Si të instaloni Lubuntu 18.04 në kompjuterin tonë

logoja e lubuntu

Ubuntu 18.04 LTS është lëshuar sot dhe kjo do të bëjë që shumë përdorues të fillojnë të azhurnojnë versionin e tyre të Ubuntu. Do të jetë gjithashtu një rast që shumë përdorues të ndryshojnë shpërndarjen e tyre dhe të tjerët madje të ndryshojnë sistemin e tyre operativ. azhornimi e Instalimi i Ubuntu 18.04 Isshtë një proces i thjeshtë dhe i shpejtë për tu bërë, por nuk do të jetë versioni që shumë përdorin, por do të jenë aromat e tyre zyrtare që do të jenë të suksesshëm. Mirë sepse shumë preferojnë një desktop tjetër ndaj Gnome ose për shkak se kompjuterët e tyre janë disi të vjetër dhe nuk mbështesin kërkesat e Gnome dhe Ubuntu 18.04, aromat zyrtare do të jenë objektivi i shumë përdoruesve për kompjuterët e tyre. Një nga ato aromat zyrtare do të jetë Lubuntu, një aromë e lehtë por funksionale që është në dispozicion për të gjithë dhe për të cilën do të flasim në këtë artikull për t'ju mësuar se si ta instaloni dhe konfiguroni në mënyrë efektive.

Pse instaloni Lubuntu 18.04?

Me siguri shumë prej jush do të pyesin pse përdorin dhe instalojnë Lubuntu 18.04 dhe jo versionin kryesor të Ubuntu ose ndonjë aromë tjetër zyrtare. Arsyeja për këtë është se versioni i fundit i Ubuntu do të bëjë që shumë kompjuterë të ndalojnë së punuari si duhet për të ngadalësuar ose thjesht gabuar. Kjo është për shkak të kërkesave të pajisjeve që janë më të larta se në versionet e mëparshme. Megjithatë, Lubuntu është një aromë zyrtare që përmban LXDE si desktop kryesor dhe një sërë programesh që konsumojnë pak burime. Kështu, Lubuntu 18.04 është një version i lehtë dhe të favorshme për ata, ekipet e të cilëve kanë pak burime dhe ata duan të vazhdojnë të kenë Ubuntu.

Hapat e instalimit

Gjëja e parë që duhet të marrim është imazhi iso i instalimit Lubuntu 18.04. Ne mund ta arrijmë këtë përmes faqja zyrtare e internetit e Lubuntu. Pasi të kemi imazhin ISO të Lubuntu, duhet ta ruajmë atë në një pendrive. Diçka e thjeshtë nëse kemi mjetin gdhendës, por nëse jo gjithmonë mund të vazhdojmë Udhëzuesi që e botonim për një kohë të gjatë.

Tani Cfare ne kemi një pendrive bootable me imazhin e instalimit Lubuntu 18.04 Ne duhet ta fusim atë në pendrive dhe të rifillojmë kompjuterin duke ngarkuar fillimisht pendrive përpara diskut të ngurtë, kjo arrihet duke shtypur F8 ose F10 gjatë fillimit.

Do të shfaqet një ekran si më poshtë:

Instalimi i Lubuntu 18.04

Tani ne zgjedhim spanjisht dhe klikoni në opsionin "Install Lubuntu". Tani një desktop do të ngarkohet me magjistarin e instalimit të Lubuntu. Magjistari i instalimit është një mjet shumë i thjeshtë. Së pari do të shfaqet një ekran si më poshtë:

Instalimi i Lubuntu 18.04

Në të do të zgjedhim opsionin "Spanjisht". Ne shtypim butonin e mëposhtëm dhe do të shfaqet një ekran si më poshtë:

Instalimi i Lubuntu 18.04

Tani duhet të zgjedhim gjuhën e tastierës. Në këtë rast, në të dy ekranet ne shënojmë opsionin "Spanjisht" dhe shtypim butonin "vazhdim". Në ekranin tjetër, do të shfaqet diçka e re që ka të bëjë me opsionin Ubuntu Minimal. Në këtë rast kemi dy mundësi:

Instalimi i Lubuntu 18.04

Instalimi normal ose instalimi minimal. Ky i fundit rekomandohet për kompjuterë me pak burime dhe ka vetëm desktopin, shfletuesin e internetit dhe shërbimet themelore. Nëse nuk kemi probleme me harduerin, është më mirë të shënoni Instalimin Normal dhe të shtypni butonin "vazhdim".

Instalimi i Lubuntu 18.04

Do të shfaqet ekrani i Instalimit Type. Nëse kemi një hard disk bosh, ne zgjedhim të instalojmë Lubuntu ose Erase disk dhe të instalojmë Lubuntu dhe shtypni butonin e vazhdimit. Nëse kemi më shumë sisteme operative ose mbajmë ndarjen Home, ne do të shënojmë "Më shumë opsione" dhe do të konfigurojmë ndarjet sipas nevojave tona. Tani do të shfaqet ekrani i lokalizimit. Ne jemi në Spanjë, kështu që do të shënojmë opsionin Spanjë - Madrid dhe klikojmë në vazhdim.

