photoshop CC

Hapi i parë që duhet të kryejmë është instalimi i mjetit PlayOnLinux. Ne mund ta bëjmë atë përmes menaxherit të softuerit të sistemit tonë (Qendra e Programeve Ubuntu) ose përmes tuajes faqe interneti ku përshkruhet manualisht i gjithë procesi i instalimit.

Tjetra do të ekzekutojmë aplikacionin PlayOnLinux dhe ne do të zgjedhim versionin Wine nga menyja e mjeteve. Ne do të duhet të zgjedhim versionin e Verë 1.7.41-PhotoshopBrushes dhe më pas instalojeni atë.

Sapo të përfundojë procesi, ne do të kthehemi në dritaren kryesore të PlayOnLinux dhe do të klikojmë në butonin Install> Instalo një program të pa listuar (gjendet në këndin e majtë).

Pastaj në ekranin tjetër, ne do të bëjmë klikoni në butonin Next dhe ne do të zgjedhim opsionin Instalo një program në një disk të ri virtual.

Hapi tjetër është jepni një emër aplikacionit Photoshop CC, e cila në rastin tonë është PhotoshopCC.

Tjetra, sigurohuni që përdorni një version tjetër të Wine nga ai i sistemit, konfiguroni atë dhe instaloni bibliotekat e nevojshme.

Në udhëzuesin tonë ne do të zgjedhim versionin e Verës "1.7.41-PhotoshopBrushes" (Nëse nuk shfaqet në listë, kthehuni mbi hapat e mëparshëm dhe instalojeni atë).

Dritarja tjetër do t'ju lejojë të zgjidhni Version 32-bitësh i cili do të funksionojë në mjedisin Windows. Sigurohuni për zgjidhni Windows 7 dhe jo Windows XP, i cili është opsioni që shënohet si parazgjedhje.

Tjetra vjen hapi më kompleks (nëse mund të konsiderohet si i tillë), pasi që përfshin zgjidhni cilat biblioteka duam të përfshijmë që Photoshop CC të funksionojë siç duhet. Ne do të zgjedhim kutitë që u referohen bibliotekave të mëposhtme:

 1. POL_Instalo_atmlib
 2. POL_Instalo_kontaktet
 3. POL_Instalo_FontsSmoothRGB
 4. POL_Instalo_gdiplus
 5. POL_Instalo_msxml3
 6. POL_Instalo_msxml6
 7. POL_Instalo_tahoma2
 8. POL_Instalo_vcrun2008
 9. POL_Instalo_vcrun2010
 10. POL_Instalo_vcrun2012

Pasi të jetë bërë kjo, ne do të klikojmë në butonin Next. Atëherë do të na duhet lundroni në vendin ku ndodhet instaluesi ynë Photoshop CC dhe filloni ekzekutimi i tij.

Drejtimi i Photoshop CC

Pasi të ketë mbaruar instalimi i Photoshop CC, nëse jo vazhdojmë regjistroni kopjen tonë të programit ne do të ekzekutojmë një version prove 30 ditore. Në këtë rast do të jetë e nevojshme që le të shkyçim rrjetin kompjuterik për të vazhduar. Ne do të klikojmë në Regjistrohu dhe ne do të presim që sistemi të kthejë një mesazh gabimi, në të cilën pikë do të vazhdojmë të shtypim Regjistrohuni më vonë.

Disa përdorues do të vërejnë se shiriti i instalimit zhduket para se të arrijnë në fund të saj, dhe në vend të kësaj a mesazh gabimi. Ju nuk duhet të shqetësoheni për këtë situatë pasi programi vazhdon të funksionojë në sfond. Kështu që, qëndroni edhe disa minuta më shumë i vëmendshëm ndaj procesit dhe klikoni butonin Next.

Më në fund, mund të caktoni një lidhje në PlayOnLinux për Photoshop CC që do të krijojë automatikisht një ikonë në desktopin tuaj.

Një shënim i fundit nga autori, nëse ndonjë mjet si dobia Likuidimi nuk funksionon për ju saktë, shkoni te Preferencat> Performanca dhe zgjidhni opsionin "Përdorni procesorin grafik".

 

Fuente: Arti i arritjes së suksesit të përparuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Abyssal Illustra Redaktimet dijo

  Disa vjet më parë isha i zhgënjyer duke provuar të instaloja kompletin Adobe në Ubuntu, kështu që u detyrova të përdorja Gimp, Scribus ... dhe programe të ngjashme, tani nuk do të kthehesha përsëri në Adobe.

  1.    Diego Martinez Diaz dijo

   Mbaje gimp!

  2.    Louis Allamilla dijo

   Ju nuk dini asgjë Diego Martinez Diaz ... Photoshop ose do të vdes

 2.   rafa dijo

  adobe air nuk është më i pajtueshëm për linux, unë kam një licencë të paguar adobe por kur përpiqem të shkarkoj photoshop më thotë se "sistemi nuk i plotëson kërkesat minimale"

  Sa keq që sa herë që na e bëjnë më të vështirë hyrjen në këto programe nga këtu

 3.   Rafa dijo

  Duke pasur mundësi si Gimp ose Krita dhe alternativa të pafundme falas ... pse të bini në rrjetet adobe dhe përbuzjen e tyre, të subvencionuar nga Microsoft, ndaj përdoruesve të Gnu / Linux? Unë kam punuar profesionalisht që nga vitet 90 në çështjet e dizajnit audioviziv dhe grafik dhe kam punuar për shumë vite me mjete adobe, sot pothuajse gjithçka që bëj në gnu / linux, ku Blender performon më mirë sesa në dritare, ku edhe Maya është shumë më e qëndrueshme dhe shpejt, megjithëse kjo nuk është falas, ku me Gimp, Krita dhe disa alternativa të tjera si natron dhe kdenlive mund të punoj në mënyrë perfekte ... ajo që kursej në vit në licenca më jep të rinovoj makinerinë time. Përjetësisht mirënjohës për opensource ndaj të cilit për disa vite kam bërë donacione për të inkurajuar zhvillimin, madje nuk dua të shoh logon e adobe, kjo më bën të përziej ... dhe homazhet e saj për Microsoft, të cilat siç e dimë është një nga aksionarët më të mëdhenj të Apple, unë i pështirë ... i qij ata.

  1.    Juan Carlos Herrera Blandón dijo

   Faleminderit shumë për atë motivim, e vërteta më zemëron kur shoh se kompani të mëdha si Microsoft përfitojnë nga fuqia për të bërë atë që duan me njerëzit, kjo është arsyeja pse unë jam duke mësuar se si të përdor Linux OS në këtë rast Manjaro dhe Ubuntu, dy depo të ndryshme, por unë do të shoh se cilin preferoj. Pershendetje