Instalimi i Lubuntu 18.04

Në ekranin tjetër, ai do të na kërkojë emrin e rrënjës dhe fjalëkalimin, si dhe emrin e kompjuterit. Ne e plotësojmë atë dhe shtypim butonin e vazhdimit.

Instalimi i Lubuntu 18.04

Tani ekrani do të zvogëlohet dhe sistemi operativ do të fillojë të instalohet.

Instalimi i Lubuntu 18.04

Në varësi të makinës që kemi, procesi do të zgjasë pak a shumë, por zakonisht është mesatarisht 25 deri në 40 minuta. Pasi të kemi mbaruar instalimin, ne ristartojmë sistemin që të kemi gati Lubuntu 18.04. Por ka ende post-instalimin.

Çfarë të bëni pas instalimit të Lubuntu 18.04

Shpërndarja e Ubuntu si dhe aromat e tij zyrtare janë shpërndarje mjaft të plota të Gnu / Linux, por nuk u pëlqen kurrë ose nuk i duhen të gjithë përdoruesve. Kjo është për shkak të kësaj gjithmonë duhet të bëni detyra pas instalimit. Detyrat që konsistojnë në përshtatjen e Lubuntu tonë 18.04 me nevojat tona. Pa këto detyra, Lubuntu 18.04 do të funksionojë si duhet por me këto detyra, Lubuntu 18.04 do të na ofrojë potencialin e plotë të shpërndarjes.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të azhurnojmë sistemin operativ në rast se ka një azhurnim të rëndësishëm ose të nevojshëm. Për ta bërë këtë ne hapim terminalin dhe shkruajmë sa vijon:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Një nga detyrat e para që duhet të bëhet pas azhurnimit të depove ose që të paktën unë bëj është instalimi i kompresorëve. Një kompresor është diçka e rëndësishme në ditët e sotme, por nuk e di pse jo të gjitha formatet janë zakonisht si parazgjedhje. Pra, ne hapim një terminal ose LXTerminal dhe shkruajmë sa vijon:

sudo apt-get install p7zip-full p7zip-rar rar unrar

Kjo do të na instalojë Dekompresorë 7zip dhe rar, formate mjaft të përhapura në internet.

Dhe kur flasim për internet, shfletuesi i shpërndarjes është Mozilla Firefox por mund të jetë që nuk na pëlqen, sepse ka pak burime ose sepse preferojmë Chrome. Pra, nëse duam ta ndryshojmë, duhet të shkruajmë sa më poshtë në terminal:

sudo apt-get install chromium-browser

ose nëse duam diçka të lehtë:

sudo apt-get install midori

Hapi tjetër që duhet të kryejmë është instalimi i një kompleti zyre. Lubuntu 18.04 vjen me Abiword dhe Gnumeric, por mund të mos jetë e mjaftueshme për shumë përdorues. Në këtë rast duhet të instalojmë LibreOffice. Për ta bërë këtë në terminal do të shkruajmë sa vijon:

sudo apt-get install libreoffice libreoffice-l10n-es libreoffice-help-es

Nëse jemi përdorues të rëndë të shfletimit të internetit, domethënë nëse shfletojmë vetëm internetin, do të jetë e nevojshme të instaloni OpenJDK, makinën virtuale Java me burim të hapur. Për ta bërë këtë ne hapim terminalin dhe shkruajmë sa vijon:

sudo apt-get install openjdk

Dhe tani kam më pak se përdorues të Ubuntu 18.04?

Me gjithë këtë tashmë do të kemi Lubuntu 18.04 në kompjuterin tonë. Por me siguri shumë prej jush do të kenë ndjenjën se keni më pak se përdorues të Ubuntu 18.04. E vërteta është se jo. Tani ekziston personalizimi dhe përshtatja totale e shpërndarjes për nevojat dhe shijet tona.

Somethingshtë diçka që duhet të bëjnë të gjithë përdoruesit e shpërndarjeve të Gnu / Linux, jo vetëm përdoruesit e Lubuntu 18.04. Dhe a është se faktorë të tillë si kompjuteri, hardueri i tij ose lidhja e internetit bëjnë që Lubuntu 18.04 të personalizohet më shumë se zakonisht por rezultati do të jetë i njëjtë sikur të kemi Ubuntu 18.04, nuk mendoni? Epo atëherë provojeni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Santiago dijo

  saludo Cordial
  Sapo instalova ubuntu 18.04. Kur e sigurova atë në liveCD, gjithçka funksionoi në mënyrë të përsosur, por kur instalova shfaqet lidhja me rrjetin tim Wi-Fi, por nuk ngarkon asnjë faqe. Më duhet ndihmë për ta rregulluar. Faleminderit

 2.   David Karal dijo

  diten e mire,

  spiun i ri ne lubuntu, desha te pyes ne kete distro, a ka ndonje program per te programuar shkallet, per te programuar plc, faleminderit shume

 3.   xhojotoca dijo

  dite e mire, kam perdorur lubuntu qe nga viti 2013 dhe me magjeps, por kur instalova versionin 18.04 vura re 3 gjera per te cilat kam nevoje per ndihme, 1 fillimi eshte shume me i shpejte se versioni i meparshem, 2 pasi isha duke testuar dhe instaluar ka tendence te zene më shumë Kujtesa tashmë kur mbyllni dritaret po pret të përgjigjet, dhe gjëja e fundit ishte që luajtësi multimedial gnome-mpv ka punuar vetëm një herë me një skedar të vetëm, atëherë nuk ka filluar dhe nuk hapet duke gjeneruar një raport gabimi. Kam testuar në disa PC në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe të njëjtin problem. me media player

 4.   JOSE MIGUEL ORTEGA CALERO dijo

  E SHKARKOI LUBUNTU, KUR SHKURTOJ DOSJEN WINRAR NUK E DI ÇFAR TO T K MBAJ T D BONI PR TET MERRNI IMAZHIN ISO, NUK I SHIKO OPCIOBEST SI T CON VAZHDIM FALEMINDERIT

 5.   Plaçkitës dijo

  Përshëndetje:
  Po shkarkoj për të provuar se si shkon, unë do të ndjek treguesit tuaj shumë të mirë. Shpresojmë që të funksionojë.
  Falënderim

 6.   Jezusi_GB dijo

  Përshëndetje Jose Miguel, unë nuk jam një ekspert, por unë mendoj se ajo që ju kërkoni është shumë e thjeshtë.

  Ju duhet të shkarkoni një imazh ISO nga faqja zyrtare e Lubuntu (bëni kujdes të zgjidhni 32 ose 64 bit në varësi të makinës ku dëshironi të instaloni sistemin). Tjetra ju duhet të montoni ISO-në e shkarkuar në një pritje prej të paktën 2 GB, duke përdorur një program si Linux Live Usb (supozoj se jeni në Windows).

  Pastaj fikni kompjuterin, futni pendrive dhe ndizeni përsëri. Në mënyrë që PC të fillojë nga pendrive, duhet të konfiguroni BIOS të fillojë nga porta USB më parë. Pjesa tjetër është qepje dhe këndim.

  Përshëndetje.

 7.   stgo dijo

  Përshëndetje, unë kam instaluar Lubuntu por megjithëse kam modifikuar bios dhe heq cd-në e instalimit sa herë që ndez kompjuterin instalimi gjenerohet përsëri, zgjidhni gjuhën etj.

 8.   Carlos dijo

  pershendetje pyes. Si është korsia e drejtuesit të temës, vga dhe ato instalohen automatikisht si në win 10?

 9.   rober dijo

  Uebfaqja zyrtare e lubuntu është lubuntu.me, jo lubuntu.net.

 10.   Ernesto dijo

  Përshëndetje. Jam në proces të instalimit të Lubuntu ose kështu mendoj. Unë kam ndjekur procesin dhe tani po shkruaj nga kompjuteri në të cilin kam ndërmend të instaloj.
  E them këtë sepse mendoj se është regjistruar në hell. Fillon dhe funksionon vetëm nëse është me hell.
  Nuk e di nëse kam mundësi ta transferoj në kompjuter? Po sikur të pres të ngarkohet pa e vendosur hellin? edhe nëse duhen orë për t’u ngarkuar. Apo thjesht duhet të filloj të gjithë procesin nga e para, duke krijuar një pije të re?
  Faleminderit

 11.   Hoze Flores dijo

  Përshëndetje, unë kam një kompjuter të vjetër ku doja të instaloja Lubuntu 18.04.5 Bionic Beaver LTS (LXDE), por kur përpiqem të instaloj, monitori (monitor shumë i vjetër, culón) tregon jashtë rrezes. Unë e di që mund të ndryshohen opsionet e madhësisë së ekranit, ajo që unë nuk e di është se si ta bëj atë për t'u instaluar. PC im i vjetër ka një kartë video 512 GB Nvidia dhe unë kam 2 GB RAM, ajo që është vërtet e vjetër është procesori, Pentium 4 1,8 Ghz. Unë do të vlerësoja nëse dikush ka një zgjidhje, për të vendosur ekranin në 1024 x 768 në 60Hz, në boot të instalimit, faleminderit.

 12.   Duke ulëritur dijo

  Uebfaqja zyrtare e LUBUNTU për të shkarkuar imazhin nuk është ajo e treguar në artikull, por kjo: https://lubuntu.me/downloads/

  Një përshëndetje.